Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Fitch snížil rating USA + aktuální vývoj USD Indexu

FX NEWS

Společnost Fitch snížením ratingu USA reagovala na problémy spojené s rozpočtem a výkon tamní vlády v oblasti fiskální politiky. Dluh USA astronomicky vzrostl a v dalších několika letech je očekávané jeho další prohloubení. Vzhledem k významnému snižování daní v tandemu s razantním navyšováním výdajů se jen těžko dá hovořit o překvapení. Tato nezodpovědná fiskální politika americké vlády navíc přišla v době nejen ekonomického šoku, který na trhy přinesl řadu nejistot. Fitch už letos několikrát varoval vládu USA před snížením ratingu v době politických bojů o navýšení dluhového stropu.

Ratingová společnost Fitch sebrala USA nejvyšší možný rating AAA a snížila jej na druhý nejvyšší AA+. Fitch v rámci udělování hodnocení po celém světě zohledňuje stabilitu a relativní schopnost dané entity dostát svým závazkům. Zjednodušeně tak poukazuje na pravděpodobnost splacení závazků za domluvených podmínek. Spojené státy byly dlouho zvyklé na nejvyšší známky. Jejich ekonomika je tou největší na světě, jsou lídry na poli inovací, domovem největších světových firem a dolar je stále nejpoužívanější měnou světa. To ale, k překvapení řady zástupců americké vlády a tamních firem, automaticky neznamená nejvyšší známky.

Není to poprvé. V roce 2011 podobně snížila rating USA společnost S&P. To vedlo k relativně krátkodobému posílení nejistot v americké ekonomice a vzhledem k její velikosti i v ekonomice globální. Nyní jsme v podobné situaci. Obavy na globálních trzích posilují a tlak na rating dalších zemí s nejvyšším hodnocením AAA se stupňuje. Lze předpokládat, že některé z těchto zemí o nejvyšší známky přijdou. Momentálně se nejvíce spekuluje o Norsku a Singapuru. Měny takových zemí budou minimálně krátkodobě pod tlakem, což může vést k jejich oslabení. Situaci se proto nyní vyplatí sledovat a případně i ve vhodném okamžiku tyto měny nakoupit.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Graf aktuálního vývoje amerického dolaru

Hlavní Forex měna americký dolar se nachází v posledních třech týdnech v silném růstu. Včerejší obchodování bylo pro dolar zvláště příznivé, jelikož se stal nejsilnější měnou dne, a to s nárůstem o 0,83 %. Nicméně aktuálně se USD blíží do oblasti resistence. Tato úroveň byla v minulosti klíčovým bodem, kde začalo silné oslabení dolaru. Je otázkou, zda bude dolar schopen prolomit tuto rezistenci a pokračovat ve svém růstu, nebo zda naopak začne docházet k obratu a oslabení. Můj aktuální náhled na dolar začíná být v současnosti shortový.

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Fitch snížil rating USA + aktuální vývoj USD Indexu