Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Svět potřebuje oslabení dolaru

Očima brokerů

Globální politická panika zaznamenána v prvním čtvrtletí letošního roku ukázala, že svět není schopen uniknout své závislosti na tištění peněz. Podpora centrálních bank je pro ekonomiky tak důležitá, že tento stav zůstane v platnosti až do úplného strukturálního selhání. Nekonečné kvantitativní uvolňování má své důsledky, vidíme ho zejména v Číně.

Během uplynulých šesti měsíců došlo k dramatické změně v globálním makroekonomickém prostředí. Důsledkem je to, že centrální banky v čele s americkým Fedem a evropskou ECB nedokázaly pokračovat v započatém monetárním zpřísňování. Gravitační síla závislosti na levných penězích tak nadále hýčká akciové a dluhopisové trhy a obrušuje hrany některých makro událostí.

Cyklus zvyšování sazeb Fedu se zredukoval z původních dvou zvýšení letos až na nulu. Kromě toho se zastavilo zmenšování bilance Fedu o v minulosti nakoupené dluhopisy, přestože dosud se bilance snížila jen o 10 %. I ECB se překlopila do módu pobídek, přestože se tento rok očekávalo zvyšování sazeb.

 

V očekávání temné budoucnosti

Nikdo nemůže být překvapen, že nevidíme opuštění světa kvantitativního uvolňování. Zejména s ohledem na současnou úroveň dluhu 250 bilionů dolarů. Mimochodem, před finanční krizí představoval dluh jen 175 bilionů dolarů. Přesto je rychlost s jakou centrální banky otočily svůj kurz překvapivá. Důsledkem bude to, že dokud nedojde k "velkému dluhovému resetu", kvantitativní uvolňování je zpět ve hře.  Očekáváme, že by k tomu mohlo dojít v následujících pěti až deseti letech.

Vysoká úroveň zadlužení a nekontrolované tištění peněz jsou jako zlozvyk. Nejprve je to jen experimentování, pak pravidelná přítomnost a po jistém čase jde o změnu systému myšlení. Bude muset dojít ke globální recesi, aby došlo k dluhovému resetu. Do té doby má však kvantitativní uvolňování jen málo negativních důsledků. Díky němu může dojít k prodloužení současného hospodářského cyklu, přestože jsme už v jeho poslední fázi. Kormidlo globálního ekonomického růstu otočí brzy další faktory: fiskální výdaje očekávané po volbách do evropského parlamentu letos, americké a japonské volby v příštím roce a sté výročí Čínské komunistické strany v roce 2021.

Návrat k uvolnění monetární politice povzbudí dluhopisové a akciové trhy. V průběhu tohoto roku očekávám i výrazné oslabení dolaru. Svět slabý dolar potřebuje, aby mohl opět vzkvétat. Nižší výnosy znamenají nižší náklady na kapitál pro globální společnosti a firmy rozvíjejících se trhu. Strukturální oslabení amerického dolaru ukončí dlouhé období, kdy aktiva těchto ekonomik čelila nepříjemnému protivětru. Naopak podpoří to komodity, od nichž jsou rozvíjející se trhy závislé.

 

Sílící Čína

Zejména pro Čínu se toho hodně mění. Trhy předpokládají urovnání obchodního sporu USA s Čínou. Dlouhodobě očekávaný summit Trump - Xi se však několikrát odložil, což může z krátkodobého hlediska trhy oslabit. Je třeba si uvědomit, že trhy už dnes počítají s tím, že k dohodě najisto dojde. Pokud by se tak nestalo, znamenalo by to pro akcie katastrofu. Mohly by klesnout až na prosincovou úroveň, dluhopisy by zdražily, stejně tak i americký dolar.

V Číně vidíme kromě toho další gravitační sílu, která působí dlouhodobě. Jde o mezigenerační pohyb od ekonomiky pozitivní obchodní bilance k negativnímu saldu obchodní výměny. Tento posun je důsledkem plánu spoléhat se více na domácí spotřebu, než na export ze zahraničí. Znamená to konec 7% růstu čínského HDP z minulého roku.

Posílení čínského akciového trhu nám naznačuje, že čínská ekonomika má to nejhorší za sebou. V následujícím čtvrtletí tak můžeme vidět několik pozitivních překvapení. Čína se otevírá světu, což může způsobit strukturální příliv kapitálu na akciové a dluhopisové trhy.

Autor: Kay van Petersen, globální makro stratég Saxo Bank

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Svět potřebuje oslabení dolaru