Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Úroky na nule jsou minulostí. Fed poslal tržní sazby na víc než dekádní rekordy + aktuální vývoj USD Indexu

FX NEWS

Americká centrální banka ponechala úroky dle očekávání beze změny. Představila však jestřábí prognózu potvrzující nad očekávání větší sílu americké ekonomiky. Ta je zároveň spjata s perzistentními inflačními tlaky, a tedy i potřebou vyšších úroků po delší dobu. Nehledě na to, že rétorika guvernéra Powella vyzněla velmi opatrně, trh se veze na vlně rostoucích tržních sazeb a silného dolaru.

Položkou, která měla největší dopady na trhy, byla aktualizovaná prognóza vyznívající v jestřábím duchu. Revize růstu pro letošní rok ukázala výrazný posun HDP z 1 % na 2,1 % a v příštím roce z 1,1 % na 1,5 %. Míra nezaměstnanosti je očekávána nižší, přičemž v letech 2024 až 2026 by měla přesáhnout odhadovanou dlouhodobou přirozenou míru nezaměstnanosti na 4 % o pouhou desetinu procentního bodu. Celková inflace by letos měla dosáhnout 3,3 %, v průběhu dalších tří let by se měla postupně dostat na úroveň cíle. Jádrovou inflaci Fed čeká na 3,7 %, v příštím roce na 2,6 % a přespříštím na 2,3 %.

S tímto výhledem je konzistentní dosažení vrcholu sazeb v aktuálním úrokovém cyklu na úrovni 5,6 % v letošním roce. Znamená to, že Fed stále pracuje s možností ještě jednoho navýšení úroků o čtvrt procentního bodu. V roce 2024 revize ukázala výrazně menší snížení úroků, a to z červnového procentního bodu na polovinu. Úroky by se tak příští rok měly udržet na 5,1 % a v roce 2025 na 3,9 % oproti předchozím 3,4 %. V roce 2026 Fed čeká sazby na 2,9 %, což je stále o čtyři desetiny procentního bodu více než odhadovaná neutrální sazby na 2,5 %. Právě u ní pozorujeme citelný názorový rozchod centrálních bankéřů, jejichž odhady se vešly do pásma 2,4 až 3,8 %. Po očištění o tři nejvyšší a nejnižší odhady pak do pásma 2,5 až 3,3 %.

Guvernér Fedu Powell během tiskové konference upozornil, že výhled sazeb v rámci tzv. dot plot grafu není zavazující, a že na jeho realizaci nemusí ve výsledku vůbec dojít. Zároveň několikrát zopakoval, že s ohledem na cestu, kterou v oblasti úroků centrální banka ušla, vznikl prostor pro opatrný postup. Nejzajímavějším momentem byla otázka, zda guvernér pracuje se základním scénářem tzv. hladkého přistání. Powell odpověděl, že nikoliv, a to i přes výše popsané vyznění prognózy. Podle guvernéra se sice ekonomika očividně vydala touto cestou, existuje však velká spousta rizik.

Výsledkem zasedání je silnější dolar pod hranicí 1,0650 za euro. Citelně rostou dluhopisové výnosy podél celé americké výnosové křivky. Výnos dvouletého instrumentu překonal 5,1 %, a je tak nejvyšší od roku 2006, desetiletý instrument vzrostl nad 4, %, což jsou maxima od roku 2007, a nakonec třicetiletý dosáhl 5,2 %, tedy maxima od roku 2000. Silnější dolar a rostoucí tržní sazby jsou rizikem pro riziková aktiva, včetně koruny.

V základním scénáři očekáváme, že jsou současné americké sazby na svém vrcholu. Pokud by však došlo na realizaci scénáře zamrznutí dezinflace, případně na opětovný růst inflace, věříme, že by Fed úroky dále navýšil. Ohledně debat o úrovni neutrální úrokové sazby soudíme, že centrální banka stále nemá dostatek dat na to, aby potvrdila dlouhodobé strukturální změny v americké ekonomice mající vliv na úroveň sazby nepodporující ani neochlazující růst. U tržních sazeb pracujeme s rizikem jejich dalšího růstu, a to nejen s ohledem na nad očekávání lepší ekonomickou kondici, ale i potenciální další růst časové prémie. To vše zároveň potvrzuje nás předpoklad rizik slabší koruny.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Graf aktuálního vývoje amerického dolaru

Hlavní Forex měna americký dolar včera až do FOMC klesal, aby následně zamířil vzhůru. Díky silnému posílení nakonec USD zavřel o 0,15 % výše než byla Open dne. Zároveň vznikl býčí pinbar podpořený uptrendem několika posledních měsíců. Index tak směřuje do oblasti rezistence, kterou tvoří prozatimní letošní High. Vzhledem k rostoucímu momentu, probíhajícímu uptrendu a nastavení na ostatních trzích - akcie a dluhopisy, můžeme očekávat další růst dolaru a minimálně test prozatimního letošního High.


Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Úroky na nule jsou minulostí. Fed poslal tržní sazby na víc než dekádní rekordy + aktuální vývoj USD Indexu