Podle člena bankovní rady Jana Kubíčka má ČNB za sebou poměrně výrazné snižování sazeb. Úroky klesly od prosince loňského roku o dva a čtvrt procentního bodu, přičemž prostor pro další snížení stále existuje. Kubíček uvedl, že na červnovém zasedání prakticky každý z bankovní rady váhal, zda snížit sazby o 50, nebo o 25 bodů. Nakonec převážila snaha příliš neudusit ekonomiku, proto centrální banka snížila úroky ještě jednou o půl procentního bodu.
Toto téma pak doplnil viceguvernér ČNB Jan Frait. Podle něj bude na zasedání, které se koná 1. srpna, hlavní diskuze o tom, zda snížit sazby o čtvrt procentního bodu. Připustil však, že s ohledem na nízkou inflaci nelze z rozhodování vypustit i možnost snížení o dalších 50 bodů. Frait se přitom podle svých slov bude rozhodovat právě mezi úpravou o čtvrt, nebo o půl procentního bodu.
Trh reagoval především na slova viceguvernéra, a to skrz pokles krátkých korunových sazeb. To se následně podepsalo na oslabení koruny k hranici 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Trh si pamatuje červnové překvapení, kdy bylo zaceněno snížení sazeb o čtvrt procentního bodu, ČNB však doručila jednou tak velkou úpravu. Riziko zopakování tohoto scénáře zůstává. Jeho zmínka byla pro část trhu důvodem k výprodeji koruny, která tak ve výsledku oslabila nejvíce v regionu.
Do srpnového zasedání ČNB už nebude zveřejněno příliš dat. Dnes bude reportována spotřebitelská a podniková nálada, příští týden v úterý odhad vývoje HDP za druhý kvartál. Nad očekávání horší výsledek by spolu s nízkou inflací mohl podpořit debatu o snížení úroků o půl procentního bodu. Argumentace cílem nezadusit ekonomiku by byla v tomto případě opět namístě, zejména při pohledu dlouhodobě utlumenou kondici průmyslového sektoru. Ve prospěch menší změny, a to o čtvrt procentního bodu, by mohla promluvit slabší koruna, stejně tak i kondice trhu práce a perzistentní inflace v sektoru služeb.
Očekáváme, že by ČNB mohla na srpnovém zasedání doručit snížení o čtvrt procentního bodu. Úroky by se letos měly dostat na 4 %, což by podle nás odpovídalo snižování o čtvrt procentního bodu na každém dalším zasedání s výjimkou prosincového. Pakliže by se ukázalo, že se inflace udržitelně pohybuje na úrovni cíle, trh práce by si prošel mírným uvolněním a nepanovala by obava z rizika citelného efektu přecenění na začátku roku 2025, úroky by se na konci letoška mohly dostat na 3,75 %. V roce 2025 pak očekáváme další snižování do pásma 3 % až 3,5 %.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24
Analýza vývoje měnového páru EURCZK
Forex měnový pár EURCZK od začátku června velmi silně roste. V současné době posílil pár v letošním roce o +3,00 % a míří k vytvoření svého nového letošního prozatimního High (25,52 Kč za jedno euro). Z pohledu technické analýzy je pár pod silným nákupním momentem. Rozhodující pro další pohyb bude to, jak se cena popasuje s blízkými resistencemi - swingové High (kde začal silný pohyb níže), kulaté číslo 25,50 a letošní High.
Autor: Michal Stibor