Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolar a „grilování“ šéfa Fedu

FX NEWS

Právě začínající týden bude významný především pro dolar. Nejenže se dočkáme zhodnocení vývoje americké ekonomiky pravidelně zveřejňované v rámci Béžové knihy, v úterý a ve středu před Kongresem vystoupí guvernér Fedu Powell. Trhy budou sledovat zejména to, zda si šéf americké centrální banky i nadále udrží svůj jestřábí postoj k otázce prováděné měnové politiky. Ve hře budou rovněž i otázky kolem mezinárodního obchodního dění a případné dopady na americkou ekonomiku.

Fed na svém posledním zasedání rozhodl, že během letošního roku by americké úroky měly vzrůst ještě dvakrát. Během toho příštího by se pak dokonce měly dostat nad odhadovanou neutrální úrokovou sazbu. Odhady trhu pracují s tím, že by letos měly sazby opravdu růst ještě dvakrát, a to v září a v prosinci o 25 bazických bodů. Na druhou stranu, existují fundamenty, které by tento proces mohly ještě ovlivnit, a senátoři v Kongresu o nich moc dobře ví.

V tomto směru by se mohlo jednat například o hrozbu úplné světové obchodní války, kde se o možných dopadech a nejistotách již dříve zmínil i sám Powell. Vedle toho působí i obava, že by Fed svou zrychlenou normalizací úrokových sazeb mohl největší ekonomiku světa uvalit do recese. V tomto směru je poměrně často zmiňována situace inverzní výnosové křivky, kdy se krátkodobé sazby dostanou nad dlouhodobé. Ostatně, americká výnosová křivka je aktuálně nejplošší za posledních 11 let – spread mezi 2letým a 10letým bondem se postupně přibližuje k úrovni 20 bazických bodů.

Pravdou je, že v současnosti Fed výše zmiňovaná rizika nevnímá tak naléhavě, aby kvůli nim měnil svou nastavenou politiku. Potvrdilo to například znění nedávné pololetní zprávy o měnové politice, která potvrdila naladění centrální banky pokračovat v pozvolném zvyšování sazeb. Fed vnímá ekonomický růst USA jako solidní a potvrzuje zrychlení inflace, především díky cenám ropy. Pouze vývoj mezd je dle centrální banky stále jen mírný.

V rámci příštích dní tak bude u dolaru záležet, zda si Powell během svého dvoudenního vystoupení zachová dosavadní způsob vystupování, který by pro americkou měnu mohl být – avšak vzhledem k výše zmiňovaným očekávání trhu pouze omezenou – podporou. Pokud by ale zvolil opatrnější přístup, a tedy více holubičí rétoriku, v níž by zmínil například sílící rizika obchodní války, dolar by mohl tratit (podle nás méně pravděpodobnější scénář).

Dnes nás ze zahraničních dat čekají americké maloobchodní tržby za červen. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje slabší na 1,169 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,64 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,158 do 1,171 EURUSD.*

 

Koruna zahajuje nový týden mírně pod hranicí 25,90 za euro. S kurzem nikterak výrazně nezahýbal v pátek zveřejněný zápis z posledního, tedy červnového, zasedání ČNB, kdy byla hlavní sazba zvýšena na 1 %, a to o několik měsíců dříve, než předpokládala prognóza.

Dokument ukázal, že hlavním důvodem byla právě o poznání slabší domácí měna, která se veze na vlně odlivu kapitálu směrem do zahraničí v souvislosti se sílící averzí k riziku. Vedle toho ČNB zmínila, že růst spotřeby je robustní a generuje stabilní inflační tlaky. Trh práce se pak dle centrální banky přehřívá a z důvodu vysokého růstu mezd je zdrojem nákladových inflačních tlaků, které však růst produktivity nemusí dokázat kompenzovat.

Celkově lze říci, že si je ČNB vědoma sílících proinflačních tlaků, které by do budoucna mohla řešit dalším zvýšením sazeb. Z hlediska inflace můžeme v příštích měsících očekávat určité zpomalení jak z důvodu vysoké srovnávací základny, tak i vinou mírného poklesu cen pohonných hmot. Zároveň by se ale měla udržet nad 2% inflačním cílem. Pokud k tomu přičteme možnost neposilující, případně i slabší koruny, prostor pro utažení měnových podmínek skrze sazby zůstane nadále otevřený.

Vše bude samozřejmě záležet na tom, jak se ČNB popasuje s novou prognózou, která bude zveřejněna na srpnovém zasedání. Prozatím nečekáme, že by již příští měsíc mohlo dojít na další úrokový hike, v těch dalších by však situace mohla být jiná právě v závislosti na (ne)plnění aktualizovaného výhledu.

Jak se tedy zdá, tuzemské dění koruna nikterak výrazně nereflektuje. Její vývoj ovlivňuje především zahraničí, kde lze z poslední doby zmínit fundamenty zasahující euro, např. politické dění v Itálii a Německu. Svou roli pak má i trvající hrozba obchodní války a striktní politika Fedu. Oba tyto faktory investory postupně nutí stahovat své prostředky obzvláště z rozvojových trhů a následně je umisťovat v bezpečnějších a dnes již i o něco výnosnějších aktivech, jako jsou například ta americká.

Dnes bude z domácí ekonomiky zveřejněny výsledek běžného účtu platební bilance za květen. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,89 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,87 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,13 až 22,37 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Dolar a „grilování“ šéfa Fedu