Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Turecko nezachrání ani nová hvězda v čele centrální banky + analýza USDTRY

FX NEWS

Turecký prezident Erdogan jmenoval první guvernérku turecké centrální banky. Nová guvernérka Hafize Gaye Erkan nahradila Sahapa Kavcioglu. Jedná se o další Erdoganův krok v obměně jeho poradního týmu. Naposledy obměnil i šéfa ministerstva financí. Bývalý guvernér Kavcioglu se ve svém funkčním období v zásadě ani jednou neodklonil od chybného Erdoganovo přístupu k tlumení inflace. Tedy skrze nízké sazby a vysoké vládní výdaje, v podstatě úplně přesný opak toho, co doporučují desítky let makroekonomické praxe a teorie. Nelze se tedy proto divit dlouhému období pádivé inflace v Turecku. Trhy změnu na postu guvernéra centrální banky vnímají pozitivně, protože věří v alespoň malou šanci změny objektivně chybného přístupu k měnové politice.

Postupná obměna ekonomického týmu okolo tureckého prezidenta dodala trhům alespoň malou naději v obrat situace k lepšímu. Viděli jsme proto včera ve večerních hodinách mírné posílení turecké liry proti euru a dolaru. Turecká lira na silnějších hodnotách ale nevydržela a proti euru i dolaru začala opět oslabovat. Obchodníci, kteří čekali na alespoň mírnou korekci po několika dnech oslabování, vystoupili z pozic a tureckou měnu prodali.

Je nutné dodat, že přestože změnu poradního týmu Erdogana lze vzhledem otřesnému výkonu v oblasti fiskální i měnové politiky vnímat pozitivně, jsou fundamenty pro tureckou liru stále velmi nepřesvědčivé. Nehledě na to, že Erdogan už v minulosti signalizoval opuštění jeho chybného přístupu k řešení inflace a nic se nezměnilo. Šéfa centrální banky, který vycházel z běžné makroekonomické doktríny, nahradil a pokračoval dál. Je tu proto významné riziko, že se situace bude opakovat. My v Roklenu výraznému obratu a osvícení Erdogana nevěříme. Stejně tak nevěříme, že nová guvernérka bude mít dostatek autonomie pro výkon své funkce a prosazení potřebného utažení měnové politiky. Erdogan při prvních projevech ochlazení ekonomiky vlivem vyšších sazeb opět zasáhne. Možná i dříve.

Hafize Gaye Erkan (40) bude první ženou v čele turecké centrální banky. Stavět bude z manažerských zkušeností z Goldman Sachs a First Republic Bank, které čerpala v USA. Erkan v době problémů FRB už v bance nepracovala. Chlubit se může doktorátem z Princetonu, kde studovala finanční a aplikovanou matematiku.

Kurz liry v letošním roce výrazně oslabil. Jen pro představu byl kurz turecké liry proti dolaru ještě v lednu letošního roku na úrovni 18,7 liry za dolar. Během včerejšího večera se podíval nad hranici 23,5 liry za dolar, a dosáhl tak nových historických minim. Kurz liry tak od ledna proti dolaru oslabil o více než 25 %. Od ledna 2021, kdy byl kurz 7,4 liry za dolar, oslabila lira proti dolaru o 216 %. Výrazné posílení liry prozatím neočekáváme. Nevěříme, že nová šéfka centrální banky dostane dostatek autonomie pro tlumení inflace a posílení kredibility centrální instituce. Důvěra se velmi těžko buduje a snadno ztrácí. Nelze vyloučit krátkodobé výkyvy kurzu směrem dolu po oznámení, či zavedení rozumných opatření. Dlouhodobě ale nelze spoléhat na to, že Erdogan nechá centrální banku dělat restriktivní měnovou politiku. Je totiž nepopulární a vedla by k ochlazení tamní ekonomiky.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Graf vývoje USDTRY

Na Forex měnovém páru USDTRY panuje extra silný uptrend. Jen za letošní rok oslabila turecká lira oproti americkému dolaru o více než 26 %. V takovémto silném bezprecedentním uptrendu a relativně nízkých úrokových sazbách je otočení trendu prakticky nereálné. Vzhledem k rychlému růstu se brzy můžeme dostat na úroveň kulatého čísla 25. Můj náhled je aktuálně longový. 

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Turecko nezachrání ani nová hvězda v čele centrální banky + analýza USDTRY