Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Stávky a deštivé počasí. Britská ekonomika se propadla, libra oslabuje + aktuální vývoj GBP Indexu

FX NEWS

Růst mezd ve Velké Británii za poslední tři měsíce činil 7,8 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2001. Při započítání bonusů a odměn dosáhl 8,5 %. Podíl na tom mají bonusy a odměny vyplácené ve veřejném sektoru, a to i v rámci zdravotnictví v reakci na nedávné stávky. Růst nominálních mezd tak překonal růst cen. Při rozkladu dat zjistíme, že růst mezd je dominantně tažen především platy ve veřejném sektoru.

Mezi červnem a červencem mzdy v soukromém sektoru zdaleka tak rychle nerostly. Při pohledu na alternativní data lze naopak zaznamenat velmi mírný pokles mezd. Může se jednat o předstihový indikátor komplikací na trhu práce, které bude muset Bank of England vzít v potaz při rozhodování o nastavení úrovně úrokových sazeb.

V opačném případě by pokračující růst mezd posiloval kupní sílu domácností, která by dále tlačila na poptávkové inflační tlaky. Proti tomu hovoří úterní data ohledně počtu zaměstnaných osob, která ukázala pokles. Britský trh práce ukazuje další zajímavé okolnosti, jako je pokles poměru mezi volnými pracovními místy a nezaměstnanými nahlášenými na tamních úřadech práce. Z pohledu centrální banky klíčový poměr se tak během dalších čtvrtletí vrátí na předcovidové úrovně. Zajímavé je srovnání s USA, kde pokles počtu volných pracovních míst nebyl spojen s růstem nezaměstnanosti.

HDP Velké Británie podle nejnovějších dat pokleslo o 0,5 % oproti očekávanému poklesu na úrovni 0,2 %. Data jsou v souladu s déle trvajícím trendem, kdy ekonomika ztrácí tempo. Vedle vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb zasáhla ostrovy vlna stávek a nezvykle deštivé počasí. Poklesla tak aktivita ve službách a ve stavebnictví. Trh práce a vývoj HDP naznačují centrální bance, že potřeba pro další zvyšování úrokových sazeb postupně odeznívá. Stále čekáme, že na dalším zasedání Bank of England navýší sazby o 25 bazických bodů na 5,5 %. Trhy zaceňují ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bodů na 5,75 % do konce roku. Je ale otázkou, jak banka vyhodnotí data o slabém ekonomickém výkonu a nepřesvědčivém trhu práce.

Kurz libry proti dolaru po zveřejnění dat ohledně vývoje HDP opět oslabil. Vzhledem k tomu, že se blížíme konci navyšování úrokových sazeb ze strany Bank of England a data z britské ekonomiky nejsou přesvědčivá, lze vidět rizika spíše na straně slabší libry. Tlak na slabší libru proti dolaru posiluje i vlažný ekonomický výkon evropské ekonomiky, která je i přes brexit na Velkou Británii navázaná.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Graf aktuálního vývoje britské libry

Britská libra se letos nachází v silném růstu, aktuálně +7,3 %. Svého prozatimního High roku 2023 dosáhla před 3 týdny, což byla zároveň nejvyšší úroveň od července 2016. Od té doby se GBP nachází ve střednědobém downtrendu, kdy oslabila v posledních pěti dnech v řadě. Aktuálně se nachází uprostřed mezi swingovým supportem a resistencí. Z tohoto místa se může s podobnou pravděpodobností vydat oběma směry. Podle technické analýzy dochází k mírnému zpomalení propadu. Denní close Indexu (koš ostatních hlavních Forex měn) v posledních dnech se nachází v rámci těl předchozích svíček.


Graf GBP Indexu
Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Stávky a deštivé počasí. Britská ekonomika se propadla, libra oslabuje + aktuální vývoj GBP Indexu