Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2022: část 1

Očima brokerů

Přichází revoluce! Saxo Bank vydala publikaci 10 Outrageous Predictions for 2022 (10 šokujících předpovědí na rok 2022). Tyto předpovědi se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale také nedoceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy.

Nejedná se o oficiální predikce Saxo ohledně situace na trzích v roce 2022, ale spíš o varování, aby investoři špatně nevyhodnotili rizika událostí, u kterých zpravidla předpokládají, že pravděpodobnost jejich výskytu nepřesáhne jedno procento.  Je to jakési cvičení, kde se zabýváme věcmi, které možná nejsou příliš pravděpodobné, ale také nejsou zhola nemožné, což je relevantní zejména v kontextu letošní neočekávané krize spojené s COVIDem-19. Nejhorší chaos (a největší šok) na trzích nevyhnutelně způsobí právě ty události, které většina lidí nečeká.

Letošní Šokující předpovědi komentuje hlavní investiční analytik Saxo Bank  Steen Jakobsen:  

„Tentokrát je tématem Šokujících předpovědí na příští rok Revoluce. V naší nerovností sužované společnosti a ekonomice se nahromadilo obrovské množství energie. Vhledem k tomu, že současný systém není schopný tento problém vyřešit, nezní otázka při pohledu do budoucnosti, zda přijde revoluce, ale spíš kdy a jak k ní dojde. V každé revoluci někdo vyhraje a někdo jiný prohraje, ale o to teď nejde – pokud se současný systém nedokáže změnit a přitom je změna nutná, je revoluce jedinou cestou vpřed.

Po celém světě zuří kulturní válka a bitevní linie už nevedou pouze mezi bohatými a chudými. Vedou i mezi mladými a starými, mezi vzdělanci a méně vzdělanou dělnickou třídou, mezi reálnými trhy, kde ceny určuje nabídka a poptávka, a vládními intervencemi, mezi zpětným odkupem akcií a investicemi do výzkumu a vývoje, mezi inflací a deflací, mezi ženami a muži, mezi progresivní a centristickou levicí, mezi máváním ctností na sociálních sítích a skutečnou společenskou změnou, mezi rentiéry a pracujícími, mezi fosilními palivy a zelenou energií, mezi ESG iniciativami a potřebou zajistit světu spolehlivý zdroj energie – a tím tento seznam zdaleka nekončí.

V letech 2020 a 2021 se celý svět spojil ke spolupráci na přípravě vakcín proti koronaviru. Teď potřebujeme nový projekt Manhattan – projekt, díky němuž by se mezní náklady na energie, očištěné od vlivu produktivity, postupně ustálily na výrazně nižší úrovni a který by nás zároveň dokázal zbavit negativních dopadů výroby energie na životní prostředí. Něco takového by nastartovalo nejproduktivnější ekonomický cyklus historie. Umožnilo by nám to odsolovat vodu, zavádět vertikální farmy téměř kdekoli, dosáhnout kvantových stavů počítačové techniky a posouvat hranice poznání v biologii i fyzice.

Nesmíme zapomínat, že se svět pořád vyvíjí, i když se rychlost může lišit, a všechny obchodní a politické cykly nakonec dospějí ke svému konci.“

Druhý díl šokujících předpovědí pro rok 2022 s prvními pěti předpověďmi uveřejníme v pátek 31. 12. 2022.

Těšit se můžete na tyto předpovědi: 

  1. Plán skoncovat s fosilními palivy se odkládá
  2. Facebook doplatí na hromadný odchod mladých
  3. Kongresové volby v USA přivodí ústavní krizi
  4. Kvůli cenově-mzdové spirále přesáhne inflace v USA 15 %
  5. Bude oznámeno zřízení superfondu EU pro klima, energetiku a obranu, financovaného ze soukromých důchodů
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2022: část 1