Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Pro ilustraci sil za dolarovým pohybem nám poslouží například srovnání dvouletých swapových sazeb mezi Evropou a Amerikou. Zatímco před zhruba měsícem se spread nacházel kolem 160 bazických bodů ve prospěch dolaru, dnes jsme o necelých 50 bodů výše, tedy nad úrovní 200 bodů.
Tento pohyb tržních sazeb reflektuje dění na americké výnosové křivce, která se postupně posouvá vzhůru, nejen ve středních splatnostech, ale zejména na dlouhém konci křivky. Přispívá k tomu robustní americká ekonomika s výhledem pomalejšího snižování sazeb, ke kterému přidejme riziko Trumpovy celní a silné fiskální, tedy celkově proinflační, politiky. V této situaci rostou rizika vyšší očekávané trajektorie sazeb Fedu, včetně obnovené debaty o výši neutrální úrokové sazby.
Se silným dolarovým pohybem vidíme trendové sázky na pokračující zisky zelených bankovek. Každá taková situace je ale nebezpečná, jelikož čím „napjatější“ objem pozic jedním směrem, tím roste riziko jejich uzavírání. K tomu by mohl přispět výběr zisků, k silnějším pohybům pak přehodnocení na straně výhledu amerických sazeb.
FX pozice pohledem banky BNP Paribas ukazují „napjatost“ dolarových longů. Na opačné straně vidíme rostoucí shorty zejména u eura a kanadského dolaru.
Zde bychom sledovali především příchozí americká data a možná negativní překvapení. K silné revizi by podle nás mohl přispět špatný výsledek dat z trhu práce, která budou zveřejněna na začátku prosince. Z dosavadních informací však nesoudíme, že bychom se měli dočkat zásadního negativního překvapení. Za listopad naopak čekejme lepší výsledek oproti říjnu, který byl ovlivněn hurikány a stávkami.
Rizika silnějšího dolaru a vyšších výnosů tak přetrvávají. S nimi roste i pravděpodobnost, byť zatím možná jen krátkodobějších korekcí, z titulu občasného vybírání zisků. K těm silnějším podle nás aktuálně chybí dostatečně silný spouštěč.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, stanovil poslední zářijový den své prozatímní letošní Low. Od té doby velmi výrazně roste. Během měsíce a půl si USD připsal již +7,15 %. Zvolení Donalda Trumpa 47. prezidentem USA tento růst ještě podpořilo. Americké trhy vnímají jeho opětovný nástup do Bílého domu velmi pozitivně. V posledních třech dnech se stal nejsilnější měnou dne. Díky tomuto růstu se také dostal na pozici prozatímní nejsilnější měny letošního roku, kde vystřídal britskou libru (GBP). Z pohledu technické analýzy je dolar ve velmi silném krátkodobém a střednědobém uptrendu. Včera prorazil souběh několika resistencí a míří o otestování svého prozatímního letošního High. Pro další vývoj bude důležité, jak index zareaguje na tuto úroveň. Zda na této úrovni vstoupí do trhu opět velcí hráči.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor