Snížení o 50 bazických bodů může naznačovat plán svižnějšího poklesu sazeb. Na listopadovém zasedání však trhy očekávají snížení sazeb o 25 bazických bodů. Od zářijového zasedání totiž přišla data z americké ekonomiky, která ukázala silnější trh práce, než bylo očekáváno. Vznikl tak prostor pro pozvolnější normalizaci sazeb, kdy obavy z problémů na trhu práce jsou alespoň dočasně zažehnány. Přesto lze chápat preferenci centrálních bankéřů k opatrnějšímu poklesu úrokových sazeb. Stále totiž existují významná inflační rizika ve světové ekonomice i v USA. Primárně jde o dynamiku cen v sektoru služeb, geopolitické tlaky a nejistotou opředený budoucí výkon světové ekonomiky. Pozvolnější pokles sazeb bude nahrávat silnějšímu dolaru.
Naopak ve Velké Británii lze očekávat svižnější pokles sazeb proti očekávání. Aktuálně finanční trhy zaceňují snížení úrokových sazeb na listopadovém i prosincovém zasedání na úrovni 25 bazických bodů. Celkem 50. To by znamenalo pokles úrokových sazeb během letošního roku z šestnáctiletého maxima 5,25 % na 4,5 %. Během roku 2025 by dle současných očekávání měla základní úroková sazba klesnout o další procentní bod na 3,5 %.
Analytici Goldman Sachs očekávají více holubičí postoj Bank of England z důvodu návratu inflace na cíl. Zářijová inflace dosáhla 1,7 %. Očekávají proto sérii snížení úrokových sazeb po 25 bazických bodech, která by měla vést k úrovni 3 % v září 2025 a 2,75 % pak v listopadu. Dynamika sektoru služeb, který přispěl 81 % HDP, je stále zvýšená. Nejnovější data však ukazují na její zpomalení, což by bylo v souladu s předpoklady Goldman Sachs. Rychlejší pokles sazeb proti současným očekáváním by znamenal slabší libru.
Stále však čekáme na návrh státního rozpočtu Velké Británie, který navrhují labouristé. Ti se v minulosti neproslavili fiskální zodpovědností a netají se tím. Labouristé neslibují zásadní škrty, ani zvyšování daní. Lze tak předpokládat, že porostou výdaje rozpočtu i jeho deficit, který budou provázet proinflační tlaky. Podobně jako u rozhodování amerického Fedu, české ČNB a dalších centrálních bank, budou hrát roli rizika na globálním poli.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, stanovil poslední zářijový den své prozatímní letošní Low. Od té doby vytvořil 14 rostoucích denních svíček z posledních 16ti a připsal si +4,19 %. Včera byl zároveň nejsilnější měnou dne (+0,55 %). Díky tomuto růstu se stále drží na pozici druhé nejsilnější měny letošního roku (viz fxHelper) s aktuálním zhodnocením +3,38 %. Z pohledu technické analýzy je USD ve velmi silném krátkodobém uptrendu. Dnešek je zatím ve znamení reakce na resistenci. Pro další vývoj bude důležité, jak index zareaguje na tuto úroveň.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor