Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Nový šéf Fedu: Vidím další pozvolný růst sazeb

FX NEWS

Nový šéf americké centrální banky Jerome Powell má za sebou první ostrý test. Včera vystoupil před Kongresem a řekl například, že kroky měnové politiky americké ekonomice pomáhají. To můžeme posoudit dnes, odpoledne totiž bude zveřejněn vývoj amerického hrubého domácího produktu za loňské 4. čtvrtletí. Anualizovaný HDP by měl růst o 2,5 procenta.

„Bankovní rada bude nadále usilovat o rovnováhu mezi zamezením přehřívání ekonomiky a dosažením inflačního cíle dvou procent na udržitelném základě,“ uvedl Powell v první pololetní zprávě pro Kongres.

Co dalšího včera na půdě Kongresu zaznělo? Inflace je podle Powella nízká a stabilní a osekávání bilance Fedu zatím probíhá hladce. Mzdy by měly růst rychlejším tempem a fiskální politika představuje čím dál více silnější stimul. Powell také zmínil, že volatilita nikterak nezatěžuje výhled centrální banky.

Fed má v plánu letos provést celkem tři kola navyšování úroků. Hlavní úrokovou sazbu by měl zvýšit hned na svém březnovém zasedání. Zároveň budou zveřejněny nové projekce a Powella bude čekat jeho první tisková konference

Dolar po slovech nového šéfa americké centrální banky o zvýšení úrokových sazeb rostl. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dostal zhruba na třítýdenní maximum. Wall Street v reakci na Powellova slova výrazně oslabila.

Dolar včera zpevnil pod úroveň 1,2300 EURUSD, posiloval začal po poledni, později se kurz ustálil kolem úrovně 1,2237 EURUSD, kde se nachází i dnes ráno. Během dnešního dne by se jeho kurz měl pohybovat v rozmezí 1,226-1,236 EURUSD.*

Dopoledne budou zveřejněna čísla z německého trhu práce, nezaměstnanost by měla zůstat na 5,4 procenta. V eurozóně pak bude zveřejněna míra inflace. V odpoledních hodinách nás pak čeká americké HDP a index spotřebitelských výdajů, který Fed sleduje jakožto klíčový ukazatel inflace.

 

Česká měna včera rozšířila ztráty vůči oběma hlavním světovým měnám. „Za oslabováním může stát začínající dividendová sezona, která může korunu držet na slabších úrovních i nadále,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,43 EURCZK a na 20,78 USDCZK dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,54 až 20,72 USDCZK.*

Z domácích makrodat dnes Český statistický úřad oznámí index cen výrobců za leden.

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Strategie obchodování oblasti hodnoty
Intermarket analýza: EURUSD v range vhodné pro trading
Jimmyho týdenní Forex výhled 26.2.-2.3.2018

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Nový šéf Fedu: Vidím další pozvolný růst sazeb