Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Nepěkné vyhlídky pro euro, a ještě horší pro korunu? + vývoj EUR Indexu

FX NEWS

Evropská měna se v posledních dnech vezla na ziskové vlně. Proti dolaru krátce zpevnila až na nejsilnější hodnoty od konce února 2022, proti koruně pak byla nejsilnější od letošního ledna. Včera zveřejněná data z eurozóny však společné měně neprospěla. Pokud bychom se od nich měli odrazit, euro by nemuselo čekat nic pozitivního. A stejně by na tom mohla být i koruna.

Katem evropské měny i evropských tržních sazeb byly v pondělí zveřejněné předběžné odhady indexu PMI sektoru služeb a průmyslu. Největší negativní překvapení jsme viděli u segmentu průmyslu, kde špatným číslům vévodilo Německo s propadem pod hranici 40. Průmyslový sektor je již několik měsíců v kontrakci. Je citlivý na sazby, které navíc dále porostou, u sousedů navíc sehrávají roli i nízké stavy řek ztěžujících lodní přepravu.

Služby jsou na tom o něco lépe, pravděpodobnost zhoršení je ale vysoká. Jakmile odezní prázdniny a letní počasí, část poptávky po službách zmizí. A bude-li pokračovat ekonomické zpomalení, případně doplněné o uvolnění na trhu práce, riziko evropské recese získá opět jiný rozměr oproti současnosti. Společná evropská měna je navíc citlivá na ekonomickou výkonnost, byť to v posledních dnech nevypadá. Odchylku od dat vidíme například na kurzu eura proti měnám hlavních obchodních partnerů, který se dostal na historicky nejsilnější úrovně od 90. let.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Prostor pro eurovou korekci směrem dolů je podle nás otevřený, i díky jestřábímu Fedu, kterého se dočkáme tuto středu. Dalším rizikem jsou pozice. Správci aktiv mají dle dat CFTC rekordně vysoké short pozice na zelených bankovkách. Přijde nám, že pro dezinflaci a víru v nižší americké sazby trh přehlíží sílu americké ekonomiky.

Zdroj: Bloomberg, CFTC
Zdroj: Bloomberg, CFTC

Stačí se přitom podívat na rozchod ukazatelů ekonomických překvapení z USA a eurozóny, kde jasně vítězí čísla za Atlantikem. I tak bude ECB dál zvyšovat sazby. Dosažení hranice 4 % je podle nás pořád možné. Trh s ním rovněž počítá.

Zdroj: MacroMicro
Zdroj: MacroMicro

Na poli předstihových indikátorů evropské ekonomiky se tak nerýsuje nic pozitivního. Jakmile by došlo na obrat a trh by se opět začat soustředit na makro vyhlídky obou ekonomik, rizikem by podle nás byl výprodej eura umocněný našponovanými short pozicemi a jejich potenciálním uzavíráním.

Takový scénář by nebyl ničím pozitivním ani pro korunu. Ta si prošla výprodejem na základě korekce krátkých korunových sazeb směrem dolů, navíc v rámci regionu vykazuje zvýšenou citlivost na posuny eura proti dolaru, stejně tak i amerických sazeb, což jsme viděli při jejich nedávném růstu, včetně dlouhého konce výnosové křivky. V černém scénáři je podle nás rizikem posun kurzu k hranici 24,50 za euro, což jsou hodnoty, s nimiž prognóza ČNB pracuje až pro příští rok. A je otázkou, jak by takový posun bankovní rada s ohledem na dosavadní dezinflační pokrok přijala. Zejména, pokud by šlo o prudký pohyb ve velmi krátkém čase.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Graf vývoje eura

Druhá nejdůležitější Forex měna euro zažívá letos zatím poměrně výrazný růst. Po vytvoření letošního prozatimního High však začala kleasat. Včera bylo euro dokonce nejslabší měnou dne (-0,75 %). Index směřuje níže. Uvidíme, jak se zachová a zda případný další růst úrokových sazeb pošle euro výše nebo budeme naopak svědky jeho dalšího poklesu směrem k supportům a klouzavému průměru 200. 

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Nepěkné vyhlídky pro euro, a ještě horší pro korunu? + vývoj EUR Indexu