Katem evropské měny i evropských tržních sazeb byly v pondělí zveřejněné předběžné odhady indexu PMI sektoru služeb a průmyslu. Největší negativní překvapení jsme viděli u segmentu průmyslu, kde špatným číslům vévodilo Německo s propadem pod hranici 40. Průmyslový sektor je již několik měsíců v kontrakci. Je citlivý na sazby, které navíc dále porostou, u sousedů navíc sehrávají roli i nízké stavy řek ztěžujících lodní přepravu.
Služby jsou na tom o něco lépe, pravděpodobnost zhoršení je ale vysoká. Jakmile odezní prázdniny a letní počasí, část poptávky po službách zmizí. A bude-li pokračovat ekonomické zpomalení, případně doplněné o uvolnění na trhu práce, riziko evropské recese získá opět jiný rozměr oproti současnosti. Společná evropská měna je navíc citlivá na ekonomickou výkonnost, byť to v posledních dnech nevypadá. Odchylku od dat vidíme například na kurzu eura proti měnám hlavních obchodních partnerů, který se dostal na historicky nejsilnější úrovně od 90. let.
Prostor pro eurovou korekci směrem dolů je podle nás otevřený, i díky jestřábímu Fedu, kterého se dočkáme tuto středu. Dalším rizikem jsou pozice. Správci aktiv mají dle dat CFTC rekordně vysoké short pozice na zelených bankovkách. Přijde nám, že pro dezinflaci a víru v nižší americké sazby trh přehlíží sílu americké ekonomiky.
Stačí se přitom podívat na rozchod ukazatelů ekonomických překvapení z USA a eurozóny, kde jasně vítězí čísla za Atlantikem. I tak bude ECB dál zvyšovat sazby. Dosažení hranice 4 % je podle nás pořád možné. Trh s ním rovněž počítá.
Na poli předstihových indikátorů evropské ekonomiky se tak nerýsuje nic pozitivního. Jakmile by došlo na obrat a trh by se opět začat soustředit na makro vyhlídky obou ekonomik, rizikem by podle nás byl výprodej eura umocněný našponovanými short pozicemi a jejich potenciálním uzavíráním.
Takový scénář by nebyl ničím pozitivním ani pro korunu. Ta si prošla výprodejem na základě korekce krátkých korunových sazeb směrem dolů, navíc v rámci regionu vykazuje zvýšenou citlivost na posuny eura proti dolaru, stejně tak i amerických sazeb, což jsme viděli při jejich nedávném růstu, včetně dlouhého konce výnosové křivky. V černém scénáři je podle nás rizikem posun kurzu k hranici 24,50 za euro, což jsou hodnoty, s nimiž prognóza ČNB pracuje až pro příští rok. A je otázkou, jak by takový posun bankovní rada s ohledem na dosavadní dezinflační pokrok přijala. Zejména, pokud by šlo o prudký pohyb ve velmi krátkém čase.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24
Graf vývoje eura
Druhá nejdůležitější Forex měna euro zažívá letos zatím poměrně výrazný růst. Po vytvoření letošního prozatimního High však začala kleasat. Včera bylo euro dokonce nejslabší měnou dne (-0,75 %). Index směřuje níže. Uvidíme, jak se zachová a zda případný další růst úrokových sazeb pošle euro výše nebo budeme naopak svědky jeho dalšího poklesu směrem k supportům a klouzavému průměru 200.
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor