Slabý výkon tamní ekonomiky přináší pochybnosti o plánovaném zvyšování úrokových sazeb ze strany Bank of Japan, což může vytvořit tlak na další oslabení japonského jenu. Na druhé straně posilují spekulace o možném zásahu centrální banky na měnovém trhu za účelem zastavení oslabování japonské měny.
Podrobný rozbor dat ohledně výsledku japonského HDP ukazuje, že domácnosti i firmy omezily spotřebu už třetí kvartál v řadě. Pokračování problémů v japonské ekonomice může ohrozit plánované zvyšování sazeb ze strany japonské centrální banky, které by dle tržního konsenzu mělo přijít v březnu, či květnu. Zvýšení sazeb by znamenalo opuštění negativní úrokové sazby. I kosmetické zvýšení úrokových sazeb by mohlo být impulsem pro oddálení ekonomické obnovy a navrácení ekonomiky k hospodářskému růstu. Japonská meziroční inflace se nachází pod třemi procenty. Taková hodnota inflace si nevyžaduje okamžitou reakci centrální banky v podobě růstu sazeb. Je proto možné, že minimálně krátkodobě přihlédne Bank of Japan spíše k ekonomickému růstu a zvýšení sazeb odloží.
Očekávaný růst úrokových sazeb byl obchodníky na trzích zaceněn do kurzu jenu. Spekulace o odkladu zvýšení sazeb by mohly vytvořit tlak na slabší jen, a to i kvůli vyššímu než očekávanému zápornému úrokovému diferenciálu proti dalším měnám. A to vše v kontextu, kdy americký Fed zřejmě přistoupí k prvnímu snížení sazeb až okolo poloviny roku. Obě tyto změny v očekávaném vývoji úrokových sazeb hovoří v neprospěch jenu. Respektive k jeho oslabení.
Měnový pár USDJPY se pohybuje nad hranicí 150. Taková hodnota kurzu už v minulosti vedla ke státní intervenci na měnových trzích za účelem posílení kurzu jenu. Spekulace, že k něčemu takovému opět dojde, můžou vést k tlaku na silnější jen. Případně alespoň zastavení či zpomalení jeho oslabování.
Další propad japonské ekonomiky znamená, že Německo převzalo třetí místo v žebříčku největších ekonomik světa. Za USA a Čínou.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje japonského jenu
Forex měna japonský jen je v letošním roce zatím nejslabší měnou (aktuálně -3,50 %). V tomto týdnu se přiblížila k nejnižším hodnotám od roku 1991. Předevčírem zareagoval index na místo, kde začal poslední silný pohyb směrem výše. Následoval inside bar a dnes mírný růst. Dlouhodobé, střednědobé i krátkodobé momentum jsou na straně poklesu. Uvidíme, zda se BOJ rozhodně nějak zakročit proti takto slabému JPY. Pokud k intervenci nedojde, můžeme se dočkat dalšího poklesu a nových historických Low.
Graf JPY Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor