Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Libra si hledá silnější pozice + aktuální vývoj GBP Indexu

FX NEWS

Včerejší čísla ohledně propadu průměrné cenové hladiny naznačila, že se Velká Británie veze na dezinflační vlně. Přestože byli Britové na vrcholu inflace už loni v říjnu, 2% cíl je stále daleko. Britská centrální banka je odhodlaná dále utahovat ekonomiku, což samozřejmě hraje do karet sílící libře.

Utažení ekonomiky se začíná propisovat, inflace ve Velké Británii klesá. Dle včerejších dat cenová hladina v červenci meziměsíčně klesla z 0,1 % na -0,4 %, meziročně ze 7,9 % na 6,8 %, dle očekávání. Podle tamějšího statistického úřadu měl na dezinflaci největší podíl pokles cen paliv, energií a potravin. Naopak v meziměsíčním srovnání se lehce zvýšily náklady na bydlení, ceny ve zdravotnictví a v pohostinství. Jedná se však o nízké setiny procentního bodu. Tudíž není žádným překvapením, že samotná jádrová inflace zůstala v meziročním srovnání na úrovni 6,9 % (tržní konsensus počítal s mírným poklesem o desetinu procentního bodu). Právě vysoká „jádrovka“ může být přetrvávajícím problémem budoucích měsíců.

Britský ministr financí Jeremy Hunt se včera vyjádřil, že boj s inflací funguje, ale že Britové stále nejsou za cílovou čárou. Britská centrální banka si toto rozhodně uvědomuje. Už v minulosti se ukázalo, že se Bank of England jestřábích kroků neobává. Na všech čtrnácti posledních zasedáních byly sazby zvýšeny. A přestože se dle konsensu v posledních měsících většinou očekává, že britská centrální banka vždy utáhne o 25 bodů, v červnu BoE ukázala, že se nebojí zvýšení sazeb hned o 50 bazických bodů. Ještě začátkem roku byl trh práce velmi odolný vůči zvyšování sazeb, ale nyní to začíná vypadat, že se sazby postupně propisují i do této oblasti. V červnu totiž vzrostla nezaměstnanost ze 4 % na 4,2 %, oproti očekávané stagnaci. BoE zatím neskončila. Aktuálně je hlavní úroková sazba na 5,25 % a v září by mělo přijít zvýšení o dalších 25 bazických bodů. Očekávaný vrchol sazeb se posunul z úrovně 5,75 % na 6 %.

Libra si za poslední půlrok vybudovala silnější pozici. Byly zde i extrémy, kdy se kurz eura vůči libře dostal minulé září až nad 0,927 EURGBP. To byla reakce na představení balíčku nelogických daňových reforem, což nakonec stálo bývalou premiérku Liz Truss její místo. Libra nakonec své ztráty smazala korekcí a v zimních měsících se kurz pohyboval v rozmezí 0,872 až 0,898 EURGBP. Posilování libry pokračovalo i na jaře a v létě, aktuálně se britská měna obchoduje kolem úrovně 0,855 EURGBP a to i přesto, že evropská společná měna vůči americkému dolaru ve stejném období posilovala.

Vůči české měně je posílení libry ještě výraznější, což je částečně dáno i výraznějším oslabením naší měny. Libra byla vůči koruně historicky nejslabší letos v dubnu, kdy se středový kurz dostal pod 26,05 GBPCZK. Za poslední čtyři měsíce se libra dostala býčím kanálem nad 28 korun za libru, britská měna vůči naší koruně tudíž posílila za toto období o více než 8 %. Vzhledem k tomu, že ČNB sazby v aktuálním cyklu zvyšovat nebude a spíše se spekuluje o snížení na rozdíl od BoE, kde se zvyšováním sazeb ještě neskončili, rizika jsou zde určitě na straně slabší koruny. Nelze vyloučit, že se tedy dostaneme na ještě silnější librové úrovně.

Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24

Graf aktuálního vývoje britské libry

Jedna z nejdůležitějších Forex měn, britská libra (GBP) zažívá letos zatím velmi silný růst, kdy posílila od začátku roku o téměř 9 %. Dokonce je libra aktuálně nejsilnější od června 2016. Silné rostoucí momentum tlačí libru stále výše a výše. Uvidíme, jak dlouho tento trend vydrží. Bohužel v trhu nemáme v současné době žádné nedávné resistence. Musíme tak počkat  na svíčkové formace značící zastavení růstu a přechod indexu do pohybu do strany. 

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Libra si hledá silnější pozice + aktuální vývoj GBP Indexu