Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Kurz dolaru čeká na výsledek jednání Bidena a McCarthyho

FX NEWS

Kurz dolaru během pondělí nedostál výrazných změn a šel doprava. Dolarový index DXY se pohyboval lehce nad hodnotou 103. Důvodem je vývoj situace okolo jednání na téma dluhového stropu, která se stále táhne. Republikáni zjednodušeně po Bidenovo administrativě požadují větší rozpočtovou zodpovědnost výměnou za navýšení dluhového stropu. V opačném případě by se Bidenova administrativa dostala pod obrovský tlak. O zvýšení dluhového stropu totiž nežádá Biden za účelem nových výdajů. Jedná se o v Kongresu již schválené výdaje, které ale nebude možné bez navýšení stropu zaplatit.

Pokud jednání nepovedou k dohodě, jejíž součástí bude navýšení dluhového stropu, pak lze předpokládat citelné negativní dopady na americkou ekonomiku. Díky provázanosti světové ekonomiky by negativní dopady jistě nebyly izolované pouze na USA. Naopak, téměř jistě by se část těchto negativních dopadů přelila do dalších regionů, včetně Evropy, a tím i České republiky. Přitom se téměř jistě jedná o negativní dopady, které světová ani americká ekonomika nepotřebuje. Problémů bylo v této dekádě snad už dost, a to jsme teprve v roce 2023. Komplikacím s dluhovým stropem se přitom dá pohodlně vyhnout.

Pokus o kvantifikaci negativních dopadů by bylo do jisté míry věštění z koule. Nevíme, zda a za jakých podmínek by k navýšení dluhového stropu nedošlo. Nevíme, jak dlouho by patová situace trvala, a nevíme, jak přesně by trhy na tento problém reagovaly. Nicméně odhady už nyní mluví o tom, že peníze na pokrytí výdajů by mohly federální vládě „dojít“ v období mezi červnem a začátkem podzimu. Situace se bude odvíjet i od toho, kdy přesně přijdou příjmy z federálních daní.

Trhy vyčkávají na výsledek jednání prezidenta Bidena a Kevina McCarthyho, který je zodpovědný za vyjednávání ze strany republikánů. Očekávání z jednání jsou prý na obou stranách pozitivní. Kurz dolaru se přesto příliš nehýbe. Lze očekávat, že posun správným směrem v pondělním jednání by trhy uklidnil, což by vedlo k mírnému oslabení dolaru. Na slabší dolar zatlačila i rétorika šéfa Fedu, který ve svém projevu naznačil, že přísnější úvěrové podmínky můžou snížit potřebu dalšího navyšování úrokových sazeb.

Powell trval na tom, že rozhodování o případných změnách v nastavení americké měnové politiky bude probíhat na jednotlivých zasedání na základě nejnovějších dat. Za předpokladu, že Fed nedoručí další navýšení sazeb, pak lze očekávat další tlak na slabší dolar. Naopak ve prospěch silnějšího dolaru může hovořit zhoršení nálady na světových trzích. Rizik je spousta.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Kurz dolaru čeká na výsledek jednání Bidena a McCarthyho