Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Inflační výhled zůstává rizikem. Austrálii donutil k vyšším sazbám + vývoj AUD Indexu

FX NEWS

Včerejší rozhodnutí australské centrální banky překvapilo. Sazby byly zvýšeny o čtvrt procentního bodu, což byla reakce na stále vysokou inflaci, a především rizika jejího výhledu. Reserve Bank of Australia raději obětuje část ekonomického výkonu, byť stále počítá s tzv. hladkým přistáním, aby dosáhla cenové stability. Trhem nečekané zvýšení sazeb tak posílilo australský dolar. U našich sousedů žádné překvapení nepřišlo. Polská centrální banka ponechala dle očekávání sazby beze změny.

Australská centrální banka včera zvýšila sazby o 25 bazických bodů z 3,85 % na 4,1 %, což je jejich jedenáctileté maximum. Krok to byl překvapivý, tržní konsensus totiž počítal s ponecháním sazeb pod 4 %. Včerejší vyjádření argumentovalo především nad očekáváními většími riziky inflačního výhledu oproti prognóze. To dnes ráno potvrdil guvernér Lowe. Uvedl, že poslední data naznačují rizika vyšší inflace oproti výhledu. Banka přitom nadále očekává tzv. hladké přistání, rizika jsou však značná. Všeobecně platí, že další zvýšení sazeb může být potřeba. A některé s instituce s ním už i počítají. Například banka Goldman Sachs revidovala výhled vrcholu australských sazeb v cyklu z 4,35 % na 4,85 %. Přehodnocení tržního výhledu úroků by mohlo podpořit australský dolar, byť v tomto případě bude záležet i na globálním vývoji amerického dolaru, potažmo na celkovém tržním sentimentu ve vztahu k procyklickým měnám, mezi které australský dolar spadá.

Vůči euru kurz australského dolaru posiluje už od začátku měsíce. Za poslední týden si připsal bezmála tři procenta, což ho dostalo k otestování hranice 1,6000 EURAUD. Vůči americkému dolaru australský také zpevnil. Na začátku června k tomu přispělo právě oslabení americké měny. V tomto týdnu si pak australský dolar sílu udržel nehledě na korekci u amerického, přičemž zvýšení sazeb RBA kurz dostalo až na včerejší maximum nad 0,668 AUDUSD, než přišla korekce. Sílu si „Australan“ udržel i dnes ráno nehledě na nad očekávání horší čínská data.

Polská centrální banka včera dle očekávání ponechala sazby beze změny na 6,75 %. Podle vyjádření banky působí vysoké sazby dostatečně dezinflačně. Pro kontext, z únorového vrcholu na úrovni 18,4 % klesla meziroční inflace na 13 % za květen. Problémem by mohla být přetrvávající jádrová inflace. Zlotý na rozhodnutí reagoval mírný posílením. Ve večerních hodinách se dostal po 4,476 EURPLN, čímž víceméně umazal své ztráty, které nabral během dopoledních hodin. Více se dozvíme od guvernéra polské centrální banky Adama Galpinského, který bude mít dnes tiskovou konferenci. Směřování zlotého tak může být ovlivněno jeho rétorikou.

Česká koruna od začátku měsíce postupně posilovala z úrovně 23,75 EURCZK až k hodnotám 23,50 EURCZK. Kurz profitoval ze slabšího dolaru, přičemž podobný vývoj jsme viděli i u forintu a zlotého. Včera se kurz koruny vůči evropské společné měně pohyboval spíše do strany v rozpětí 23,50 až 23,55 korun za euro. Dnes ráno vidíme, že koruna nabírá ztráty a testuje hranici 23,60 za euro. Z domácího dění k tomuto vývoji nic nepřispělo, může se tedy jednat o reakci na opětovné posílení dolaru. V posledních dnech se totiž ukázalo, že domácí měna je na vývoj té americké, včetně tamních sazeb, citlivější.

Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24

Graf vývoje australského dolaru

Jedna z hlavních Forex měn, australský dolar (AUD). se pohybuje již několik měsíců do strany. Po rychlém růstu v posledních několika dnech, kdy došlo k odrazu od supportu, se index aktuálně nachází v oblasti resistence. Jsme také velice blízko otevírací ceny letošního roku a klouzavého průměru 200. Bude zajímavé sledovat reakci indexu na tyto resistence. Můj náhled je aktuálně shortový. 

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Inflační výhled zůstává rizikem. Austrálii donutil k vyšším sazbám + vývoj AUD Indexu