Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Inflaci pociťují už i bohatí Američané. Dolar oslabil + aktuální vývoj USD Indexu

FX NEWS

Index spotřebitelské důvěry v USA na konci léta výrazně klesl na hodnotu 106,1 bodu, což bylo hluboko pod očekáváním trhu na 116 bodech. Přitom ještě v červenci dosahoval hodnoty 114, což značilo podstatně lepší náladu spotřebitelů v tamní ekonomice. Ke zhoršení došlo v obou měřených oblastech současné situace i očekávaného budoucího vývoje.

Právě ve druhé zmíněné oblasti došlo k výraznému propadu hodnoty indexu z červencových 88 bodů na 80,2 bodu. Hranice 80 bodů v indexu očekávaného budoucího vývoje už historicky značí hranici pro signál možné ekonomické recese v horizontu následujícího roku. Kurz dolaru reagoval oslabením, kdy dolarový index spadl k úrovni 103,55 z hodnoty 104,34 ještě okolo úterního poledne.

Zhoršení spotřebitelské nálady přišlo na obou frontách – ve zhodnocení současné situace i očekávaného budoucího vývoje. Z odpovědí dotazovaných spotřebitelů vyplynulo, že největším problémem zůstává přetrvávající vysoká inflace, kdy spotřebitele nejvíce trápí vysoká cena potravin a pohonných hmot. Propad nálady byl zaznamenán napříč věkovými skupinami a velký propad v náladě po delší době postihl i domácnosti s ročním příjmem nad 100 000 dolarů, které byly proti růstu cen do jisté míry odolnější než domácnosti s nižšími příjmy.

K negativnímu výhledu spotřebitelů ohledně dalšího vývoje ekonomiky přispěla i situace v americkém byznyse, která se propisuje i do trhu práce. Tvrdá data potvrzují, že růst zaměstnanosti a tvorby nových pracovních míst zpomalil. Do nálady se promítl i pomalejší růst mezd ve srovnání s loňským rokem. Roste také naměřený průměrný počet týdnů v nezaměstnanosti u amerických pracovníků. Podíl amerických spotřebitelů, kteří očekávají další zhoršení podmínek na trhu práce, vzrostl na 18 % z 15,6 % v červenci.

Americký dolar na špatné výsledky spotřebitelské nálady reagoval oslabením. Přispěl i nad očekávání vyšší pokles počtu volných pracovních míst měřený ukazatel JOLTS. Kurz dolaru vyjádřený dolarovým indexem klesl na hodnotu 103,55 z úterních maxim okolo hodnoty 104,34. Je zřejmé, že trhy jsou nyní velmi citlivé na vývoj amerických dat. Vývoj dolaru zatím zareagoval na měření spotřebitelské nálady. V tomto týdnu nás ale čeká ještě řada dalších výsledků měření ohledně trhu práce a výkonu americké ekonomiky, která mohou zahýbat s kurzem dolaru. Situaci se proto vyplatí sledovat, protože pohyby kurzu dolaru, i kdyby krátkodobé, mohou přijít oběma směry v závislosti na tom, jak dopadnou data.

Fed bude muset při svém rozhodování opět více přihlédnout k situaci na trhu práce, pokud dojde k dalšímu zhoršení situace. Vzhledem k vývoji situace zaceňují trhy s 90% pravděpodobností pauzu v navyšování úrokových sazeb na zářijovém zasedání. Stále nelze vyloučit ještě jedno zvýšení amerických úrokových sazeb ještě v letošním roce. V srpnu ale došlo k ochlazení očekávání dalšího vývoje úrokových sazeb. Zatímco v červenci trhy očekávaly ještě jedno zvýšení s pravděpodobností 70 %, tak nyní to je už pouze 50 %. Pokud americká data v tomto týdnu nepřinesou pozitivní překvapení, pak lze očekávat pozvolné oslabení dolaru v dalších dnech.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Graf aktuálního vývoje amerického dolaru

Hlavní Forex měna americký dolar se letos nachází v silném růstu. Posledních několik dnů však znamenalo pro USD poměrně výrazný pokles. Index zareagoval na resistenci a společně i díky makroekonomickým datům přicházejícím z USA klesl. Aktuálně se nachází v oblasti swingového Low. Převládající růstové momentum tak velmi zesláblo. V případě proražení swingového Low níže bude již úplně pryč. Americký dolar se může v současně nastaveném trhu vyvíjet všemi směry. Jak pokračovat v poklesu nebo přejít do pohybu do strany, tak v souladu s letošním posilováním navázat na růst a znovu otestovat letošní prozatimní High.  

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Inflaci pociťují už i bohatí Američané. Dolar oslabil + aktuální vývoj USD Indexu