Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Inflace letos posedmé nad inflačním cílem. ČNB má volné ruce

FX NEWS

Srpnová inflace měřená indexem cen spotřebitelů meziročně dosáhla 2,5 %. Očekávání analytiků podle Bloombergu činilo 2,6 %, s tím samým číslem pak pracovala i prognóza ČNB. Nejvíce přispěl opět segment potravin. Koruna po zveřejnění dat mírně oslabila těsně pod hranici 26,10 za euro.

„Srpnovou meziroční inflaci stejně jako v červenci táhly vzhůru zejména potraviny, které přispěly jedním procentním bodem a meziročně podražily o 5,6 procent. Již čtvrtý měsíc za sebou je v meziročním srovnání naopak levnější sezónní zboží, bez jehož vlivu se meziroční růst cen zvýšil na 2,8 procent,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec.

Od začátku letošního roku se jedná již o sedmou hodnotu meziročního růstu spotřebitelských cen, která přestřelila inflační cíl, uvádí dále Gec. „Přesto se veškeré letošní hodnoty nacházely bezpečně v tolerančním pásmu ČNB (1-3 %). I přes mírné přestřelování inflačního cíle je tak cenové prostředí stabilní,“ dodal.

„ČNB má na základě mírně protichůdných vyjádření jejích představitelů z poslední doby pro příští měnověpolitické zasedání, které se uskuteční 27. září, volnou ruku. Zářijové navýšení sazeb nelze vzhledem k přehřívání české ekonomiky a přestřelování inflačního cíle vyloučit. Nic by ale ČNB zřejmě nezkazila ani tím, kdyby si před dalším krokem počkala na novou prognózu a říjnové zveřejnění dalšího směřování kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky,“ míní ekonom.

 

„Srpnová inflace sice skončila pod očekáváním ČNB ve výši 2,6 %, udržuje se však nad 2% cílem, kde by měla bezpečně setrvat. Ačkoliv se na růstu inflace podílí v letošním roce nejvýznamněji růst cen potravin, které se v průměru zvýšily o necelých 5 % y/y, růst cen v ekonomice je již poměrně plošný,“ okomentoval data hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „To potvrzuje také dynamika cen služeb, které se v srpnu meziročně zvýšily o 3,2 %. Postupně zrychlující jádrová inflace dokládá, že poptávkové tlaky v ekonomice postupně rostou. To je způsobeno příznivou ekonomickou aktivitou a zvyšující se spotřebu domácností z titulu historicky nízké nezaměstnanosti a rostoucích mezd,“ dodal.

Za celý letošní rok dosáhne průměrná inflace 2,4 %, obdobnou hodnotu očekáváme i v příštím roce (vs. 0,7 % v minulém roce), odhaduje Seidler. „Díky překoupené koruně a postupnému odchodu zahraničních investorů však je potenciál jejího dalšího posilování navzdory příznivému ekonomickému vývoji nízký, což vytváří další proinflační rizika. Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji, inflaci bezpečně nad 2% cílem ČNB a neposilující koruně se domníváme, že ČNB v letošním roce ještě jednou své úrokové sazby zvýší, velmi pravděpodobně na svém listopadovém jednání,“ je přesvědčen ekonom.

Meziročně vzrostly ceny nejvíce v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny masa vzrostly o 5,8 %, vajec o 33,9 %, mléka o 14,6 %, sýrů o 14,6 % a čerstvého másla o 45,5 %. Na meziročním snížení cen se podílel oddíl bytové vybavení a zařízení domácnosti (o 0,6 %).

Meziměsíčně byl pozorován pokles, a to o velikosti -0,1 %. Na tom se nejvíce podílel oddíl potravin a nealkoholických nápojů, který byl způsoben zejména nižšími cenami zeleniny o 11,4 %, z toho ceny plodové zeleniny klesly o 21,2 % a ceny brambor o 18,5 %. Ceny naopak rostly v oddíle rekreace a kultura, a to vlivem zvýšení cen dovolených s komplexními službami o 1,4 %.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
USD/CAD proráží 27-měsíční minima po kroku BoC
Intermarket analýza: ECB a pád eura
Jimmyho týdenní Forex výhled 11.9.-15.9.2017

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Inflace letos posedmé nad inflačním cílem. ČNB má volné ruce