Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Euro není ve skutečnosti až tak silné

FX NEWS

Evropská centrální banka již dříve uvedla, že letos by mohlo dojít na utažení její měnové politiky, konkrétně na ukončení programu kvantitativního uvolňování. K tomu však bude nejprve potřeba, aby evropská inflace centrální bankéře přesvědčila o své robustnosti a udržitelnosti. Asi největší překážkou v tom by mohlo být v posledních měsících sílící euro, míní mnozí ekonomové. To však není úplná pravda. Euro ve skutečnosti není až tak silné.

Za posledních 12 měsíců si euro vůči dolaru připsalo zisky o velikosti zhruba 15 %, včetně 3,6 % během posledního půlroku. Byť by se mnohým mohlo zdát, že jde o relativně vysoká čísla, banka ING upozorňuje, že by evropská společná měna potřebovala zpevnit o mnohem více, aby ohrozila prognózu ECB. Je potřeba se totiž na euro podívat z pohledu obchodního propojení.

Tým banky ING složený z měnového stratéga Petra Krpaty a hlavního ekonoma Carstena Brzeského upozorňuje, že nominální efektivní kurz ECB, který poměřuje euro oproti koši měn hlavních obchodních partnerů eurozóny (viz obr. níže, graf vlevo), se za posledních zhruba šest měsíců vyvíjí poměrně stabilně bez výraznějších výkyvů. Dolar v této skupině drží podíl o velikosti „pouhých“ 17 % (viz obr. níže, graf vpravo), o mnoho důležitější je ale čínský renminbi (podíl bezmála 25 %), oproti kterému evropská měna za posledních 12 měsíců zpevnila o mírných 6,5 %, přičemž za poslední půlrok dokonce oslabila o více než procento.

Podle Krpaty a Brzeského tak nedávný pohyb eura nebude mít pravděpodobně vliv na možnou negativní revizi výhledu inflace a evropské ekonomiky, potažmo tedy plán ukončení QE. Pomyslný „práh bolesti“ ECB by nastal, pokud by evropská měna zpevnila z hlediska obchodně váženého kurzu o 4 % (za předpokladu neměnných cen ropy) v době ode dneška do začátku března, kdy proběhne další zasedání Rady guvernérů, což by odpovídalo vůbec největší rally měny od února 2013. „Pouze takový posun by podnítil významnější revizi inflace směrem dolů a s tím i ospravedlnil holubičí postoj ECB,“ přepisuje server Financial Times slova expertů z ING.

Odhad banky ING pak pracuje s dalším posílením eura až na úroveň 1,300 EURUSD ve druhé polovině letošního roku, a to aniž by tento vývoj donutil ECB k holubičímu sentimentu měnové politiky. Na zvyšování evropských sazeb by mělo dojít během roku 2019 a 2020, přičemž jednat by se mělo o pozvolný proces.

 

Co se týče dění posledních hodin, euro prolomilo ztráty z minulého týdne. Vzhledem k tomu, že jsme jak na evropských, tak i amerických akciových trzích pozorovali evidentní obnovu pozitivní nálady, investoři se v rámci světových měn zaměřili na ty rizikovější (a výnosnější), a to právě na úkor dolaru či tradičních bezpečných přístavů, jako je japonský jen a švýcarský frank. Euro pak podpořil i nárůst výnosů německých bundů. Rostly rovněž i výnosy amerických dluhopisů (10letý instrument se vyhoupl na 4letý rekord nad 2,9 %), dolar to však nikterak výrazně nepodpořilo.

Co se týče dalšího vývoje, výnosy amerických obligací zůstávají i nadále relativně vysoko. V dohledné době by jejich další vývoj mohlo ovlivnit středeční zveřejnění americké inflace za leden. Oproti prosinci se očekává zpomalení, jakýkoliv výsledek nad očekávání lepší by se mohl promítnou v dalším růstu výnosů bondů, a tedy i v možném pohybu dolaru, případně i akcií.

 

Z hlediska příštích šesti měsíců banka Goldman Sachs odhaduje nárůst výnosu 10letého instrumentu až na 3,5 %. Důvodem budou podle ní celkem čtyři kola navyšování sazeb Fedu, zatímco oficiální predikce stále pracuje s třemi úrokovými hiky během letošního roku. Trh prozatím počítá se zhruba dvojím navyšováním sazeb, na druhou stranu, například šéf newyorské pobočky Fedu Dudley minulý týden připustil, že ona čtyři kola posouvání sazeb jsou možná, pokud se bude vývoj americké ekonomiky i nadále zlepšovat.

Datový klid se bude opakovat i dnes. Z eurozóny nepřijdou žádná čísla, z USA pak pouze index NFIB sledující náladu malých podniků, později se pak dočkáme komentáře šéfky clevelandské pobočky Fedu Loretty Mesterové. Aktuálně se dolar obchoduje slabší kolem 1,231 EURUSD.

 

Koruna má za sebou relativně klidný den, kdy se udržela mírně pod hranicí 25,40 za euro, kam oslabila v souvislosti s nervozitou světových trhů na konci minulého týdne. I přesto, že tento neklid pomalu ustává, pro investory je to, zdá se, stále málo k tomu, aby se vrátili zpět na korunový trh.

Nikterak významně by tuto situaci neměl ovlivnit ani výsledek prosincové bilance běžného účtu, kde je vinou sezónního zhoršení obchodní bilance očekáván schodek. Mnohem větší vliv bude mít až středa, kdy bude zveřejněna domácí inflace za leden. Momentálně se koruna obchoduje kolem 25,36 EURCZK.

 

 

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Jimmyho týdenní Forex výhled 12.2.-16.2.2018
Pohnou američtí centrální bankéři s dolarem?
Intermarket analýza: Nová příležitost na euru

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Euro není ve skutečnosti až tak silné