Zářijový pokles úrokových sazeb je již delší dobu očekáván, a tak je trhy tzv. zaceněn – je promítnut do cen finančních aktiv i do kurzu měnových párů s eurem včetně toho s korunou. Neočekáváme tedy zásadní výkyv kurzu. K tomu by musela ECB přistoupit k razantnější úpravě měnové politiky, což je velmi málo pravděpodobné. Přesto bude během čtvrtka zvýšená volatilita na trzích. Kurz eura proti koruně a dalším měnám regionu tak zaznamená pohyby, které vytvoří během dne možnosti pro o něco výhodnější směnu – pravděpodobně oběma směry, ať už pro nákup nebo prodej eur.
Zajímavý je pohled na výsledky poslední analýzy FX trhu od jedné ze špiček globálního finančního trhu – Morgan Stanley. Její analytici vidí v dalších měsících zvýšený tlak na oslabování eura proti dolaru, a to právě v kontextu poklesu úrokových sazeb, který je očekáván na příštích třech zasedáních ECB. ECB i přes rizika dynamiky cen v sektoru služeb zřejmě bude reagovat na nepříznivý vývoj evropské ekonomiky. Prvním a zásadním cílem ECB je stabilita cen. Inflace se ale už delší dobu pohybuje okolo cíle, což umožňuje rozvolnění měnové politiky. V reakci na to hovoří šéf analytiků Morgan Stanley dokonce o možné paritě eura a dolaru.
Z našeho pohledu se jedná opravdu spíše o krajní scénář, kde by se muselo sejít hned několik faktorů dohromady. Primárně by musel výkon americké ekonomiky ještě více překonat vývoj v Evropě. Pokles evropských sazeb by musel výrazně překonat současné očekávání trhu a v USA by nastavení měnové politiky muselo zůstat přísnější. Svou roli mohou sehrát i rizika, která plynou z geopolitických tlaků a dalších. Svou roli může sehrát situace ve Francii a v Německu – dvě největší ekonomiky eurozóny, které se mohou v politické a hlavně fiskální oblasti přesunout do horší pozice, což by trh zacenil třeba i do kurzu eura.
Přitom současná očekávání trhů hovoří o poklesu sazeb v letošním roce ze strany ECB o 60 bazických bodů a v USA až o 110 bodů. Očekávání trhů jsou tak opačná proti scénáři, který varuje před paritou, tedy kurzu eura proti dolaru okolo hodnoty 1:1. Uvolnění měnových podmínek v Evropě by tak muselo být vyšší, například prostřednictvím úpravy snížení sazeb z 25 bodů na 50. V USA by naopak musel být Fed opatrnější a očekávaný pokles sazeb zbrzdit pod 50 bodů.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje eura
Druhá nejdůležitější Forex měna euro je letos zatím stále v zelených číslech (+1,18 %), aktuálně je dokonce druhou nejsilnější měnou roku 2024. V posledních dvou týdnech se však po silném poklesu pohybuje do strany a hledá svou novou rovnovážnou hodnotu. Blízko pod současnou úrovní se nachází swingový support, který na konci srpna zastavil velmi výrazný propad. Díky tomuto oslabení je momentum na straně dalšího poklesu a může se stát, že další test support již neustojí. O něco níže se pak nachází POC minulého roku. Důležitým prvkem bude nový impulsní pohyb mimo vytvářenou range, který může EUR posunout jedním i druhým směrem. Vyšší pravděpodobnost však zůstává na straně dalšího oslabení.
Graf EUR Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor