Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Ekonomika eurozóny roste, jádrová inflace neklesá + aktuální vývoj EUR Indexu

FX NEWS

Ekonomika eurozóny se vrátila k růstu, když hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí o 0,3 % mezikvartálně. Meziroční růst dosáhl 0,6 % při očekávání 0,5 %. Rozdíly mezi výkonem evropských ekonomik jsou velké. Německo i Itálie trpí, hlavně ve výrobních sektorech. Německo zaznamenalo stagnaci HDP, Itálie pokles. Růst naopak zaznamenala Francie se Španělskem. Vzhledem k průzkumům trhu jsou rizika pro třetí kvartál medvědí, především z důvodu stagnace hospodářské aktivity hlavních ekonomických tahounů.

Jádrová inflace eurozóny meziročně vzrostla o 5,5 %, očekáván byl pokles na 5,4 %. Celková inflace meziročně zaznamenala pokles z 5,5 % na 5,3 %. Inflace se v eurozóně ubírá správným směrem, problémem je ta jádrová. Celkově však vypadá inflační obrázek pro nadcházející měsíce relativně pozitivně, přestože ceny energií v poslední době rostou. Inflace služeb zůstává silná, předpokládáme však její oslabení. ECB se bude dále soustředit především na jádrovou inflaci. Čísla za červenec tak aktuálně nahrávají případnému dalšímu zvýšení sazeb. Do zářijového zasedání však zbývá zhruba šest týdnů, a tím pádem i více zveřejněných dat vstupujících do rozhodování Rady guvernérů.

Polsko zaznamenalo meziměsíční pokles inflace ze stagnace na -0,2 %. Meziročně byl reportován pokles z 11,5% na 10,8 %, při očekávání 11 %. Polsko je na dobré cestě k jednociferné inflaci i k prvnímu snížení sazeb, což už avizoval guvernér centrální banky. Hlavním tahounem poklesu tempa růstu cen, byly ceny potravin, které klesly o 1,2 %. Měnová politika Polské národní banky je lehce rozdílná od ECB či Fedu. NBP se zaměřuje především na pokles inflace na jednociferné číslo. První krok směrem k nižším úrokům by tak mohl být proveden už v září.

V Itálii  HDP mezikvartálně pokleslo o 0,3 %, zatímco byla očekávána stagnace. Meziročně byl reportován růst o 0,6 %, předpověď byla 0,9 %. Tento pokles by měl mít pozitivní vliv na inflaci. Dle odhadů by se však Itálie měla dalšímu poklesu HDP v příštím kvartále vyhnout. Oproti prvnímu čtvrtletní měla těžký úkol zopakovat podobný výsledek. I přes růst oblasti služeb, sektor zemědělství a průmysl zvolnil. Pozitivní zpráva pro Itálii je, že se jí daří krotit inflaci. Celková inflace se snížila na 6 % z 6,4 % z června, kdy předpoklad byl 6,1 %.

Česká republika zaznamenala v druhém kvartálu růst HDP o 0,1 %. Meziročně pokles z -0,5 % na -0,6 %. Meziroční vývoj HDP byl negativně ovlivněn spotřebou domácností a nižšími investicemi. K meziročnímu růstu přispěl průmysl a informační činnosti, k poklesu naopak odvětví dopravy, obchodu a pohostinství.

Australská centrální banka ponechala úroky beze změny, navzdory tržnímu konsensu očekávajícímu zvýšení. Dle banky odpovídají dala výhledu, není proto potřeba úroky zvyšovat. Další měnověpolitické zpřísnění je však možní. Dopoledne bude zveřejněn domácí index PMI průmyslu, následovat budou revize evropských indexů za stejný sektor. Odpoledne bude zveřejněna revize PMI průmyslu v USA a po té reportován index ISM.

Autor: Kryštof Král
Zdroj: Roklen24

Graf aktuálního vývoje eura

Druhá nejdůležitější Forex měna euro zažívá letos zatím poměrně výrazný růst. V posledních týdnech však přešla do pohybu do strany. Aktuálně se z pohledu technické analýzy nachází uprostřed této range. Odtud se může index se stejnou pravděpodobností vydat oběma směry, jak vzhůru k otestování letošního prozatimního High, tak níže do oblasti Low vytvářené range.

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Ekonomika eurozóny roste, jádrová inflace neklesá + aktuální vývoj EUR Indexu