Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

ECB je v těžké pozici. Euro proti koruně přesto posílilo + aktuální vývoj EUR Indexu

FX NEWS

V zásadě každý zástupce centrální banky na otázky ohledně nastavení měnové politiky a rozhodnutí bankovní rady na dalším zasedání odpovídá, že bude záležet na vývoji klíčových dat. Slyšíme to z úst zástupců ČNB, Fedu i ECB. Situace se ale trošku komplikuje, když jednotlivé ukazatele ukazují různým směrem, jako je tomu v případě eurozóny. Nová data od posledního zasedání ECB v červenci ukazují na naplnění scénáře stagflace. Tedy kombinace nízkého výkonu ekonomiky a vysoké míry inflace. Tento scénář potvrzují i vlažné výsledky předstihových ukazatelů nálady, maloobchodních tržeb, průmyslové aktivity a další. Jak se tedy ECB rozhodne?

Další zvýšení úrokových sazeb pomůže tlumit inflační tlaky, pomůže v boji s vysokou inflací a zároveň více utlumí ekonomickou aktivitu v eurozóně a negativně zapůsobí na hospodářský růst. Zpomalení ekonomiky v reakci na zvýšení sazeb není „bug“ opatření, nýbrž jeho „feature“. Mimo jiné i právě ochlazení ekonomiky tlumí poptávkové inflační tlaky. Lze proto předpokládat debatu mezi jednotlivými radními ECB, zda ještě zvýšit úrokové sazby a bojovat za rychlejší snížení inflace, nebo zda úrokové sazby nechat pracovat na současné úrovni. Druhá varianta by zřejmě vedla k pomalejšímu poklesu inflace k cíli s tím, že v krátkodobém horizontu by nebyla ekonomika tolik přiškrcena. V delším období ale samozřejmě mohou převážit náklady delšího období inflace, a i z pohledu výkonu ekonomiky může být celkové saldo druhé varianty negativní.

Je samozřejmě třeba dodat, že ECB od loňského roku doručila navýšení sazeb o 425 bazických bodů. Když hovoříme o případném zvýšení sazeb na zářijovém zasedání, tak se bavíme o navýšení o dalších 25 bodů. Zářijové rozhodnutí proto nebude tím určujícím pro vývoj ekonomiky a inflace, ať už dojde k pozastavení navyšování úrokových sazeb či nikoliv. O konci cyklu navyšování sazeb ECB zřejmě mluvit nebude ani při případné pauze.

Očekávání trhů se přiklání k rozhodnutí o stabilitě sazeb na zářijovém zasedání. Člen bankovní rady Klaas Knot se nechal slyšet, že investoři dost možná podceňují pravděpodobnost navýšení úrokových sazeb. Zdůrazňuje, že i přes zpomalení ekonomiky v eurozóně nedojde k výrazným změnám v prognózované úrovni inflace v dalších měsících. Navýšení sazeb proto nevylučuje. Trhy po zveřejnění Knotova komentáře zvýšily svá očekávání k navýšení sazeb na úroveň 35 % z původních 30 %. Euro následně velmi mírně posílilo proti koruně a dalším měnám. Na posílení proti dolaru komentáře radních ECB nestačily. Euro proti dolaru naopak oslabilo vlivem obav z dalšího vývoje v globální ekonomice i díky nejistotám v druhé největší ekonomice světa.

Největší oslabení koruny přišlo v návaznosti na rozhodnutí polské centrální banky. Ta se rozhodla snížit sazby nikoliv o 25 bodů, jak očekával trh, ale rovnou o 75 bodů. Hlavníma argumentem byla zpomalující ekonomická aktivita, dezinflace a oslabující inflační očekávání. Překvapení oslabilo všechno měny regionu, přičemž koruna se dostala až nad 24,30 za euro.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24 

Graf aktuálního vývoje eura

Druhá nejdůležitější Forex měna euro zažívá letos, i přes mírné oslabení, zatím poměrně výrazný růst (aktuálně +4,15 %). Po vytvoření svého letošního prozatimního High (zároveň nejvyšší úrovní za poslední více než 3 roky) přešla do pohybu do strany a hledání své krátkodobé rovnovážné ceny. Přestože index poklesl, panuje na trhu stále střednědobé i dlouhodobé rostoucí momentum. V tuto chvíli se EUR nachází v situaci, kdy se může výrazněji pohnout oběma směry, jak níže k otestování uptrendové čáry, tak směrem nahoru k vytvoření nového letošního High.


Graf EUR Indexu
Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
ECB je v těžké pozici. Euro proti koruně přesto posílilo + aktuální vývoj EUR Indexu