Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Draghi & Powell coby dva optimisté? Ale co ta inflace?

FX NEWS

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi včera vystoupil před Evropským parlamentem a v optimistickém tónu promluvil o ekonomice eurozóny. Upozornil ale na inflaci. Evropští centrální bankéři totiž nadále věří, že již nabrala vzestupný trend a dosáhne cíle ECB pod dvěma procenty. Draghi rovněž naznačil konec nákupů aktiv.

„Draghi tak zopakoval holubičí postoje i přes to, že v Radě guvernérů se ozývají hlasy, které by chtěly v rétorice ECB více akcentovat konec programu odkupu aktiv. Draghi ve svém proslovu zmínil kurz eura, jehož volatilita představuje riziko pro
cenovou stabilitu v eurozóně,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Dnešek bude ale patřit jinému šéfovi centrální banky. Před americkým Kongresem si premiéru odbude nový šéf Fedu Jerome Powell, a to od 14:30 SEČ. Jeho projev by měl naznačit, zda se udrží oživení americké měny z tříletého minima, kam dolar spadl před týdnem.

Powellowo vystoupení bude pravděpodobně optimistické, co se ekonomického výhledu týče. Nástupce Janet Yellenové ale zdůrazní trpělivost při posuzování toho, zda bude vyšší inflace, konstatoval Roy Teo, investiční stratég LGT Bank v Singapuru.

První část, kdy Powell přednese připravený proslov, se pravděpodobně nebude lišit od již zveřejněných postojů Fedu. Sledovanější bude část otázek a odpovědí, které by mohly odhalit více o tom, jak Powell uvažuje o současné měnové politice, doplnil Zeisel.

Už včera se ozval další hlas z Fedu – Randal Quarles poznamenal, že americká ekonomika se může dostat na vyšší růstovou trajektorii a její rychlejší růst může vyžadovat vyšší úroveň sazeb. Dle aktuálního výhledu má Fed v plánu provést celkem tři kola navyšování úroků.

 

Euro včera před polednem zpevnilo až na 1,2355 EURUSD, poté ale začalo ztrácet a kurz se dostal až pod úroveň 1,2300 EURUSD. Dnes ráno se společná evropská měna obchoduje na 1,2330 EURUSD. Během dnešního dne by se jeho kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2282-1,2379 EURUSD.*

 

Makroekonomický kalendář je dnes poměrně pestrý. Dozvíme se, jak se v únoru vyvíjela spotřebitelská důvěra v eurozóně. V Německu bude ve 14:00 zveřejněna inflace, index spotřebitelských cen by měl zpomalit meziroční růst na 1,5 procenta z lednových 1,6 procenta. Ve stejný čas rozhodne o sazbách maďarská centrální banka, změna hlavní úrokové sazby se nečeká, měla by zůstat na 0,90 procenta. V USA se dozvíme, jak se v lednu vyvíjely velkoobchodní zásoby a také zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Na koruně byl včera klid. S kurzem nijak nezahýbala data statistiků. Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku se podle nich v únoru mírně zvýšila. „Celková důvěra v ekonomiku v únoru mírně vzrostla, zejména z titulu vyšší důvěry ve stavebnictví a ve službách, zatímco důvěra u spotřebitelů dle očekávání v únoru mírně poklesla. I přesto se nachází jen nepatrně pod svou historicky nejvyšší hodnotou, což naznačuje, že spotřeba domácností bude v první půlce roku nadále silná,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Koruna během prvního dne v týdnu oslabovala vůči oběma hlavním světovým měnám, obchodování ale končila zhruba na stejných úrovních, na nichž byl kurz ráno. Dnes ráno se česká měna obchoduje na 25,37 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,34 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,51 až 20,68 USDCZK.*

 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Autor: Jaroslav Průcha
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Strategie obchodování oblasti hodnoty
Intermarket analýza: EURUSD v range vhodné pro trading
Jimmyho týdenní Forex výhled 26.2.-2.3.2018

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Draghi & Powell coby dva optimisté? Ale co ta inflace?