Dalším důvodem, proč dolar začal tento týden na silné notě, je jisté ochlazení očekávání snížení sazeb v USA a naopak zesílení predikce poklesu úroků v Evropě z tohoto týdne. V minulých týdnech začaly trhy zaceňovat možnost dřívějšího a svižnějšího poklesu úrokových sazeb v USA díky pokračujícímu poklesu inflace. Logika za tím byla, že dřívější než očekávaný návrat inflace k inflačnímu cíli by umožnil Fedu svižnější uvolnění měnové politiky. Třeba i za cílem oživení tamní ekonomiky, která je do jisté míry vysokou úrovní sazeb přidušena. Snižování úrokových sazeb je ceteris paribus běžně spojeno s oslabením měny, protože obchodníci o ní ztrácí zájem a přesouvají části svých aktiv do jiných měn a regionů, kde jsou úrokové sazby a výnosy příznivější.
Předseda Fedu Jerome Powell očekávání trhů v oblasti vývoje úrokových sazeb svými prohlášeními tlumí. Zdůraznil, že debaty o snižování úrokových sazeb jsou předčasné a do jisté míry se tak ohradil proti očekávání trhu. Zdůraznil, že klíčovým úkolem je dlouhodobý návrat inflace do pásma inflačního cíle, což si vyžaduje zvýšenou úroveň úrokových sazeb. Trhy ve svých očekáváních mírně couvají, což lze vidět na FRA, futures a dalších. Od pátku klesla očekávání snižování úrokových sazeb v USA v roce 2024 o 10 bodů na 125 bazických bodů – tedy snížení úrokových sazeb o 1,25 procentního bodu. Ze současného pásma 5,25 až 5,50 bychom se tak na konci roku 2024 mohli podívat na hodnotu 4,00 až 4,25. To je z pohledu tohoto stále relativně vysoká úroveň sazeb, která je však nižší, než ukatuje poslední prognóza Fedu.
Z pohledu dolaru bude klíčový další vývoj tamní ekonomiky. Obchodníci vyčkávají na další sadu dat, která umožní přesnější náhled do budoucího vývoje. Trhy obzvlášť netrpělivě vyčkávají na další zasedání americké centrální banky, kde bude vedle měnověpolitického rozhodnutí klíčová i samotná rétorika. Dolar by si tak mohl podržet posilující trend. Inflace klesá rychleji proti předpokladům i v dalších regionech světa. Eurozóna není výjimkou, což by teoreticky mohlo ovlivnit vývoj evropských sazeb směrem dolu. Sázky na snížení evropských sazeb v totmo týdnu vzrostly až na bezmála 150 bodů v příštím roce. To v kombinaci s lepší kondicí americké ekonomiky bude tlačit na silnější dolar.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna americký dolar je letos zatím v zelených číslech. V posledních týdnech však oslabuje. Od svého High oslabil o polovinu. Krátkodobé i střednědobé momentum je na straně prodávajících. Tento pokles zastavil až support v podobě dlouhého knotu svíčky, po které v minulosti náledoval výraznější růst. V posledním týdnu se cena, díky reakci na support, pohybuje do strany v oblasti klouzavého průměru 200. V pondělí a úterý byl USD nejsilnijší měnou dne. Z krátkodobého pohledu se v současné chvíli může dolar vydat oběma směry. Ve hře je tak jak pokračování korekce směrem výše, tak znovu nastoupení prodejců.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper