Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolar oslabuje po uzavření dohody o dluhovém stropu + vývoj USD Indexu

FX NEWS

Americkým senátem prošel zákon o navýšení dluhového stropu. Kompromis mezi demokraty a republikány nastavil omezení vládních výdajů až do voleb v roce 2024. Končí tak dramatická jednání a riziko defaultu USA. V senátu schválená legislativa nyní putuje k prezidentovi Bidenovi, který podle všeho zákon bez problému podepíše. Je to koneckonců ujednání, které uzavřel s předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Dohoda o navýšení dluhového stropu prošla v poměru hlasů 63 ku 36 a stála tak primárně na řadě umírněných zástupců obou největších politických stran.

V rámci rozpravy hned několik senátorů projevilo obavy z dopadů domluvených rozpočtových škrtů. Minimálně však bude možné obejít limity skrze systém mimořádného financování v oblasti pomoci na Ukrajině, obrany a klíčových složkách fungování státu. Pro Bidena i McCarthyho je dosažený kompromis politickým rizikem, protože se za domluvené ústupky ocitli pod palbou kritiky z křídel obou stran. Pro návrh zákona hlasovalo ve výsledku více demokratů než republikánů. Lze očekávat, že rozpočtové škrty budou bolestivé. Omezeny budou úlevy ze splátek studentských půjček a řada dalších sociálních dávek a benefitů.

Tradeři tak uzavřeli kapitolu amerického dluhového stropu. Mohou teď přesunout svou pozornost na další témata, jako je například měnová politika Fedu. Průmyslová data a komentáře zástupců Fedu odstartovaly pohyb dolaru, který proti euru oslabil nad úroveň 1,077. Dolar ztrácel i proti svým dalším konkurentům a dolarový index se tak propadl pod hodnotu 103,5. Rétorika amerických centrálních bankéřů dále posiluje přesvědčení, že na příštím zasedání nedojde k navýšení úrokových sazeb. To by byla zásadní změna proti očekáváním trhu ještě pár týdnů nazpět.

Fed bude muset vyhodnotit vývoj inflace a celé ekonomiky. Cenový růst se daří pomalými krůčky krotit. Mzdová inflace zmírňuje a trh práce naopak vykazuje nad očekávání dobrá data v oblasti zaměstnanosti. Jednotkové náklady práce, které odráží růst mezd, rostly v prvním kvartálu letošního roku o 4,2 % místo očekávaných 6,3 %. Zaměstnanost v soukromém sektoru v květnu vzrostla o 278 tisíc osob, tedy o 108 tisíc více, než bylo očekáváno. Pro další utažení měnové politiky Fedu tak stále existuje významný prostor. Jeho zástupci ale mohou nakonec na červnovém zasedání odhlasovat pauzu ve zvyšování sazeb a získat tak více času na vyhodnocení situace. Na to ale dolar reagoval oslabením, ke kterému přispělo i uklidnění tržní nálady spojené s vyřešením patové situace týkající se dluhového limitu.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Graf vývoje na americkém dolaru

Hlavní Forex měna americký dolar několik týdnů rostl, aby vyrazil z oblasti range a prorazil klouzavý průměr 200 (modrá linie). Následně otestoval resistenci v podobě swingového Low, kde začal silný pohyb níže. Aktuálně se index nachází znovu pod klouzavým průměrem 200 a stále koriguje dolu. 

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Dolar oslabuje po uzavření dohody o dluhovém stropu + vývoj USD Indexu