Inflace v červenci meziměsíčně vzrostla dle očekávání z 0,1 % na 0,2 %. Meziročně poklesla z 3 % na 2,9 %, kdy konsenzus byl 3 %. Jádrová inflace meziměsíčně vzrostla dle očekávání z 0,1 % na 0,2 %, ale meziročně klesla z 3,3 % na 3,2 %.
Spotřebitelské ceny v USA se v červenci meziročně zvýšily méně, než bylo očeáváno. Tento fakt uvolňuje prostor Fedu se zaměřit na maximalizaci zaměstnanosti. Základní inflace se čtvrtý měsíc meziročně snížila. Jádrový index, který nezahrnuje potraviny a energie, se v červenci meziročně zvýšil nejpomaleji od roku 2021. Z našeho pohledu se blíží zářijové snížení sazeb, čímž bude chtít Fed oddálit hrozbu rostoucí míry nezaměstnanosti.
Euro tvrdě navázalo na úterní posilování proti dolaru. Po zprávách potvrdilo dominanci a připsalo si okolo 0,30 % na páru EURUSD. Obecně byl dolar včera slabší, až na region Austrálie, kde dominoval proti AUD a NZD. V našem regionu koruna posilovala proti velkým měnám, a zvlášť proti dolaru. Po velkém, z našeho pohledu těžko vysvětlitelnému oslabení koruny v předešlých dvou měsících, nyní dominuje a tvrdě koriguje jak velké měny jako USDCZK, EURCZK a GBPCZK, ale také CHFCZK a PLNCZK.
Autor: Kryštof Král
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, se i přes oslabování trvající od května stále drží na pozici druhé nejsilnější měny letošního roku (+3,08). V posledních dvou týdnech byl USD velmi málo volatilní a pohyboval se ve velmi úzké oblasti. V úterý došlo k silnému pohybu níže, kde se dolar stal nejslabší měnou dne. Následovalo však posílení a návrat zpět do úzké range. Dolaru tak stále chybí jasné směrové přesvědšení.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor