Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Australané sazby nezvedli. ČNB také neutáhne + aktuální vývoj AUD Indexu

FX NEWS

Budoucí vývoj globální ekonomiky nám v úterý nastínily indexy nákupních manažerů nebo klesající nezaměstnanost v Německu či v Itálii. Podstatná je monetární politika, kdy centrální banky mohou ještě více obětovat potenciální ekonomický růst ke zlepšení cenové stability. Včera australská měnová autority ponechala sazby stabilní. Zajímavější však pro nás bude zítřejší rozhodnutí a následná rétorika České národní banky, což může ovlivnit další směřování koruny.

První srpnový den nám přinesl kombinaci dobrých i špatných čísel predikujících budoucí ekonomický vývoj. Včera vyšla data o indexu nákupních manažerů, která značí sentiment ve výrobním sektoru. Výsledky dopadly vesměs dobře u nás, ve Švédsku nebo v Americe. Hůře na tom je Španělsko, Francie nebo Velká Británie. Například v České republice index vzrostl ze 40,8 na 41,4 bodu, přestože konsensus počítal s poklesem na 40,3 bodu. Souhrnný index v eurozóně naopak klesl ze 46,5 na 45,3 bodu. Německo se může dál chlubit poklesem míry nezaměstnanosti, v červenci o desetinu procentního bodu z 5,7 % na 5,6 %.

Australská centrální banka (RBA) ponechala sazby na stabilní úrovni, přestože trhy očekávaly navýšení o 25 bazických bodů. RBA úrokovou pauzu odůvodnila tím, že je potřeba vyčkat, jak se minulé navýšení sazeb propíše do ekonomiky. Další utahování ekonomiky na budoucích zasedání je samozřejmě ve hře. RBA zdůraznila, že inflace je stále vysoká, přestože už klesá. Australská centrální banka dále upravila svůj výhled ohledně poklesu inflace. Aktuální meziroční červencová cenová hladina na úrovni 6 % by mě klesnout k 3,25 % do konce roku 2024, v roce 2025 by se měla navrátit do cílového pásma v rozmezí 2 až 3 %.

Australský dolar v reakci na rozhodnutí RBA oslabil, jelikož trhy zvýšení sazeb, které neproběhlo, již zacenily. U měnového páru eura vůči dolaru jsme byli svědky posunu z 1,640 EURAUD nad 1,655 EURAUD. Australský dolar v podstatě smazal veškeré zisky nabrané od minulého pátku. Propad lze vidět i v porovnání s americkým dolarem – od pondělního maxima 0,674 AUDUSD přišlo oslabení o zhruba 2 % k hodnotě pod 0,661 AUDUSD.

Zítra nás čeká rozhodnutí ohledně výše sazeb ve Velké Británii a u nás. U ostrovního státu očekáváme další utažení ekonomiky, nyní se počítá s 25 bazickými body. Česká národní banka by měla sazby ponechat stabilní. U české centrální banky bude velmi důležitá rétorika, která může určit další směřování naší měny. Po výrazném oslabení nad úroveň 24 korun za euro, koruna koncem minulého a začátkem tohoto týdne lehce zpevňovala až pod hranici 23,90 EURCZK. Tuto korekci po výrazném korunovém oslabování přiživili i členové bankovní rady, než se odebrali do mediální karantény. Dá se očekávat, že Michlův projev bude zase jestřábí. Guvernér bude určitě chtít svojí rétorikou českou měnu dostat na silnější pozice a bojovat proti současným dlouhodobým tlakům, které oslabují korunu.

Dnešním dnem bude na trzích rezonovat rozhodnutí ratingové agentury Fitch o snížení hodnocení Spojených států z  nejvyššího investičního stupně „AAA“ o jeden level na „AA+“. Tento krok byl nečekaný a snesla se na něj ostrá kritika ekonomů i představitelů institucí americké hospodářské politiky. Dopad čekejme spíše v souvislosti s krátkodobým zhoršení sentimentu, například na akciích. U amerických dluhopisů  vidíme pokles výnosů delších splatností, o devizového trhu nečekáme výraznější reakci.

Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24

Graf aktuálního vývoje australského dolaru

Na grafu je vidět index australského dolaru (AUD) na denním časovém rámci (D1). V letošním roce se AUD zatím nachází v červených číslech. Včera byl dokonce nejslabší měnou dne, když poklesl o -1,09 %. Aktuálně se opět přibližuje oblasti swingového supportu, což je cenová úroveň, kde by mohla tato komoditní Forex měna zareagovat - zastavit nebo začít růst. Tento swingový support zároveň odpovídá letošnímu prozatimnímu Low. 

Zdroj: fxHelper

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Australané sazby nezvedli. ČNB také neutáhne + aktuální vývoj AUD Indexu