Viděl jsem tento film opravdu mnohokrát, ale nevybavuji si, že by se mi nějakým způsobem zapsal do paměti. Gordon Gekko uvádí svou tirádu na valné hromadě větami: „Americká ekonomika již není tím, čím bývala, sužují ji obchodní i vládní deficity.“ V jiné části filmu pronáší jeden brokerský kolega Charlieho Sheena: „Na světě se povaluje příliš mnoho zbytečných peněz.“ Psal se rok 1985, index SP500 měl hodnotu 200, makléř na Wall Street si vydělal padesát tisíc dolarů ročně, dům na předměstí stál 300 tis dolarů. Ve všech položkách chyběla jedna až dvě nuly na konci. Jinak bylo všechno více méně podobné dnešku.
Listopad se blíží ke svému závěru a je téměř jisté, že se bude jednat o velmi úspěšný měsíc pro akciové býky. Z říjnové deprese způsobené nárůstem dlouhodobých výnosů vládních dopisů jsme se jako zázrakem vyhoupli směrem k úrovním viděným na akciových indexech naposled v červenci. Z širšího pohledu za sebou máme dva výjimečné roky, které by se daly charakterizovat jako monstrózní zápas medvěda s býkem. Medvědí filozofie vycházela z jednoduché myšlenky, že bezprecedentní nárůst sazeb doplněný kvantitativním utahováním musí nutně přinést výprodej rizikových aktiv. Býčí filozofie byla ještě jednodušší. Podle ní se totiž nevyplatí z dlouhodobého hlediska vyprodávat akcie, ať se děje, co se děje. Tento přístup je charakterizován poučkami “look through“, „stay invested“, „buy on dip“.
Dnes můžeme říci, že úplně nevyhrála ani jedna strana. Medvědi dosáhli dvacetiprocentního snížení indexu SP500, avšak tento pokles nevydržel dlouhou dobu. Býci nakonec uzavřou index poblíž historických maxim, avšak za cenu vnitřní rozpolcenosti. Pokud nemají ve svém portfoliu sedm největších technologických titulů, jejich výkonnost nebude nikterak valná.
Blíží se konec roku a člověk-investor přemýšlí, co bude dál. Současný svět je zmítán politickým a ekonomickým chaosem do té míry, že se může oddat depresivní myšlence, že z této pasti nemusí být úniku. Film Wall Street nám dává určitou naději. Východisko existuje. K cenám aktiv můžeme přidat jednu až dvě nuly a po dalších čtyřiceti letech se nacházet v podstatě stejné situaci jako dnes.
Autor: Dušan Vaškovic
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna americký dolar je letos zatím v zelených číslech. V posledních týdnech však oslabuje. Od svého High oslabil o polovinu. Krátkodobé i střednědobé momentum je na straně prodávajících. V pátek USD opět poklesl, stal se nejslabší měnou dne (-0,36 %). Díky tomuto propadu se nachází v oblasti býčího pinbaru a směřuje do oblasti supportu. K aktuální hodnotě indexu se blíží klouzavý průměr 200, další silná support úroveň.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper