Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Vyšší evropské sazby jsou nutnost. Inflace na cíli až v roce 2025

FX NEWS

Evropská inflace sice klesla, její jádrová složka je však mnohem více perzistentní, než bylo očekáváno. Dynamika je největší v sektoru služeb. Sazby proto musí ještě výš. Vrchol v cyklu však zůstává nejistý. Výhledy úroků s eurem nic nedělají, působí na něj silná dolarová strana.

Hlavní ekonom ECB Philip Lane se ve své nedávné prezentaci zaměřil na otázku, jak rychle se inflace vrátí k 2% cíli. V podstatě všechny výhledy a očekávání, které ECB provádí a sleduje, pracují se scénářem inflace nad 2 % po celý rok 2024. Až v roce 2025 se k němu má (udržitelněji) přiblížit.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Při pohledu na aktuální dynamiku složek inflace je patrné, že nejvíce vybočuje sektor služeb (graf úplně vpravo). Jde v podstatě o stejný scénář, který už nějakou dobu vidíme i v americké ekonomice.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Zajímavý je graf měření složek jádrové inflace s ohledem na jejich citlivost (levý graf). Největším tahounem byly složky citlivé na ceny energií a poté na mzdy. U všech třech sledovaných položek vidíme, že se růst zastavil. To je sice dobrá zpráva, rozhodně ale nejde o důvod polevit v nastavené měnové politice. Sazby musí dál nahoru.

Lane každopádně očekává, že pokles cen energií se projeví i ve složkách jádrové inflace, které jsou na tento segment citlivé.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Trh s vyššími sazbami počítá, a to až nad hranici 3,5 %. Otázkou je výhled jejich poklesu. Podle posledních komentářů ostatních představitelů ECB je trh možná až příliš optimistický s predikcí poklesu sazeb už začátkem roku 2024.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Na Forex trzích trvá převaha dolaru, který byl podpořen nejen nervozitou kolem druhového stropu, který byl nakonec vyřešen o víkendu, ale rovněž růstem nominálních i reálných tržních sazeb. Minulý týden kurz několikrát atakoval hranici 1,0700 za euro, stále však chybí dostatečně silný důvod k výraznějšímu navýšení dolarových zisků.

Nestačil dokonce ani nad očekávání vyšší růst americké inflace měřené celkovým a jádrovým indexem výdajů na osobní spotřebu. Klíčové je z našeho pohledu jádrové vyjádření, které vzrostlo z 4,6 % meziročně na 4,7 %, což jen potvrzuje trvající zakořenění inflace. Podle nás však nejde o hodnoty, které by nutně znamenaly zvýšení sazeb Fedu na červnovém zasedání, byť trh v minulém týdnu téměř plně zacenil predikci hiku o 25 bodů do července.

Aktuálně od Fedu očekáváme stabilitu sazeb na červnovém zasedání. Nadále však platí, že možnost zvýšení zcela vyloučit nemůžeme. I to je jeden z faktorů, který nedovolí koruně posílit více. Kurz v závěru týdne nedokázal překonat hranici 23,60 za euro. K výraznějšímu posílení bude přitom horko těžko hledat dostatečně silné fundamenty. 

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Vyšší evropské sazby jsou nutnost. Inflace na cíli až v roce 2025