Slabý výkon české ekonomiky je vedle ukončení intervenčního režimu ČNB, které bylo oznámeno v srpnu letošního roku, hlavním faktorem pozvolného oslabování koruny. Významný vliv má i ztenčování úrokových diferenciálů vlivem relativně svižného utahování měnové politiky například v USA, EU a dalších regionech světa. Když se na situaci zpětně podíváme, tak v zásadě všechny důvody, které stály za velmi silnou korunou, postupně ustoupily. Sentiment a ekonomický výkon jsou slabé, úrokový diferenciál se výrazně ztenčil, devizové intervence a psychologický efekt jsou minulostí a eurové úvěry a následná konverze do korun může nyní mít i opačný efekt. Do toho světové trhy zaceňují relativně agresivní snižování úrokových sazeb ze strany ČNB. Koruna proto pokračuje v pozvolném oslabování už od dubna, kdy bylo dosaženo letošní maximum z pohledu silného kurzu koruny proti euru.
My v Roklenu, ale i řada dalších institucí, jsme neočekávali tak prudké snížení sazeb v letošním roce, jak ukazovaly jednotlivé indikátory jako FRA a další. Naše očekávání se naplnila, když bankovní rada rozhodla o stabilitě sazeb na listopadovém zasedání. Přestože je očekávaný relativně svižný návrat meziroční inflace k 2% inflačnímu cíli během první poloviny dalšího roku, ČNB nemohla zavřít oči před riziky tohoto scénáře. Ta odrazila i nová prognóza, která ukazuje na potřebu ponechání přísné měnové politiky z důvodu růstu administrativních cen, cen energií vlivem změn v konsolidačním balíčku a rizik tradičního lednového přecenění zboží a služeb v ekonomice. Ze stejných důvodů nelze proto vyloučit ani rozhodnutí ČNB o stabilitě sazeb v prosinci. První snížení sazeb se ale kvapem blíží.
Relativně jestřábí vyznění listopadového měnověpolitického zasedání ČNB vedlo ke krátkodobému posílení koruny. Ta ale většinu zisků umazala a vrátila se nad hranici 24,60 koruny za euro. Podobný scénář by nastal i v případě odhlasování stability na prosincovém zasedání. Tedy krátkodobé posílení, které vytvoří prostor pro nákup eur, dolarů a dalších zahraničních měn za koruny a následné oslabení. V následujících měsících bude zřejmě pokračovat výhled, který jsem nastínil v předchozích odstavcích, což znamená, že bude velmi těžké hledat důvody pro posilování koruny. Naopak, ČNB začne se snižováním sazeb, což posílí tlaky na oslabení koruny. Očekáváme proto pokračování pozvolného oslabení s hranicí 25 korun za euro. V současném prostředí je těžké představit dlouhodobý výhled kurzu koruny. Nicméně lze předpokládat, že k jistému obratu může dojít v polovině dalšího roku, kdy trhy očekávají první snížení sazeb ze strany Fedu a ECB.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Analýza vývoje měnového páru EURCZK
Forex měnový pár EURCZK se již od května pohybuje v krásném rostoucím trendovém kanálu. Čas od času z něho na chvilku vystoupí, aby se následně vrátil velmi rychle zpět. V posledních několika týdnech oslabování koruny v rámci kanálu trochu zpomalilo. V pátek a pondělí došlo po delším čase k otestování souběhu spodní hrany kanálu a swingového supportu. Cena se následně odrazila výše a aktuálně se nachází uprostřed kanálu.
Na trhu stále panuje dlouhodobé rostoucí momentum. Střednědobé a krátkodobé rostoucí momentum zesláblo. V každém případě supporty pod trhem budou znamenat potenciální vstupy do longových obchodů. Resistence nad trhem u horní hrany kanálu naopak možnosti k vyhledání krátkodobých shortových příležitostí. Vzhledem k ekonomickému vývoji v ČR a Eurozóně a podle rozběhnutého dlouhodobého uptrendu očekávám v delším časovém horizontu další oslabování české koruny oproti euru.
Autor: Michal Stibor