Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Spanilá jízda dolaru pokračuje. Parita je na dosah

FX NEWS

Americký dolar v červenci konstantně posiluje. Vůči euru si již připsal téměř čtyři a půl procenta zisků a je v bezprostřední blízkosti parity kurzu. Tu jsme naposledy sledovali 20 let nazpět. Silnější dolar neprospívá rizikovým měnám. V rámci regionu sledujeme výprodejní tlaky na maďarské a polské měně. Koruna jako jediná posiluje. Včera se krátce posunula pod 24,60 EURCZK.

Při pohledu na kurz okem technické analýzy na hlavním měnovém páru sledujeme nevídanou situaci. Euro je vůči dolaru přeprodané na hodinovém, čtyřhodinovém, denním, týdenním, a dokonce i měsíčním grafu. Oscilátor RSI se pohybuje pod 30bodovou hranicí na všech kratších i delších časových rámcích. Po prolomení důležitého supportu v oblasti 1,0400 EURUSD tak sledujeme prudký posun k aktuální nejzásadnější hranici podpory, kterou je zmiňovaná parita eura s dolarem, tedy kurzová úroveň 1,0000 EURUSD.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Její testování již probíhá od dnešní asijské obchodní seance, kdy se dolar posunul na maximum na úrovni 1,0006 EURUSD. Vzhledem k rychlosti posunu k této hranici se dá čekat, že zde dojde k vysokému objemu vybírání zisků. Měnový pár EURUSD tak bude mít složitější úkol v rámci dlouhodobějšího ustálení se pod touto hranicí. Pokud by došlo k prolomení parity, je velmi pravděpodobné, že se dočkáme slovní intervence z pohledu zástupců ECB. Ta by zároveň mohla euro podpořit svým postojem na měnověpolitickém zasedání, které je na programu příští týden.

Že by ale ECB přistoupila k dvojnásobnému zvýšení sazeb, které by euru jistě pomohlo, stále nepředpokládáme. Stejně tak je dle nás vyloučena samotná kurzová intervence z pohledu Evropské centrální banky. Společná evropská měna vyjádřena eurovým indexem totiž není nijak extrémně slabá z historického pohledu. Hlavním problémem je nyní silný dolar. V případě jakýchkoliv intervencí by se tak dala čekat spíše koordinovaná intervence proti silnému dolaru, nikoliv intervence pouze pro podporu euru. Tyto úvahy však dle našeho názoru nejsou tak horké.

Aktuální vysoce riziková nálada euru nenahrává. Co se týče ekonomického kalendáře, mohl by mu dnes pomoci případný lepší než očekávaný výsledek ZEW indexu. Ze stany dolaru bude ve středu důležité sledovat červnovou inflaci v USA. Pokud se ale nedočkáme žádných zásadních překvapení v rámci těchto dvou statistik, nejpravděpodobnějším scénářem pro tento týden je posun pod paritu. Je třeba počítat s vyšší volatilitou, která by v případě změny tržní nálady k lepšímu v kombinaci s vybíráním zisků mohla euro krátkodobě podpořit.

Silný dolar a vysoká riziková averze již několik týdnů dopadají na rizikové měny včetně těch z regionu střední a východní Evropy. Polský zlotý se vůči euru obchoduje na nejslabších úrovních od příchodu války na Ukrajině, konkrétně v oblasti 4,80 EURPLN. Forint včera oslaboval nad 410,00 EURHUF, ve večerních hodinách však většinu ztrát umazal a zavíral v okolí 407,00 EURHUF. V minulém týdnu jsme sledovali oslabení forintu až k 417,00 EURHUF. Vzhledem k nízké likviditě jsme na tomto měnovém páru minulý týden sledovali velmi vysokou volatilitu, kdy se forint vůči euru obchodoval ve čtyřprocentním pásmu. Aktuální kurzové hodnoty odpovídají zhruba středu tohoto pásma, na dlouhodobém horizontu ale sledujeme pokračující rostoucí trend. Forint se tedy obchoduje na prakticky nejslabších historických úrovních vůči společné evropské měně.

Koruna minulý týden po několikatýdenním pohybu do strany posílila. S největší pravděpodobností to bylo zásluhou silnějších intervencí ČNB, jelikož jsme nebyli svědky žádných fundamentů, které by v daném obchodním prostředí vysvětlovaly posun koruny o více než 15 haléřů. ČNB tak pravděpodobně využila nižší likvidity, která na trzích v minulém týdnu panovala. Včera ráno koruna mírně oslabovala ve směru 24,70 EURCZK. Stejným směrem se pohyboval i forint a zlotý. Po deváté hodině však domácí měna prudce posílila o zhruba 10 haléřů. Za tímto pohybem s největší pravděpodobností opět stála intervence ČNB. Ve zbytku dne se kurz koruny s eurem držel v okolí 24,60 EURCZK. Pokud bude ČNB nadále intervenovat, posun k hranici 24,50 EURCZK v průběhu tohoto týdne není vyloučen. Z pohledu střednědobého výhledu nicméně nesledujeme dostatek důvodů pro pokračující posilování koruny.

Pro další vývoj koruny bude také velmi důležité sledovat zítra zveřejňovanou statistiku červnové inflace v ČR. Trhy momentálně očekávají, že ceny meziročně rostly o 17 %. Důležitá bude také meziměsíční míra inflace, jelikož trhy očekávají, že se dočkáme zlomu, od kdy bude tato statistika klesat. Momentálně se konsenzus nachází na 1,5% meziměsíčním růstu cen, zatímco v květnu a dubnu se jednalo o tři desetiny procentního bodu vyšší výsledek.

Autor: David Jansa
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Spanilá jízda dolaru pokračuje. Parita je na dosah