Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Technická analýza

FX Průvodce

K tomu, abyste byli dobří každodenní tradeři, musíte důkladně sledovat trh. Jelikož fundamentální analýza je schopna v obecné rovině pouze naznačovat směr trhu a nepoví vám správné načasování, potřebujete analýzu technickou. Ta je na načasování obchodu mnohem vhodnější.

Technická analýza vychází ze studia nabídky a poptávky a využívá k tomu hlavně cenu a objem obchodů. Je postavena na základě historického vývoje cen, který se s velkou "Techničtí obchodníci říkají, že vývoj na trhu je z 80 % psychologický a z 20 % logický. Fundamentální tradeři tvrdí opak." pravděpodobností opakuje i v budoucnosti. To znamená, že lidé si pamatují to, co se na trhu stalo před časem, a využívají toho k nákupu a prodeji v budoucnu.

Technický analytik se pokouší rozpoznat v pohybu kurzu na cenovém grafu například určitý tvar (formaci), která v minulosti měla větší pravděpodobnost nějakého následného vývoje ceny a podle toho načasuje nákup a prodej. K tomu používá jednak grafické formace (např. linie podpory a odporu) a technické indikátory (např. klouzavé průměry, oscilátory apod.). Řada analytiků také využívá různé statistické nebo matematické metody. Jejich užití sice není podmínkou, ale může interpretaci technické analýzy značně pomoci. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud celou problematiku zjednodušíme, můžeme řící, že technická analýza se zaměřuje na změny, které je možné vidět v grafu, zatímco fundamentální analýza řeší hlavně analýzu finančních výkazů, politických událostí a nebo makroekonomická data.

MOJE ZKUŠENOSTI Pro obchodování využívám hlavně technickou analýzu. Zastávám názor, že všechny faktory jsou obsaženy v ceně. V principu je tam obsaženo i např. tajné jednání politických špiček, které se na něčem dohodly, ale zatím to ví jen skupinka nejbližších spolupracovníků a případaně centrální bankéři, kteří již musí rozhodnutí uvést do pohybu. Pamatujte však na to, že úspěšné obchodování není jen o technické analýze. Jde především o psychiku tradera. Michal

Principy technické analýzy

Principy technické analýzy jsou postaveny na desetiletích sledování finančních trhů. Např. nejstarší metoda technické analýzy, svíčkové formace, byla vyvinuta na počátku 18. století. Trhy se od té doby změnily, ale základ zůstal stejný. Ceny jsou určovány změnami v psychologii davu. V podstatě nezáleží na tom, zda sledujete krátkodobé nebo dlouhodobé grafy, zda obchodujete DAX (německý akciový index) či spekulujete na vzestup měnového páru GBP/JPY. Finanční trhy odrážejí lidskou aktivitu, která je více méně konstantní a projevuje se na grafech.

Technická analýza je aplikovatelná na akcie, Forex, futures, komodity, indexy nebo na jakékoliv instrumenty, jejichž cena je ovlivňována nabídkou a poptávkou. Použitelná je v jakémkoliv časovém rámci.

Východiska technické analýzy jsou:

 1. veškerá data a informace jsou obsaženy v ceně
 2. historie se opakuje
 3. ceny se pohybují v trendech


Silné stránky technické analýzy:

 1. Vychází z ceny - říká se: „Technický obchodník zná cenu všeho, ale nezná hodnotu ničeho.“
 2. Síla poptávky a nabídky: současné využití open, high, low a close ceny odráží sílu poptávky a nabídky.
 3. Identifikace supportů a rezistencí: jednoduchá analýza grafu odhalí tyto důležité hranice. Jedná se o místa, kde se cena již několikrát v minulosti zastavila a změnila směr.
 4. Načasování vstupů do obchodů: načasování hraje významnou roli. Může rozhodovat o tom, zda obchod bude ziskový nebo ztrátový.

Slabé stránky technické analýzy:

 1. Subjektivní posouzení: často dochází k tomu, že dva techničtí obchodníci se podívají na stejný graf a nakreslí dva různé scénáře budoucího pohybu.
 2. Zpožděné reakce: v době, kdy je identifikován trend, většinou již významná část jeho pohybu proběhla.
 • Příklad:
 • Na následujícím grafu vidíte týdenní graf měnového páru GBP/USD. Tento graf nám dává přehled o vývoji trhu, a již laickým okem je patrné, že libra se pohybuje přes půl roku v cenovém kanálu s jasným trendem dolů. Při přiblížení k horní nebo dolní úrovni kanálu pak obchodník nakupuje nebo prodává a tím vydělává pouze dle vývoje kurzu. Samozřejmě je možné použít i pokročilejší techniky k dosažení většího profitu.

Závěr

Techničtí obchodníci říkají, že vývoj na trhu je z 80 % psychologický a z 20 % logický. Fundamentální tradeři tvrdí opak. Tento poměr může být předmětem otevřené debaty, ale aktuální cena aktiva je nezpochybnitelným jevem. Lidé obecně využívají technickou analýzu k prodeji a nákupu prakticky všeho co se dá vyjádřit pomocí grafu.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Technická analýza