Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

Úvod do technické analýzy

FX Průvodce

Technická analýza je aplikovatelná na akcie, Forex, futures, komodity, indexy nebo na jakékoliv instrumenty, jejichž cena je ovlivňována nabídkou a poptávkou. Použitelná je v jakémkoliv časovém rámci.

Východiska technické analýzy

 • veškerá data a informace jsou obsaženy v ceně
  historie se opakuje
  ceny se pohybují v trendech

Silné stránky

 • Vychází z ceny - říká se: „Technický obchodník zná cenu všeho, ale nezná hodnotu ničeho.“
  Síla poptávky a nabídky: současné využití open, high, low a close ceny odráží sílu poptávky a nabídky.
  Identifikace supportů a rezistencí: jednoduchá analýza grafu odhalí tyto důležité hranice. Jedná se o místa, kde se cena již
  několikrát v minulosti zastavila a změnila směr.
  Načasování vstupů do obchodů: načasování hraje významnou roli. Může rozhodovat o tom, zda obchod bude ziskový nebo ztrátový.

Slabé stránky

 • Subjektivní posouzení: často dochází k tomu, že dva techničtí obchodníci se podívají na stejný graf a nakreslí dva různé scénáře budoucího pohybu.
  Zpožděné reakce: v době, kdy je identifikován trend, většinou již významná část jeho pohybu proběhla.


Příklad technické analýzy

Na následujícím grafu vidíte týdenní graf měnového páru GBP/USD. Tento graf nám dává přehled o vývoji trhu, a již laickým okem je patrné, že libra se pohybuje přes půl roku v cenovém kanálu s jasným trendem dolů. Při přiblížení k horní nebo dolní úrovni kanálu pak obchodník nakupuje nebo prodává a tím vydělává pouze dle vývoje kurzu. Samozřejmě je možné použít i pokročilejší techniky k dosažení většího profitu.

Závěr

Techničtí obchodníci říkají, že vývoj na trhu je z 80% psychologický a z 20% logický. Fundamentální tradeři tvrdí opak. Tento poměr může být předmětem otevřené debaty, ale aktuální cena aktiva je nezpochybnitelným jevem. Lidé obecně využívají technickou analýzu k prodeji a nákupu prakticky všeho co se dá vyjádřit pomocí grafu. Pokud bychom to vzali všeobecně, tak většina obchodníků ráda využívá technickou analýzu a Market Profil, protože jejich výchozí ukazatele nereagují na různá zkreslení hospodářských výsledků a dalších „seriózních“ praktik nadnárodních společností a vlád.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Úvod do technické analýzy