Reklama
Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Úvod do technické analýzy

FX Průvodce

Technická analýza je aplikovatelná na akcie, Forex, futures, komodity, indexy nebo na jakékoliv instrumenty, jejichž cena je ovlivňována nabídkou a poptávkou. Použitelná je v jakémkoliv časovém rámci.

Východiska technické analýzy

 • veškerá data a informace jsou obsaženy v ceně
  historie se opakuje
  ceny se pohybují v trendech

Silné stránky

 • Vychází z ceny - říká se: „Technický obchodník zná cenu všeho, ale nezná hodnotu ničeho.“
  Síla poptávky a nabídky: současné využití open, high, low a close ceny odráží sílu poptávky a nabídky.
  Identifikace supportů a rezistencí: jednoduchá analýza grafu odhalí tyto důležité hranice. Jedná se o místa, kde se cena již
  několikrát v minulosti zastavila a změnila směr.
  Načasování vstupů do obchodů: načasování hraje významnou roli. Může rozhodovat o tom, zda obchod bude ziskový nebo ztrátový.

Slabé stránky

 • Subjektivní posouzení: často dochází k tomu, že dva techničtí obchodníci se podívají na stejný graf a nakreslí dva různé scénáře budoucího pohybu.
  Zpožděné reakce: v době, kdy je identifikován trend, většinou již významná část jeho pohybu proběhla.


Příklad technické analýzy

Na následujícím grafu vidíte týdenní graf měnového páru GBP/USD. Tento graf nám dává přehled o vývoji trhu, a již laickým okem je patrné, že libra se pohybuje přes půl roku v cenovém kanálu s jasným trendem dolů. Při přiblížení k horní nebo dolní úrovni kanálu pak obchodník nakupuje nebo prodává a tím vydělává pouze dle vývoje kurzu. Samozřejmě je možné použít i pokročilejší techniky k dosažení většího profitu.

Závěr

Techničtí obchodníci říkají, že vývoj na trhu je z 80% psychologický a z 20% logický. Fundamentální tradeři tvrdí opak. Tento poměr může být předmětem otevřené debaty, ale aktuální cena aktiva je nezpochybnitelným jevem. Lidé obecně využívají technickou analýzu k prodeji a nákupu prakticky všeho co se dá vyjádřit pomocí grafu. Pokud bychom to vzali všeobecně, tak většina obchodníků ráda využívá technickou analýzu a Market Profil, protože jejich výchozí ukazatele nereagují na různá zkreslení hospodářských výsledků a dalších „seriózních“ praktik nadnárodních společností a vlád.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Úvod do technické analýzy