Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2021: část 3

Očima brokerů

Dnes přinášíme třetí část šokujících předpovědí Saxo Bank pro rok 2021. První část naleznete zde, druhou pak zde

Základní nepodmíněný příjem vylidní velká města

Kay Van-Petersen, makroanalytický stratég

Pandemie COVIDu-19 ještě urychlila vývoj ekonomiky ve tvaru K, který přispíval k prohlubování nerovností a štěpil společnost už před nákazou. Mladší generace si už celé roky uvědomuje, že ani dobré vzdělání a správný přístup nestačí k tomu, aby její příslušníci začali stoupat na sociálně ekonomickém žebříčku tak, jak to bylo možné po většinu 20. století. I když se mladším profesionálům podaří najít práci, financializace ekonomiky znamená, že jeden příjem zdaleka nestačí k uživení rodiny, když je třeba hradit pojištění, vzdělání a nájem, případně splácet hypotéku. K tomu přispívají i technologie, které ve formě softwaru, UI a automatizace devalvují mzdy a ukrajují čím dál víc pracovních míst z nejrůznějších oborů. Až díky riziku, že se společnost rozštěpí vedví, si uvědomíme, že opatření proti COVIDu-19 nebyla jen panickou reakcí, ale počátkem nové éry definované základním nepodmíněným příjmem (UBI).

UBI vede k zásadním změnám sil a struktur ve společnosti i způsobu, jak se geograficky projevují. Hlavním zdrojem pracovních míst byla po celé generace velká města. V nové éře UBI, úbytku pracovních míst kvůli technologickému rozvoji a častější práce z domova, která se stala za pandemie standardem, jsou však kancelářské prostory ve městech náhle předimenzované a z poloviny zejí prázdnotou. Komerční hodnota kancelářských budov se propadá, spolu s cenou komerčně využívaných nemovitostí, kde sídlí restaurace a obchody určené lidem dojíždějícím do zaměstnání.

Zavedení UBI přináší také změny v tom, jak přistupujeme k rovnováze mezi prací a soukromým životem. Mnozí mladí lidé tak mohou dál žít v komunitách, v nichž vyrůstali. Navíc začínají opouštět velká města i profesionálové a marginální pracovníci, protože mizejí pracovní příležitosti a život v malých, předražených bytečcích ve čtvrtích s vysokou kriminalitou ztrácí na přitažlivosti.

Obchodní tip: Shortovat realitní fondy z velkých měst, jako například SL Realty Trust (SLG), který investuje výhradně do kancelářských budov na Manhattanu, nebo Vornado Realty Trust (VNO), který investuje v Chicagu, San Francisku a New Yorku.

Dividendy z převratných změn putují do Občanského technologického fondu

Eleanor Creagh, tržní stratég

V nadcházejících letech, možná už během příští dekády, může zmizet zhruba čtvrtina současných pracovních míst, protože fyzickou práci nahradí automatizace a čím dál víc zaměstnání z počítačového věku převezme umělá inteligence. Výzkumníci z Oxfordské univerzity předpovídají, že do roku 2030 může ztratit smysl až polovina všech pracovních míst v USA.

Tím se dál prohloubí rostoucí polarizace a nerovnost na trhu práce. Nezadržitelný nástup technologií a spoléhání na zastaralé principy tržního hospodářství oslabují důvěru ve společenskou smlouvu a podrývají i samotné základy civilizované společnosti. COVID-19 tyto trendy ještě urychluje. Od roku 2021 si musí naše společnost najít v politice novou cestu, která zabrání dalšímu prohlubování nespravedlnosti, ale i politickým otřesům, společenským nepokojům a systémovým rizikům.

Co tedy dělat? Každá krize v sobě skrývá energii potřebnou k provedení rázných změn. V roce 2021 čeká politiku generální rekonstrukce a zcela nový přístup ke snižování nerovností. Už nepůjde jen o pár drobných úprav daňových zákonů.

Místo toho vzniká Občanský technologický fond, který převádí část kapitálového majetku do společného vlastnictví všech a bonus získávají ti, jejichž práci nyní zastávají technologie. Z rostoucí produktivity digitálního věku tak mají prospěch všichni. Tato politika se označuje jako „Dividendy z převratných změn“ a do značné míry zmírňuje ekonomické a společenské obavy lidí, kteří v posledních letech ztrácejí svůj podíl na hospodářských výsledcích.

Dividendy z převratných změn uvolní enormní podnikatelskou energii jednotlivců i komunit. Díky nim mají miliony obyvatel víc času a energie a nemusí se už trápit repetitivní či stresující prací. Na popularitě získává smysluplnější práce spojená s budováním komunity, uměleckými řemesly a výrobou potravin. Prosperují i sektory spojené s volnočasovými aktivitami, od koníčků až po rekreační sporty a aktivity, ať už reálné nebo virtuální.

Obchodní tip: Longovat firmy podnikající ve vzdělávání, umění, řemeslech a koníčcích. Ale také v digitálním byznysu, virtuální realitě, herním průmyslu a e-sportech.

Úspěšná vakcína proti COVIDu-19 přinese konec mnoha firem

Althea Spinozzi, odbornice na instrumenty s pevným výnosem

Pandemie COVIDu-19 nepříjemně urychlila nebezpečné vzepjetí globální ekonomiky, které odstartovala finanční krize v letech 2008-09. Centrální banky ve všech rozvinutých ekonomikách tiskly čím dál víc peněz a základní sazby se postupně přibližovaly nule. Politika zajišťování takřka nekonečné likvidity a rozvolňování finančních podmínek za každou cenu dotlačila výnosy státních a investičních firemních obligací celosvětově na historická minima a donutila investory zaujmout pozice v rizikovějších aktivech.

V průběhu roku 2021 nechává neúprosný pokles výnosů investory sedět na hromadě takřka bezcenných dluhopisů s mizerným poměrem zisků a rizik. Zombie korporace se potácejí na pokraji bankrotu. Pandemii přežily jen díky subvencím a sníženým nákladům refinancování. Rizikový postoj investorů spoléhá na účinnou vakcínu, která s sebou přinese nový ekonomický boom. Skutečnost však není tak přívětivá a nasazení vakcíny, uvolnění opatření proti viru COVID-19 a normalizace situace vedou k rapidnímu nárůstu inflace. Zpětně se ukazuje, že byla ekonomika v době pandemie extrémně přestimulovaná a v průběhu rychlého zotavení po nasazení vakcíny se rychle přehřívá. Inflace stoupá a nezaměstnanost klesá tak rychle, že Fed umožní zvýšení výnosů dlouhodobých pokladničních poukázek. Spolu s nimi rostou i výnosy rizikovějších pohledávek.

Fed ale udělá chybu, když umožní příliš rychlé zpřísnění finančních podmínek ve formě vyšších sazeb u dlouhodobějších aktiv, aniž by předtím zavedl kontrolu výnosové křivky. Je totiž příliš zaujatý náhlým přízrakem 4-5% inflace a 6-8% zvýšení mezd do 3. čtvrtletí, v přepočtu na rok. Bankrotuje nejvíc podniků za celé roky a mezi prvními ty nejzadluženější maloobchodní řetězce, které měly problémy už před pandemií. Poprvé v ekonomické historii vede masivní zotavení k rostoucímu počtu bankrotů.

Obchodní tip: Shortovat korporátní ETF fondy JNK a HYG s vysokým výnosem.

Slunce se usmívá na stříbro, a to díky poptávce po solárních panelech stoupá

Ole S. Hansen, hlavní komoditní stratég

Stříbro bylo pro investory vždycky trochu nepředvídatelné, hlavně díky svému dvojímu charakteru vzácného a průmyslového kovu, a v roce 2021 těží z obou těchto aspektů. Situace je jiná než v roce 2011, kdy se kolem stříbra vytvořila bublina kvůli extrémním spekulacím kolem padajícího dolaru a zdánlivě radikální monetární politiky, kterou provozoval Fed od konce roku 2010 pod názvem kvantitativní uvolňování. Že by kvantitativní uvolňování někoho děsilo? Časy se evidentně mění.

V roce 2021 se objeví obvyklí podezřelí, kteří ženou stříbro výš. Může za to jeho dvojí status pevného aktiva a drahého kovu. Americký dolar oslabuje a investoři se musejí vyrovnat s krutou realitou. Úleva od záporných reálných úrokových sazeb je totiž v nedohlednu. Situace se ještě zhorší, když náhle začíná růst inflace a politici nereagují dostatečně rychle. Chtějí totiž svým dosud se zotavujícím ekonomikám zajistit maximální podporu. Do poloviny roku je rychle nasazena vakcína proti koronaviru a kombinace nadměrné likvidity s příliš uvolněnou politikou vede ke zvýšení zájmu o všechna pevná aktiva.

Za rapidním růstem ceny stříbra v tomto roce, dokonce i vzhledem ke zlatu, stojí rychle stoupající poptávka po průmyslovém využití tohoto kovu, zejména kvůli zelené transformaci a fotovoltaickým článkům používaným při výrobě solárních panelů. Dojde dokonce ke skutečné krizi nabídky stříbra, která komplikuje plnou politickou podporu investic do solární energie, za níž stojí kromě jiného prezident Biden, evropský Zelený úděl a čínský cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.

Dalším problémem na straně nabídky je i skutečnost, že je víc než polovina vytěženého stříbra vedlejším produktem těžby zinku, olova a mědi, takže je obtížné neúměrně rostoucí poptávku po stříbře uspokojit.

Obchodní tip: Longovat stříbro, než se cena v roce 2021 vyšplhá na absolutní maximum 50 USD za unci.

Technologie nové generace nastartují rychlý růst hraničních a rozvojových trhů

John J. Hardy, vedoucí oddělení měnové strategie

V roce 2021 ekonomové zjistí, že byla rychlost růstu mnoha hraničních a rozvojových trhů v posledních letech hrubě podceňována, zejména pokud jde o soukromý sektor a podnikatelské aktivity. Bližší analýza odhalí, že za rychlým růstem produktivity soukromého sektoru, jenž výrazně překonává vše, co bylo v posledních desetiletích k vidění na rozvinutých trzích, stojí jisté klíčové technologie. Za revolucí v kvalitě, ale i v kvantitě růstu stojí evidentně oživení privátního sektoru a podnikatelského ducha, od stoupající rychlosti a klesajících nákladů internetového připojení až po explozi využívání plateb z mobilních telefonů.

V roce 2021 investorům dochází, že v nadcházejících letech pomohou neuvěřitelně nastartovat růst hraničních a rozvojových trhů zejména tři oblasti technologií. První z nich je nástup satelitních systémů zajišťujících přístup k internetu, které vbrzku srazí ceny poskytovaného připojení, zvýší jeho dostupnost i pokrytí, ale hlavně umožní řádově rychlejší stahování. Jejich průkopníkem bude Starlink společnosti SpaceX, který do konce roku 2021 zprovozní až 1500 satelitů. Díky tomu se začne na rozvojových a hraničních trzích rozvíjet vzdělávání a růst obchodní produktivita. Druhou oblastí je probíhající revoluce v oblasti fintech platebních a bankovních systémů, které již prostřednictvím mobilních přístrojů zajišťují přístup k digitální ekonomice miliardám lidí.

A konečně, stejně jako byly nespolehlivé pevné linky v rozvojových a hraničních ekonomikách v posledních desetiletích nahrazeny spolehlivými mobilními telefony, dojde i k revoluci v oblasti zásilkových a doručovacích systémů s využitím dronů, která odstraní mnohé nevýhody a náklady spojené s životem mimo velká města. Spolu s automatizací budou drony využívány také v zemědělství a z takto zvýšené produktivity budou mít největší prospěch četné dosud nerozvinuté venkovské oblasti po celém světě.

Obchodní tip: Longovat měny rozvojových trhů s vyhlídkou nadprůměrného růstu.

O skupině Saxo Bank

Skupina Saxo Bank je přední fintech specialista, který přináší lidem investiční příležitosti na kapitálových trzích. Jako globální lídr v oblasti investic a obchodování s různými aktivy usiluje o realizaci své vize umožnit lidem naplňovat vlastní finanční aspirace.

Společnost Saxo byla založena v dánské Kodani v roce 1992 a stala se jednou z prvních finančních institucí, které nabídly platformu pro online obchodování, jež dává běžným investorům k dispozici stejné nástroje a stejný přístup k trhům, jaký mají profesionální obchodníci, velké instituce a manažeři investičních fondů. Jako nejpokrokovější banka, která představuje pro klienty nejlepší možnou volbu, nabízí Saxo široký přístup na globální kapitálové trhy napříč všemi třídami aktiv a umožňuje jim obchodovat z jediného maržového konta s více než 40 000 instrumenty ve více než 20 jazycích. Skupina Saxo Bank má více než 120 partnerů mezi finančními institucemi, a umožňuje tak nabídnout klientům komfortnější investování prostřednictvím technologií otevřeného bankovnictví. Saxo svým klientům a partnerům přináší nástroje, platformy a znalosti.

Skupina Saxo Bank je držitelem čtyř bankovních licencí a je regulovaná v celosvětovém měřítku. Saxo je globální společnost s lokálním zastoupením, celková hodnota aktiv jejích klientů přesahuje 45 miliard EUR a zaměstnává více než 2100 odborníků ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Amsterdamu, Curychu, Dubaje, Šanghaje, Hongkongu a Tokia. Servis pro klienty ve střední a východní Evropě zajišťuje centrála Saxo Bank v Praze.

Podrobnější informace naleznete na adrese: http://www.home.saxo.  

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2021: část 3