Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Ruský rubl v problémech. Válka si bere daň na ruské ekonomice + aktuální vývoj USDRUB

FX NEWS

Ruský rubl je v problémech a z pohledu vývoje kurzu v posledním roce patří mezi jednu z nejhorších měn. V posledním roce oslabil o více než 25 %. Prolomení hranice kurzu 100 rublů za dolar vedlo ke svolání mimořádného zasedání centrální banky v Rusku. Její rada na tomto zasedání obratem rozhodla o navýšení úrokových sazeb o 350 bazických bodů na 12 %. Jedná se o druhé zvýšení úrokových sazeb po sobě a zároveň o nejrazantnější navýšení sazeb od začátku války na Ukrajině. Ruská ekonomika je stále v horším stavu, což se odráží na kurzu rublu.

Ruská ekonomika má dlouhodobě spousty problémů. Vedle demokratického deficitu můžeme mluvit o oligopolní struktuře v řadě sektorech tamní ekonomiky, zastaralých technologiích, závislosti na vývozu komodit a spousty dalších. Tamní ekonomika je navíc velmi negativně postižena přes rok a půl trvající válkou, kterou Putin vyvolal. Finanční prostředky jdou na vojenskou techniku a válečné výdaje, místo investic do inovací, infrastruktury, vzdělávání, zdravotnictví a dalších oblastí, kde chybí peníze. Rusku zároveň chybí pracovní síla, což výrazně brzdí tamní ekonomiku a prohlubuje její problémy. Aby ne, když nejen mladí, zdraví a silní muži místo do práce musí do války.

Výše uvedené problémy jsou přítomny delší dobu. Proč tedy rubl skokově oslabil v posledních dnech? Oslabení rublu odstartovalo spuštění velmi nákladného plánu na zvýšení výdajů na zbrojení v Rusku. To mimo jiné znamená dramatické navýšení dovozu. Ať už se bavíme o k boji připravené vojenské technice, důležitých součástkách, nebo zboží a službách každodenní spotřeby. Vedle toho situace stále více nasvědčuje tomu, že válka na Ukrajině bude trvat delší dobu a problémy ruské ekonomiky se budou prohlubovat. Nezapomínejme, že se zástupci Ruska sice snaží tvářit jako světová velmoc, ale HDP Ruska je srovnatelné s HDP Itálie.

Výsledek je jasný. Tlak na zhoršení obchodní bilance, který vede k oslabení kurzu. Tento vztah je relativně složitý. Pokud jej ale velmi zjednodušíme, tak při tak výrazném nárůstu importu musí dojít k směně domácí měny za zahraniční, aby bylo možné za dovezené zboží a služby zaplatit. Tento zvýšený přísun domácí měny na zahraniční devizový trh vzhledem k poptávce může vést ke snížení hodnoty domácí měny. Započítejme do toho výpadky exportu energetických komodit na evropské a další trhy a vidíme smrtící koktejl pro kurz rublu.

Po oslabení rublu se kritice nevyhnulo vedení tamní centrální banky. To účastníkům trhu příliš důvěry v ruskou měnu také nepřidá. Ruská centrální banka na mimořádném zasedání zvýšila úrokové sazby o 3,5 procentního bodu na 12 % a diskutuje možnosti zavedení limitů na kapitálové toky. Ruský rubl i po zvýšení sazeb nejdříve dále oslaboval. Nakonec se vrátil pod kurz 100 rublů za dolar. Lze předpokládat, že tlaky na oslabení rublu budou přetrvávat. Nelze proto vyloučit další sérii oslabení rublu a další zásah centrální banky.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Graf vývoje měnového páru USDRUB

Forex měnový pár USDRUB v letošním roce velmi silně roste. Ruský rubl oslabil oproti americkému dolaru o 35 % a jen dva dny zpátky atakoval hranici kulatého čísla 100 RUB za jeden USD. Tato resistence sice růst zastavila, avšak silné růstové momentum v trhu zůstává. Z pohledu technické analýzy je v takto rozběhnutém uptrendu pravděpodobnějším scénářem korekce a následné pokračování pohybu vzhůru. V aktuální geopolitické situaci však můžeme být také svědky intervence Ruské centrální banky a výraznějšího posílení rublu. 

Graf USDRUB

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Ruský rubl v problémech. Válka si bere daň na ruské ekonomice + aktuální vývoj USDRUB