Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Rozhovor s Piotrem Grelou nejenom o DiNapoliho obchodních metodách

Informujeme

Piotr Grela bude mít jednu z přednášek v rámci letošního MoneyExpo Online 2020. Konkrétně půjde o přednášku s názvem "Jak porazit trh pomocí DiNapoliho tradingových metod" (český překlad zajištěn). Piotr je expertem právě na obchodování DiNapoliho metod a také autorizovaným lektorem tohoto způsobu obchodování. Ještě před Expem jsme mu položili pár otázek...

Jak jste změnil svůj obchodní přístup během nedávného mimořádně volatilního období?

Změnil jsem se opravdu jen málo. Ačkoli to nemusí znít pro obchodníky, kteří strávili roky na trzích, nic nového, může to být dobrý postřeh pro nové investory. Kvůli zvýšené volatilitě jsem snížil svůj časový rámec, na kterém obchoduji, a také jsem zmenšil velikost pozic, s nimiž obchoduji. Denní range byly tak velké, že za běžných tržních podmínek by jich trh dosahoval během několika dní; teď se to stane během několika hodin.

Co se dále změnilo, je moje přítomnost u monitoru. Nikdy jsem nebyl tak aktivní jako minulé měsíce. Ze všech výše popsaných důvodů. Vzpomínám si, jak jsem jednou prodával S&P E-mini hned po zahájení noční seance (po půlnoci) a seděl jsem u pozice až do konce téhož obchodního dne (těsně před 22:00), abych získal obrovský zisk. Svůj přehled z tohoto obchodu jsem sdílel na naší Facebookové skupině (DiNapoli Trading Techniques). Nyní má asi 1 200 členů a můžete se připojit. Je to zdarma a od jiných obchodníků se můžete hodně naučit. To, co jsem opravdu změnil, je obchodování extrémních obratů, které považuji za užitečné v DiNapoliho technice, spíše než těch méně důležitých. I když fungují po velmi krátkou dobu. Takže obchoduji selektivně.

Jaké nové zkušenosti jste získal během obchodování letos na jaře 2020, kdy byla volatilita extrémní?

Takové tržní podmínky nám dávají obrovské příležitosti, ale člověk musí vědět, co dělá. Existuje spousta příběhů, které ukazují, jak lidé těží z takové volatility. To, jaké zkušenosti jsem získal nebo lépe řečeno znovu získal, jen potvrdilo, co jsem již věděl. Nevěřit žádným novinkám nebo názorům na trh. Trh si dělá, co chce. Je zřejmé, že manipulace stále probíhá a pokud nemáte zkušenosti, jak s ní zacházet, vyčkejte. Pomocí DiNapoliho metod vám mohu doslova říci, kdy algoritmy začnou hrát ve prospěch trhu. Stroje většinou fungují na místech, která znáte předem. Mluvím zde o správném použití rozšiřujících se DiNapoliho nástrojů nebo o použití MACD indikátoru. Jakmile dostanete potvrzení toho, co očekáváte, můžete se nechat unášet proudem. Doufám, že všichni poznáte, jak to může být užitečné.

Co byste teď doporučil novým začínajícím obchodníkům?

Obchodujte s málem … naučte se jednu dobrou metodu a věnujte jí čas. Neskákejte kolem a nepoužívejte kousky různých metod. Nikam vás to neposune. Pochopte pákový efekt na trzích, protože noví obchodníci možná neví, s čím si zahrávají. Obchodujte na trzích, kde s vámi není tak pokročilá konkurence. Pokud obchodujete s DAX nebo S&P, musíte vědět, že plavete ve vodě se žraloky a ti jsou tam, aby vás sežrali! Najděte si pomalejší trhy a dejte si čas na vzdělávání, pokud nechcete přijít o všechny peníze.

Riziko je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších částí obchodování. Jaké riziko podle vás obchodníci obvykle podceňují a proč?

Obchodníci většinou podceňují riziko manipulace. Vědět, že existuje, je již velkou výhodou, ale vědět, jak a kdy je trh manipulován, to z vás může v této hře udělat vítěze.

Většina obchodníků si neuvědomuje, že oblast, kde vstupují do pozice, je ta nejdůležitější ze všech! Proč? Je to jednoduché, … pokud jste na té správné straně obchodu, ale trh je proti vám, tak vždy máte možnost ukončit pozici s malou ztrátou nebo na nule, abyste se znovu podívali a analyzovali oblast ceny, na které jste vstoupili. Oblast vašeho vstupu je velmi důležitá, protože souvisí také s místem, kde je umístěn váš příkaz stop loss.

Proč by noví nebo i zkušení obchodníci měli studovat DiNapoliho úrovně?

Pro mě je to jednoduché. Během asi 25 let svého obchodování jsem nenašel žádnou jinou nebo lepší metodiku, která by obstála po nějakou dobu za jakýchkoli tržních podmínek. To bylo před 20 nebo 15 lety až do teď. Žádná!

Dává vám výhodu, protože tyto techniky jsou tak univerzální, že můžete obchodovat s jakýmkoli finančním nástrojem podle vašeho výběru; Forex, akcie nebo futures.

Pokud máte s touto metodou zkušenosti, můžete vycítit, co algoritmy dělají. Můžete to opravdu vypozorovat sledováním grafu a z chování ceny. Ale potřebujete nějaký čas, abyste se dostali na tuto úroveň zkušeností. Řeknu Vám to upřímně… potřebujete čas a praxi.

Jaké bylo vaše největší neúspěch v obchodování a co jste se z něj naučil?

Asi bych to měl nazvat mou největší chybou než neúspěchem. V prvních dnech jsem se snažil držet krok s mou pozicí, která byla neustále na špatné straně trhu. Trh měl dělat to, co jsem chtěl já. V počátcích to byla bolestivá lekce. Teď když mi indikátor, který používám, dá opačný signál proti mé pozici, neváhám ani sekundu, abych ji uzavřel. Ať se děje cokoliv. Jako člověk v této hře se musíte čas od času naučit chovat jako naprogramovaný stroj. Musíte vypnout své smysly ... Jeden by mohl namítnout, proč neobchodovat s automatickými systémy. Z jednoho důvodu a to, že žádný takový systém neprošel testem času. Po určité době vždy přestanou pracovat. DiNapoliho techniky jsou tu s námi od roku 1998, kdy byla poprvé vydána kniha „Obchodování s DiNapoliho úrovněmi“. Joe DiNapoli je používal o roky dříve a nikomu neřekl ani slovo! Ať se daří v obchodech!

Piotr Grela
Jak porazit trh pomocí DiNapoliho tradingových metod
Pátek 6. 11. 2020 od 20:00
MoneyExpo Online 2020

 

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Rozhovor s Piotrem Grelou nejenom o DiNapoliho obchodních metodách