Listopadová meziroční inflace se lišila od podzimní prognózy ČNB o 0,2 procentního bodu směrem nahoru. Zchlazená domácí poptávka se projevuje v pozvolném poklesu jádrové inflace, která se posunula z 4,2 % na 3,9 %. Růst cen prodejců, výrobců a poskytovatelů služeb klesá. Zpomalil zejména růst cen zboží, naopak mírně zrychlila dynamika imputovaného nájemného. To začalo překvapivě meziměsíčně i meziročně opět růst. Meziměsíčně také rostly ceny stravovacích služeb či rekreací.
Meziroční růst cen potravin v listopadu výrazně zpomalil. Snižují se ceny domácích i světových zemědělských komodit, a s tím ruku v ruce utlumená spotřebitelská poptávka. Celkový pozorovaný vývoj, byť s mírnou odchylkou, potvrzuje vyznění listopadové prognózy centrální banky. Po zvýšení inflace v říjnu vinou úsporného tarifu česká ekonomika pokračuje v trendu posunu směrem k 2% cíli. Vzniká tak otázka započetí cyklu snižování sazeb. Podle nás má bankovní rada dostatek argumentů k prvnímu opatrnému snížení sazeb už na prosincovém zasedání. Pokud však v radě převáží většinový přístup odpovídající strategii držet se tzv. za křivkou a počkat si na výsledek lednového efektu přecenění, kolem kterého panuje čím dál více nejistot, od cen energií až po ceny potravin, první akce by mohla přijít až na začátku příštího roku.
Kurz EURCZK včera mírně posílil díky oproti tržnímu odhadu vyššímu výsledku inflace. Měnový pár EURUSD vyklesal do oblasti okolo 1,07500 a vyplnil tím zónu, kde 14. listopadu nastal prudký vzrůst, který byl způsoben poklesem americké inflace nad očekávání. Nyní pár vyčkává na data, která investorům buďto potvrdí změnu trendu, nebo naopak ukáží lokální dno okolo 1,07000 a odrazí se směrem 1,10000.
Autor: Kryštof Král
Zdroj: Roklen24
Analýza vývoje měnového páru EURCZK
Forex měnový pár EURCZK se od května pohyboval v krásném rostoucím trendovém kanálu. Před dvěma týdny však tento kanál porušil a cena se prorazila níže. V tomto propadu došlo k proražení také swingového supportu. I tak zůstává na páru dlouhodobé rostoucí momentum a letos jsme stále v zelených číslech (+1,20 %).
Ze střednědobého pohledu jsme však přešli již do downtrendu. V takovémto nastavení bude cena respektovat jak supporty, tak resistence. Supporty pod trhem budou znamenat potenciální vstupy do longových obchodů. Resistence nad trhem naopak možnosti k vyhledání krátkodobých shortových příležitostí. Vzhledem k ekonomickému vývoji v ČR a Eurozóně a podle rozběhnutého dlouhodobého uptrendu očekávám v delším časovém horizontu další oslabování české koruny oproti euru.
Autor: Michal Stibor