Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

Mít pravdu nebo mít zisky

O úspěchu

Vrození kontrariáni (co dělají věci opačně než většina) jsou ti, kteří mají potřebu mít pravdu v obchodování. Obchodují, aby si naplňovali své ego, a ne aby vybudovali svůj účet. Nestačí jim jít si pro obchod s velkou pravděpodobností, oni chtějí přesně vychytat otočení na trhu.

Mnoho, mnoho dobrých obchodů nejsou rozhodně sexy obchody. Patří sem kupování pullbacků v rostoucím trhu nebo kupování pohybů se slábnoucím objemem obchodů u hranic nějakého range (když jde trh do strany).

V posledních dnech jsem měl možnost mluvit s každodenními investory a stejně tak s mými známými obchodníky, kteří jedou na vlastní účet, a portfolio manažery. Jedno z typických témat v našich rozhovorech byla tvrdohlavost vůči flexibilitě: vůle a "Můžete obchodovat nebo investovat kvůli egu a nebo můžete obchodovat či investovat kvůli vydělávání peněz, ale nemůžete dělat oboje najednou."schopnost k manévrování a přizpůsobování se tržním podmínkám vůči potřebě udržet pozici a dokázat si pravdu.

Mezi obchodníky, kterým se dařilo dobře v nedávném tržním poklesu, patří ti, kteří dle potřeby řídili riziko, obchodovali krátkodobé tržní pohyby, omezovali riziko držení pozic přes noc a kteří takticky přizpůsobovali velikost svých pozic aktuálním volatilním podmínkám. Soustředili se na vydělávání peněz a omezování ztrát ze svého kapitálu. Rychle poznali, kdy neměli pravdu a někdy byli vyhozeni z trhu jednou, dvakrát nebo třikrát předtím, než konečně vychytali předpokládaný tržní pohyb.

Naopak těm, kterým se nejméně dařilo, byli tvrdohlaví obchodníci. Ti měli silné názory na trhy, kam by měly jít a těchto názorů se drželi, i když šel trh proti nim. Přesvědčeni, že trhy by se měly už otočit každou chvílí, čelili velkým ztrátám, jak se trh neustále propadal dál a dál. Mnohem více se starali o to, aby měli pravdu než o to, aby vydělávali peníze. Zdráhali se být vyhozeni z trhu a místo toho čekali, až trh potvrdí jejich názory.

Zajímavé je, že stejné chování vidím i mezi jednotlivými investory. Někteří aktivně přizpůsobují svá portfolia, aby omezili riziko, např. snižováním pozic ve zranitelných investicích (finanční akcie, prioritní akcie nebo spekulativní dluhopisy), někteří mění své pohledy na finanční trhy a hledají sektory a oblasti, které budou těžit ze změněného tržního prostředí (např. na firmy, které generují hotovost, protože ty se nemusí tolik spoléhat na půjčování, nebo na firmy, které se soustředí na hodnotu pro zákazníka a ne na luxus, nebo na bezpečné dluhopisy). Zbývající investoři zamrzli, ponořeni do naděje, že věci se vrátí zpět, jak byly. Ti mi připomínají investory z období internetové bubliny, kteří šokováni 50% ztrátami ve svých pozicích trvali na tom, že dno je už blízko. Smutné je, že mnoho akcií pokleslo o více než 75% předtím, než jsme uviděli jasné tržní dno – a mnoho z těchto společností tento pád trhu nepřežilo.

Toto je jeden z paradoxů obchodování a investování: potřebujete mít určité názory, aby jste riskovali své peníze a potřebujete se těchto názorů držet, aby jste vydělali. Zároveň se však na ně nesmíte upnout nebo zamilovat se do nich – potřebujete je rychle upravit a dokonce se vzdát i vyhlídek, aby jste omezili své ztráty. Můžeme obchodovat nebo investovat kvůli egu a nebo můžeme obchodovat či investovat kvůli vydělávání peněz, ale nemůžeme dělat oboje najednou. Je potřeba silného ega k formulování a chování se podle určitých myšlenek, avšak ještě silnějšího ega je potřeba k opuštění těchto myšlenek, pokud se ukážou jako špatné.

Brett Steenbarger

_______________
převzato z http://traderfeed.blogspot.com

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Mít pravdu nebo mít zisky
Reklama