Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Mario & Janet aneb co čekat od ECB a Fedu?

FX NEWS

Investoři z nedávných proslovů Maria Draghiho i Janet Yellenové získali jen velmi málo informací. Trhy zatím pokračují v balancování mezi silným růstem, neuspokojivým vývojem inflace a geopolitickými riziky, která mohou kdykoliv eskalovat. Současné cyklické oživení je proto nedostatečným ospravedlněním vyšších výnosů.

Strukturální problémy jako nadměrné množství dluhů, stárnoucí populace nebo nízká produktivita udržují investory a centrální bankéře ostražité. Jak ECB, tak Fed proto budou pravděpodobně velmi opatrní při normalizaci politiky v následujících měsících. Podpoří duraci a výnosy omezí, předpovídá Andrea Ianelli, investiční ředitel oddělení dluhopisů společnosti Fidelity International.

Evropa

„V Evropě všichni s napětím očekávají zářijovou schůzku ECB, kde bude Rada guvernérů aktualizovat své omezující plány. ECB má jen velmi malý manévrovací prostor, nicméně jejich jestřábí rétorika byla pro euro silným větrem do zad. Jednotná měna, nyní o 8 % vyšší oproti obchodně vážené bázi od počátku letošního roku, nakonec bude nízkou inflací ovlivňovaná,“ myslí si Andrea Ianelli. Opatrný postoj zaujatý Radou guvernérů je proto opodstatněný, pokud se guvernéři chtějí vyvarovat přestřelení kursu. Jakékoliv snížení nákupů bude účinné až v lednu 2018. Čistý dopad omezení bude vyvažován reinvesticemi cenných papírů, které drží ECB a kterým se blíží splatnost. Jejich hodnota je odhadována na zhruba 10 biliónů EUR měsíčně počínaje rokem 2018.

Co se týká oceňování, Andrea Ianelli doplňuje: „Evropské vládní dluhopisy jsou velmi dobře hodnocené, vidíme zde však omezený prostor pro růst výnosů, což je dáno nedostatkem těchto dluhopisů, zejména německých. Z taktického hlediska těžil letos v létě periferní dluh z poptávky v prostředí s nízkou volatilitou. V nadcházejících měsících však rostoucí politická rizika ovlivní investory, a to může znamenat zvětšení periferní spreadů, zejména v Itálii.“

USA

Ianelliho tým i nadále preferuje americké vládní dluhopisy. Mohou být totiž zajímavým aktivem pro investory, kteří se chtějí ochránit před nepříznivým geopolitickým výhledem. Srpnový index spotřebitelských cen v USA byl znovu slabý. Je nepravděpodobné, že by to nějak ovlivnilo plán Fedu na zahájení snižování aktiv v rozvaze. Výše dluhu a vyřešení sporných vládních otázek budou v krátkodobém horizontu tím hlavním, o co se bude trh zajímat. Mezitím může zvýšit averzi k riziku i „pošťuchování se“ se Severní Koreou, přičemž za těchto podmínek investoři budou brát americké vládní dluhopisy jako vítané zabezpečení.

Ianelli pak vysvětluje i další důvody: „V našem kladném postoji k americké duraci jsou zohledněna tři rizika: fiskální politika, Fed a protekcionismus. Trhy do svých cen až příliš zakomponovaly možnost letošní daňové reformy, a dokonce i slabší verze původního plánu, pokud v prosinci projde, by mohla být překvapením. Za druhé, stále existuje vyšší jestřábí riziko, než Fed očekává. A na závěr, pokud by došlo na implementaci protekcionistické politiky, mohlo by to mít za následek růst inflace a vyšší výnosy.“

Autor: Roklen24
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Jimmyho týdenní Forex výhled 4.8.-8.9.2017
Úzkost vs. trading
Intermarket analýza: ECB a pád eura

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Mario & Janet aneb co čekat od ECB a Fedu?