Významná část posílení koruny od začátku května jde za posledním zasedáním ČNB. Tehdy byla představena nová prognóza, kde došlo hned k několika změnám. Z pohledu kurzu byly hlavní změny zvýšení očekávaného růstu ekonomiky i mezd pro rok 2024. O více než procentní bod vzrostl také 3M PRIBOR, což značí pomalejší prognózovaný pokles úrokových sazeb ze strany centrální banky.
Výhled pomalejší poklesu sazeb alespoň částečně podpořila květnová inflace, která v ČR v květnu vzrostla na 2,9 %, a překonala tak očekávání. Vyšší míra inflace je v souladu s rétorikou řady členů bankovní rady ČNB, kteří chtějí držet zvýšenou úroveň úrokových sazeb po delší období, aby došlo k bezpečnému a dlouhodobému utlumení inflace na cíl. Inflace by se měla po zbytek roku držet okolo inflačního cíle 2 % s tolerančním pásmem +- 1 %. V průměru by pak inflace v roce 2024 měla dosahovat 2,3 %.
Výhled je však zatížen řadou spíše proinflačních rizik v sektoru služeb a v oblasti energetických komodit. ČNB proto zřejmě bude při snižování sazeb opatrnější. Další pozitivní zprávou pro korunu jsou první vlaštovky ekonomické obnovy v evropské ekonomice. Tento pozitivní impulz by se měl přelít i do naší kotliny. Když se bude dařit evropské ekonomice, pak se bude dařit české koruně. V červnu očekáváme první snížení sazeb ze strany ECB, což by se mělo pozitivně projevit na úrokovém diferenciálu mezi ČR a eurozónou. Pozitivní vývoj situace na korunové straně nyní silněji vnímají i globální trhy, což se projevilo právě v posilování koruny nejen proti dolaru, ale i proti euru.
Včerejší data o americké inflaci nenabídla žádné velké překvapení. Meziroční míra inflace dosáhla hodnoty 3,4 %, což byla hodnota očekávána trhy. Inflace v USA v kombinaci se slabšími daty o výkonu americké ekonomiky značí, že by v letošním roce opravdu mohlo dojít ke dvěma cyklům snížení úrokových sazeb se začátkem v září. Odhadovaná pravděpodobnost prvního snížení sazeb v září je nyní zhruba 75 %. Postupná změna výhledu na dolarové straně vedla k tlaku na jeho oslabení. Včerejší čísla o inflaci situaci odšpuntovala a na asijském trhu jsme viděli posilování řady měn proti dolaru. Výraznějšího posílení proti dolaru se dočkal i japonský jen.
Vzniká tak zajímavé okno pro nákup dolarů. Do konce května nepřijdou na americké straně žádná tvrdá data, která by mohla výrazně hnout kurzem. Očekáváme proto nižší volatilitu a pohyb kurzu dolaru do strany v současném vytyčeném pásmu.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Analýza vývoje měnového páru USDCZK
Forex měnový pár USDCZK v posledních několika týdnech výrazně oslabuje (americký dolar oslabuje oproti české koruně). Od vytvoření svého letošního High klesl o více jak -5,00 %. I tak se drží zatím v roce 2024 v zelených číslech (+1,58 %). Aktuálně se jeden USD obchoduje za 22,73 CZK. Cena v minulých dnech prorazila několik silných supportů - swingové Low, klouzavý průměr 200 a kulaté číslo 23,00. Krátkodobé i střednědobé momentum je tak na straně poklesu. Rozhodujícím faktorem však zůstává vývoj amerického dolaru, který je hlavním hybatelem tohoto měnového páru.
Autor: Michal Stibor