Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Jak funguje trh a burza-1

FX Průvodce

Ještě než si představíme konkrétně devizový trh, měli bychom se seznámit s tím, jak obecně kapitálové trhy fungují. Je až s podivem, že mnoho traderů a investorů neví, jak vlastně trhy fungují. Mnohé věci, které si v této kapitole řekneme, vám budou připadat známé. A není se čemu divit. Na trzích to funguje prakticky stejně jako v životě.

Burza a její zákonitosti

Cílem burzy je, stejně jako každé tržnice, umožnit a zprostředkovávat obchody. Vše je o nabídce a poptávce. A to je klíč pochopení pohybu ceny. Jde jen o to, na jakých cenách kolik podkladového aktiva někdo nabízí a na druhé straně, kdo je ochotný ho koupit. Všechny kapitálové trhy si můžete představit jako aukční síň, kterou jistě znáte minimálně z televize. Na trzích funguje stejný princip, trochu složitější, ale v podstatě je to to samé. Samotné pochopení aukčního procesu vám pomůže si udělat jasný obrázek o tom, proč se trh pohybuje právě tak, jak se pohybuje. Pokud začnete o trhu a pohybu ceny přemýšlet s povědomím aukčního procesu, který se za pohybem skrývá, získáte důležitý rozměr ve vnímání trhu. Pojďme na velmi zjednodušenou praktickou ukázku.

Řekněme, že je 9 hodin ráno a burza právě otvírá. Jedna z obchodovaných akcií začíná svůj dnešní obchodní den na ceně 95 USD za jednu akcii. Otevírací cena je v tuto chvíli pro účastníky trhu vysoká. Držitelé akcie z minulých dnů se ji proto snaží prodat. Momentálně však nejsou za tuto cenu na trhu žádní kupující, kteří by akcii chtěli. Cena tak musí klesnout, aby přilákala nové zájemce. Propad se zastaví až na ceně 93 USD za akcii. Cena již začíná být přijatelná, a proto se začínají objevovat kupující. Současně může přijít na trh i nová informace, která u účastníků trhu vyvolá dojem, že nákup této akcie je výhodný. Začnou proto posílat své objednávky na trh. Protože poptávka převyšuje nabídku, musí cena vzrůst, aby přilákala nové prodejce a snížil se zájem nakupujících. Cílem trhu je vytvářet rovnováhu a uspokojovat své účastníky. Cena tak bude stoupat tak dlouho, dokud bude na trhu poslední ochotný kupující. V našem případě to může být na cenu 97 USD za akcii. Hned po skončení aukce směrem nahoru, přichází okamžitě další aukce ve směru dolů. Je to prakticky celé o střídání aukcí a hledání férové ceny na trhu. Férovou cenu najedeme na úrovni, na které byl uskutečněn největší objem obchodů.

Popsaná aukce nedosahuje komplexnosti skutečné aukce na finančních a kapitálových trzích. Avšak princip je podobný. Ve skutečnosti je vše mnohem složitější. Např. přítomnost obchodníků z různých časových rámců hraje velkou. Jiné vnímání hodnoty a férové ceny bude mít trader velké banky, který bude obchodovat na základě denních či týdenních indikací, a jiné naopak intradenní obchodník využívající pro obchodování 5 minutové grafy. Každý z nich uvidí něco jiného. Proto budou vstupovat do trhu na jiných úrovních a třeba i do opačného směru.

Moře plné žraloků

Bohužel i takto fungují trhy. Tento svět je plný žraloků, kteří si jdou tvrdě za svým. Bohužel mezi ně patří i velké instituce, u kterých byste nečekali. Jejich jediným cílem je vydělat hromadu peněz. Možná vám tento příklad vezme iluze, ale je dobré to vědět. Alespoň poznáte, že nejdůležitější je rozhodovat se podle vlastní hlavy a nedat na doporučení, i třeba renomovaných, firem v oboru.

Představte si situaci, kdy makléřovi velké mezinárodní investiční a bankovní společnosti zavolá významný klient. Chtěl by nakoupit obrovské množství ropy (řekněme 30 000 kontraktů), aniž by si výrazně svými nákupy zvýšil cenu.

Je to významný klient a tomu se musí vyjít vstříc. Nehledě na to, že i daná společnosti si při tom může velmi dobře finančně přilepšit, a to jak na poplatcích, tak na případném pohybu trhu. Makléř dá zprávu traderům a oni začnou prodávat ropu. Budou se snažit vytvořit lavinový efekt a stlačit tak cenu dolů, aby mohl významný klient levně nakoupit. Mezi běžné praktiky patří i rozšíření zpráv a analýz mezi své menší klienty, že ropa je nadhodnocená a musí začít klesat.Obchodníci, kteří si myslí, že tato společnost jim poskytuje rady podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, se nechají do této hry vtáhnout. A věřte mi, že jich je většina. Na tuto akci zareagují dvě skupiny obchodníků. Ti, kteří věří, že cena bude klesat – agresivně shortují. Druhou skupinou pak budou obchodníci držící long pozice. Znejistí a začnou své obchody ukončovat. V obou případech začne přicházet do trhu velké množství prodejních objednávek. Lavina se dává do pohybu.

Bankovní společnost se snaží z trhu vytlačit co nejvíce longů. Potřebuje totiž na trhu nakoupit pro svého klienta 30 000 kontraktů. Tím, od koho bude kupovat, jsou právě slabí longaři, kteří neunesli pokles ceny a opouštějí trh. Potom již není těžké od nich nakoupit potřebné množství kontraktů. A protože na trhu již nebude nikdo další, kdo by chtěl prodávat, cena začne stoupat a prozkoumávat opačný směr.

Věřte mi, že tyto případy se na trhu dějí velmi často. Je proto dobré dbát na svůj vlastní úsudek a vybírat si trhy, které nejsou tak náchylné k podobným manipulacím. Jedním z takových trhů je právě Forex. Více si o něm řekneme v další kapitole.

Spekulace na pokles ceny (krátká pozice neboli short)

Mezi principy fungování trhů patří i vysvětlení spekulace na pokles podkladového aktiva. Spekulace na růst je jasná. Nakoupím např. akcie a počkám, až cena vzroste. Poté je se ziskem prodám. Jak to však funguje, když budu chtít spekulovat na pokles ceny?

Spekulace na pokles ceny funguje na principu půjčky. Tušíte, že trh půjde dolů a tak si od brokera půjčíte akcii, kterou prodáte na burze např. za 20 USD/akcie. Počkáte, až cena klesne, řekněme na 15 USD/akcie. Danou akcii nakoupíte zpět a vrátíte brokerovi. Prodali jste ji za 20 USD a nakoupili za 15 USD. Váš zisk bude 5 USD. Toto je pouze zjednodušená ukázka. Vše je zautomatizováno a spojeno v obrovské síti. Realizace probíhají v reálném čase a prakticky okamžitě.

Doufám, že jste po přečtení této kapitoly získali alespoň trochu obrázek o tom, jak fungují trhy a burza.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Jak funguje trh a burza-1