Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Holubice vs. jestřábi: Koho zvolí Trump do horkého křesla?

FX NEWS

Období mandátu šéfky Fedu skončí v únoru příštího roku. Kdo zaujme klíčovou pozici pro měnovou politiku největší ekonomiky na světě? Své do toho bude mít co říct prezident Donald Trump. Ten podle ekonoma a zakladatele Difference Group Dana Steinbocka bude preferovat osobu, která bude ladit monetární politikou k fiskální expanzi a méně se ohlížet na situaci na Wall Street.

V článku zveřejněném pro The World Financial Review si americký ekonom Steinbock stojí za názorem, že nový vedoucí americké centrální banky bude při svých rozhodnutích preferovat tzv. Main Street, tedy reálnou ekonomiku a investice, před Wall Street. Stejně tak bude sladěný s Trumpovým přístupem „America First“.

Tým jestřábů

Podle Federal Reserve Act má centrální banka za úkol udržovat stabilní cenovou hladinu a plnou zaměstnanost. Velmi jednoduše řečeno, takzvaní jestřábi (Hawks) preferují udržení hladiny na úkor zaměstnanosti, holubice (Doves) chtějí zase opak. Současná šéfka Fedu Janet Yellen tak podle Steinbocka patří do skupiny holubic. Její přístup, jako přístup keynesiánského ekonoma, byl k normalizaci měnové politiky po finanční krizi velmi opatrný. Kdo z favoritů na její křeslo je pravým opakem?

Prvním z nich je „hard money hawk“ s vazbami na Wall Street Kevin Warsh. Jeho manželkou je dědička Ronalda Laudera, který je dlouhodobým přítelem Donalda Trumpa. Jeho tchán je bývalým ředitelem akvizic Morgan Stanely a také zástupce z Národní ekonomické rady George Bushe. Stejně jako dlouholetý guvernér Fedu Greenspan je Kevin Warsh vyznavačem neregulovaného finančního trhu. Po finanční krizi v roce 2008 působil na pozici hlavní „spojky“ mezi centrální bankou a Wall Street. Při pádu americké ekonomiky do deflace stále trval na svém, a to, že inflace poroste.

Další z jestřábů, se kterým se navíc Trump nedávno setkal, je John B. Taylor, uznávaný akademik v oblasti monetární politiky s působištěm na Stanfordské univerzitě. Na rozdíl od Yellenové a jejího předchůdce Bernankeho už Taylor dlouho volal po opuštění kvantitativního uvolňování a zavedení stabilnější měnové politiky. V porovnáním s Warshem je pak spíše monetárním konzervativcem než jestřábem.

Tým holubic

Možná spíše holubicí než jestřábem je například současný Trumpův ekonomický poradce Gary Cohnm, je přesvědčen Steinbock. Bývalý šéf banky Goldman Sachs a zastánce demokratů je mnohými považován za agresivního a arogantního. Na rozdíl od svých rivalů ale podporuje znovuzavedení části Glass-Steagallova zákona, která by oddělila obchodní bankovnictví od investičního.

Jedním z favoritů je i jeden ze členů Rady guvernérů Fedu Jerome Powell. Sloužil jako asistent ministra financí za vlády George Bushe staršího. Po dokončení právnického vzdělání se vrhl na kariéru v investiční bance Carlyle Group. Na rozdíl od svých konkurentů nemá doktorát z ekonomie, ale jeho znalost monetární politiky je hluboce uznávaná. Jako pravý republikán je také favoritem na post šéfa Fedu současného ministra financí Stevena Mnuchina. Na rozdíl od Warshe a Taylora má dle autora článku Steinbocka holubičí povahu.

Nelze zapomenout ani na veřejně nejznámější holubici Janet Yellenovou, která by mohla být znovuzvolená. Přestože s její politikou a politickou příslušností (Yellenová je demokratka) nesouhlasí, Donald Trump prohlásil, že je „příznivcem nízkých sazeb stejně jako ona“. Yellenová je zastánkyně moderní verze Phillipsovi křivky, která vidí inverzní vztah mezi nezaměstnaností a inflací. Tento model ale dnes musíme brát s rezervou. Aktuálně je nezaměstnanost ve Spojených státech na úrovni 4,2 procenta, ale vysoká inflace, která by měla podle modelu nastat, je (zatím) v nedohlednu.

Co by si přál Trump?

Trumpův cíl vysokých investic do infrastruktury za přítomnosti nízkých úrokových sazeb a slabého dolaru je už asi minulostí. Ani od jednoho z kandidátů nemůže prezident očekávat expanzivní monetární politiku. Zvyšování sazeb neboli hike má navíc v poslední době tendenci posilovat dolar. Pro Trumpa by tedy dávalo smysl zvolit takového guvernéra, který by tlačil na růst sazeb co nejméně.

Kandidáti na guvernéra FED

Pokud tak bude chtít Donald Trump zvolit jednu z holubic, možnost Warshe a Taylora tedy nepřipadá dle Steinbocka v úvahu. Tím pádem zůstává na výběr mezi Yellenovou, Powellem a menší holubicí Cohnem. Pokud do toho navíc zvážíme politickou příslušnost, největším favoritem je Jerome Powell, jelikož Cohn i Yellenová oblékají dres se znakem modrého osla, nikoliv červeného slona.

Autor: Petr Pospíšil
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Jimmyho týdenní Forex výhled 16.10.-20.10.2017
Britská libra dnes naznačila další směr
Intermarket analýza: Začne dolar již brzy oslabovat?

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Holubice vs. jestřábi: Koho zvolí Trump do horkého křesla?