Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Fed sazby sice nezvýšil, ale bilanci začne osekávat v říjnu

FX NEWS

Měnový výbor Federálního rezervního systému po dvoudenním zasedání rozhodl, že ponechá své úrokové sazby beze změny v pásmu 1-1,25 %. Souběžně s tím oznámil, že osekávání bilance dosahující 4,5 bilionu dolarů započne v říjnu.

Výstup z jednání dále ukázal, že původní plán celkem tří kol tzv. úrokové normalizace je stále ve hře. Poté, co byly sazby v roce 2017 zvýšeny již dvakrát, naprostá většina členů výboru je přesvědčena, že dojde na ještě jedno zvýšení, díky čemuž bychom se dostali do pásma 1,25-1,5 %. Stát by se tak mohlo na zbývajících sezeních, která se odehrají na přelomu října a listopadu a nakonec v prosinci.

Souběžně s tím tvz. „dot plot“ graf ukázal, že Fed očekává z hlediska počtu dalších kol navyšování úroků o jedno méně v rámci časového rámce ode dneška do roku 2019, než tomu bylo předtím. V roce 2018 bychom se tak měli dočkat zvýšení sazeb celkem třikrát, v roce 2019 by pak měla proběhnou dvě.

Sama šéfka Fedu Yellenová poté během tiskové konference zopakovala svá dřívější slova, že proces zvyšování sazeb by měl být pozvolný.

Co se týče kvantitativního utahování, které Fed pojmenoval jako „program normalizace bilanční rozvahy“, to započne v říjnu v podobě, v jaké bylo představeno již v červnu.

Plán Fedu je takový, že osekání bilance bude probíhat omezováním reinvestic prostředků plynoucích ze státních dluhopisů před splatností, a to v rámci stanoveného limitu, který se bude postupně navyšovat. „Startovací“ limit byl nastaven na 6 miliard dolarů za měsíc, přičemž každé tři měsíce bude tato hodnota navýšena o dalších 6 miliard až do doby, než dosáhne 30 miliard dolarů za měsíc.

V případě hypotékou krytých cenných papírů byl ten samý měsíční limit nastaven na 4 miliardy dolarů s tím, že každé tři měsíce proběhne další zvýšení o tu samou částku až do doby, než dosáhne 20 miliard dolarů za měsíc.

Na začátku by tak Fed měl omezit celkové měsíční reinvestice pramenící z výnosů držených dluhopisů a hypotékou krytých cenných papírů před splatností o 10 miliard dolarů. Výnosy, které však získá nad rámec tohoto limitu, bude dále reinvestovat. Jakmile bude proces navyšování limitů dosažen do výše zmíněných maxim (30 mld. USD a 20 mld.USD), bilance Fedu by se měla měsíčně snížit o 50 miliard dolarů, což by mělo z hlediska načasování odpovídat říjnu 2018.

Suma sumárum, trhy ohodnotily rozhodnutí Fedu jako jestřábí, což se projevilo v posílení dolaru o zhruba procento. Vůči euru se tak americká měna dostala pod hranici 1,190 EURUSD.

Aktualizovaná prognóza

Společně s rozhodnutím o sazbách a bilanci byla představena aktualizovaná prognóza Fedu. Měnový výbor zlepšil odhad HDP za letošní rok z 2,2 % na 2,4 %. Souběžně s tím pak došlo na zhoršení výhledu inflace, a to z předchozích 1,7 % na 1,5 % pro letošek a z 2 % pro 2018 na 1,9 %. Inflačního cíle na 2 % by tak nemělo být dosaženo až do roku 2019.

Yellenová pak během tiskové konference řekla, že výhled ekonomického vývoje není vůbec jistý, a proto je Fed v případě potřeby připraven jednat. Na adresu inflace poté uvedla, že její letošní výkon, resp. její prozatím minimální růst, byl ovlivněn například nedostatečným růstem mezd. Na druhou stranu, i přesto pro ní tento „deficit“ inflace zůstává doslova záhadou, kterou bude banka i nadále pečlivě sledovat.

V rámci zhodnocení vývoje ekonomiky ve výstupu ze zasedání stojí, že kondice trhu práce se nadále zlepšuje (tvorba nových pracovních míst je solidní a míra nezaměstnanosti zůstává nízká) a že růst ekonomiky je mírný. Spotřeba domácností prý roste mírně, a to především díky expanzi trhu práce, v případě investic pak byl v posledních kvartálech pozorován sílící růst.

V rámci dokumentu došlo i na hurikány Harvey, Irma a Maria. Jejich dopad na největší ekonomiku světa bude podle Fedu letos patrný. Z hlediska krátkého období by mohlo například dojít na dočasné zvýšení inflace, za kterým by stály vyšší ceny benzínu a některých ostatních statků, stejně tak se čeká i zpomalení tempa růstu HDP za třetí kvartál. Pravdou ale je, že na základě předchozích zkušeností půjde jen o krátkodobou záležitost, která se ve střednědobém období už nikterak neprojeví.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Když MÉNĚ znamená VÍCE
Strategie obchodování oblasti hodnoty
V jednoduchosti je síla - Opening Breakout Range

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Fed sazby sice nezvýšil, ale bilanci začne osekávat v říjnu