Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Fed pivot na dohled? Trhy se dočkaly

FX NEWS

Akciové i dluhopisové trhy zaznamenaly v letošním roce dvouciferné procentní ztráty a jednotícím momentem začátku posledního kvartálu se stalo zoufalé čekání na „otočku“ Fedu, tzv. pivot, kterým by zmírnil svou jestřábí rétoriku. Vypadá to, že se trhy v pátek konečně dočkaly. 

Impulsem se údajně stal článek v pátečním Wall Street Journal, který naznačoval lehký obrat. Server WSJ Fed tu a tam používá jako kanál pro komunikaci své politiky. Nejpřekoupenější aktivum, index amerického dolar DXY, se sesunul z 114 na 112 bodů. Stalo se tak díky kurzu japonského jenu, který v jednu chvíli zaznamenal propad z 152 na 146 za dolar a za kterým s největší pravděpodobností stála intervence Bank of Japan a ministerstva financí. Americké akcie zavřely pátek s dvouprocentním ziskem a výnos desetiletého amerického státního dluhopisu se překlopil z dvacetibodového nárůstu do poklesu. Následné komentáře členů Fedu potvrdily určité zmírnění rétoriky. Dá se očekávat, že pozitivní nálada z pátku se přenese do začátku tohoto týdne. Na Forexu můžeme očekávat například posílení eura vůči dolaru.

Česká koruna v sympatii s pozitivním tržním sentimentem mikrokosmeticky posílila na 24,46 korun za euro. Platí zde pořád totéž. Českou ekonomiku drží nad vodou dvojí deficit obřích rozměrů, které zatím ve své historii nezažila. Kurz vůči euru je držen stabilní intervencemi ČNB a poměrně vysokými úrokovými sazbami. Dopady energetické krize do ekonomiky mají zhruba roční zpoždění. Můžeme být proto v klidu a prodávat eura vůči koruně tak zhruba do 31.12.2022. První měsíce následujícího roku však ukážou, jakou robustnost má tento konstrukt. Stabilita není jeho hlavní předností.

Blíží se 5. prosinec, kdy má začít platit cenový strop na ruskou ropu uvalený západními zeměmi. Jeho obrysy zatím nejsou známy, avšak tento samotný fakt je schopen udržet trhy v nervozitě. Ceny plynu a elektřiny se proto mohou konečně uklidnit, avšak na cenách ropy nás asi ještě čeká volatelní období.

Autor: Dušan Vaškovic
Zdroj: Roklen24
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Fed pivot na dohled? Trhy se dočkaly