Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolaru zachutnala slova jestřábího Fedu

FX NEWS

Americká centrální banka (Fed) se vrhla na další kolo utahování své měnové politiky. Nepoužila k tomu však úrokové sazby, nýbrž druhý nástroj, kterým je bilance. Fed tak na svém zářijovém zasedání rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny, souběžně s tím ale ohlásil načasování začátku tzv. kvantitativní utahování v podobě (bezprecedentního) „programu normalizace bilanční rozvahy“. A dolaru tato slova opravdu „zachutnala“.

Úrokové sazby tak Fed ponechal v pásmu 1-1,25 %. Zároveň bylo potvrzeno, že většina členů měnového výboru počítá s tím, že letos dojde ještě na jedno zvýšení sazeb, které by znamenalo posun do rozmezí 1,25 – 1,5 %. Program osekávání bilance, jejíž výše především vinou programu kvantitativního uvolňování z let 2018 až 2014 dosáhla zhruba 4,5 bilionu dolarů, pak bude zahájen v říjnu, a to v podobě, která byla představena v červnu – měsíční snižování reinvestic výnosů instrumentů před splatností (státní bondy a hypoteční zástavní listy) o 10 miliard dolarů s následným kvartálním navyšováním tohoto čísla až na 50 miliard.

Vedle toho byla představena i aktualizovaná prognóza, která obsahuje výrazně zlepšený výhled vývoje americké ekonomiky v letošním roce a naopak zhoršení v případě inflace. Z hlediska zvyšování sazeb bychom se měli, jak už bylo řečeno, dočkat ještě jednoho kola letos, příští rok pak tří a v roce 2019 dvou. Úroky by rovněž, jak řekla sama šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci, měly zůstat hlavním nástrojem měnové politiky.

Celkově se tak dá říci, že výstup ze zářijového zasedání Fedu byl opravdu jestřábí. To se projevilo především na vývoji dolaru, který v návaznosti na to posílil o necelé procento a dostal se tak krátce až k hranici 1,185 za euro, ve dvojici s korunou pak dokonce atakoval úroveň 22,00 USDCZK.

Z hlediska ostatních fundamentů americké ekonomiky jsme se dočkali pouze týdenní změny žádostí o hypotéku, která skončila poklesem o 9,7 %. Jako další byl zveřejněn prodej existujících domů, který za srpen vykázal snížení o 1,7 %. Dnes pak bude reportována například týdenní změna žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V rámci Evropy se dočkáme ekonomického bulettinu, který zveřejňuje Evropská centrální banka. Odpoledne pak promluví sám šéf ECB Mario Draghi, a to ve Frankfurtu na setkání Evropské rady pro systémová rizika.

Americká měna se aktuálně obchoduje na 1,188 za euro a na 21,95 koruny za dolar. Její dnešní rozmezí vidíme od 1,185 až 1,190 EURUSD, ve dvojici s CZK pak od 21,92 až 22,00 USDCZK.

Co se týče vývoje koruny, během včerejška nejprve oslabila lehce nad hranici 26,12 za euro, poté však tyto ztráty umazala o zhruba tři haléře. Rozhodnutí Fedu pak na vývoj kurzu domácí měny vůči euru nemělo výraznější vliv.

Hlavním motorem české měny je v posledních dnech vývoj na dluhopisech. V jejich případě pozorujeme trvající nárůst výnosů, který tak láká zahraniční investory. Za tímto zvyšováním stojí jednak vidina brzkého zvýšení sazeb ČNB, stejně tak i Ministerstvo financí ČR a jeho emise bondů s delší dobou splatnosti.

Z hlediska domácích dat byla včera zveřejněna pouze výše zahraničního dluhu České republiky, která se za druhé čtvrtletí zvýšila o 47,4 miliardy korun až na 4,487 bilionu korun (meziroční nárůst o 1,161 bil. Kč), což odpovídá bezmála 92 % HDP. Podle zveřejněné zprávy ze strany ČNB se struktura dluhu zvýšila v případě vlády, a to v důsledku držení korunových dluhopisů zahraničními investory, kteří skrze ně například spekulovali na posílení koruny. Závazky bank rovněž vzrostly (nárůst přijatých krátkodobých vkladů a objemu krátkodobých bankovních bondů v rukou nerezidentů), v případě ostatních sektorů byl naopak pozorován pokles.

Dnes se žádných domácích dat nedočkáme. Koruna by se tak mohla pohybovat v rozmezí od 26,07 až 26,15 EURCZK.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Když MÉNĚ znamená VÍCE
Strategie obchodování oblasti hodnoty
V jednoduchosti je síla - Opening Breakout Range

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Dolaru zachutnala slova jestřábího Fedu