Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Dolar sráží klesající výnosy i jestřábí ECB. Pomůže Fed?

FX NEWS

Dolar má za sebou další den ztrát. Vůči euru se dostal dokonce až k hranici 1,182 EURUSD. Za tímto posunem stojí hned několik fundamentů. Mezi ty nejsilnější patří například pokles výnosů amerických státních dluhopisů, stejně tak i jestřábí komentáře z dílny Evropské centrální banky.

Společné evropské měně se tak včera dařilo, a to i přesto, že se vzduchem nesla nervozita kolem Katalánska. Její působení částečně rozehnal například komentář členky správní rady ECB Sabine Lautenschlaegerové, která se dle agentury Reuters přiklonila k tomu, že by ECB měla začít osekávat své nákupy státních a soukromých dluhopisů během příštího roku. Podle jejích slov by tento proces měl být postupný, a to až do doby, než banka nepřestane bondy zcela nakupovat.

„I přesto, že vypustíme čisté nákupy všech dluhopisů, určitá míra akomodativní politiky by měla být na místě,“ řekla Lautenschlaegerová a poukázala přitom na fakt, že ECB reinvestuje prostředky získané z bondů před splatností – stejně jako to dělá i americký Fed.

Co se týče Katalánska, to ve výsledku do hry nikterak nevstoupilo. Tamní parlament sice jednal o nedávném referendu a možnosti vyhlášení nezávislosti, avšak na tento krok nakonec nedošlo. Katalánský premiér Carles Puigdemont si prý chce nechat čas na jednání s centrální vládou Španělska, aby tak mohl snížit napětí mezi oběma tábory. Na to by během dnešního dne měl reagovat španělský premiér Rajoy. V jeho případě by mohlo dojít například na odmítnutí jakékoliv debaty o nezávislosti Katalánska, případně i na omezení jeho autonomie.

Vedle výše zmíněného pak k silnějšímu euru přispěla i data jako například německá obchodní bilance, která skončila přebytkem 20 miliard euro při očekávání na 15,5 miliardách. Stalo se tak především díky expanzi německého exportu, který v srpnu zaznamenal růst o velikosti 3,1 % meziměsíčně, zatímco predikce pracovala s 1,1 %. Nárůst pak vykázal i import našich sousedů, a to o 1,2 % oproti odhadu na 0,5 %.

Z amerických událostí kromě poklesu výnosů státních bondů do kurzu stále vstupuje i nervozita kolem Trumpovy daňové reformy. Celou situaci se nedaří zachránit ani tím, že americké akcie rostly, přičemž index Dow Jones opět posunul své historické maximum zavírací ceny.

V rámci dnešního dění bude klíčovou událostí zveřejnění zápisu z posledního zasedání amerického Fedu. Na něm zaznělo, že letošní plán ohledně tří kol zvyšování sazeb je stále ve hře, tudíž se pozornost bude soustředit především na možné náznaky, kdy by k poslednímu úrokovému „hiku“ tohoto roku mohlo pravděpodobně dojít. Aktuální odhady agentury Bloomberg ho vidí v prosinci, a to s více než 76% pravděpodobností.

Co se týče vývoje koruny, v úterý jsme byli ve výsledku svědky jejího velmi mírného zpevnění vůči euru, a to až k hranici 25,87 EURCZK. O něco výraznější posun byl pozorován ve dvojici s dolarem, kde jsme se dostali krátce až pod 21,90 USDZCK.

V případě domácí měny nebyly zveřejněny žádné nové fundamenty, které by s kurzem jakkoliv „zamávaly“. Více než půlprocentní pohyb ve prospěch koruny vůči dolaru byl pak způsoben výše zmíněnými okolnostmi, které tedy ovlivnily posun americké měny nejen vůči té evropské, ale i české.

Datový klid bude na domácí scéně převládat i dnes.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Čtěte také:
Jimmyho týdenní Forex výhled 2.10.-6.10.2017
4 psychologické efekty ovlivňující traderovo chování
Kde se zastaví downtrend na libře?

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Dolar sráží klesající výnosy i jestřábí ECB. Pomůže Fed?