Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Čína kulhá: co bude s její měnou? + aktuální vývoj USDCNH

FX NEWS

Čínská centrální banka reaguje na oslabování juanu v posledních dnech a začala podnikat kroky na obranu jeho kurzu. Zpravodajský dům Reuters informoval, že hlavní čínské státní banky prodávaly americké dolary v relativně velkých objemech a nakupovaly čínskou měnu. Cíl je zřejmý. Ulevit tlakům na oslabování renminbi skrze posílení poptávky po této měně. Důvodů pro oslabení juanu je několik. Primárně mezi ně patří překvapivé snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky a dále pak horší výkonnost a nálady v tamní ekonomice.

V Číně oslabuje export, což se vedle ekonomického růstu projeví i v saldu obchodní bilance. Zároveň se i zhoršuje nálada spotřebitelů, a to obvykle vede k poklesu spotřeby s negativním dopadem na vývoj HDP. V takovém případě tržní síly na devizových trzích směřují k oslabení měny dané ekonomiky.

Čínská centrální banka v úterý 15. srpna proti očekávání trhu snížila úrokové sazby. Učinila tak již podruhé v posledních třech měsících s cílem oživit druhou největší ekonomiku světa. K dalšímu snižování sazeb dotlačilo centrální bankéře rostoucí riziko deflace a defaultu řady investičních, finančních a realitních projektů a společností v Číně. Snížení úrokových sazeb by mělo uvolnit úvěrové podmínky a podpořit ekonomiku.

Juan dle očekávání oslabil. Možná i proto byla reakce v podobě odprodeje dolaru za renminbi ze strany velkých čínských státních bank tak rychlá. Snahu o zpomalení oslabování měny podporuje i centrální banka, která stanovila středový kurz pro obchodování juanu na 7,2006 ku dolaru. Což je opět silnější hodnota, než očekávali analytici Reuters, kteří počítali s kurzem okolo 7,3047. Zajímavé je, že rozdíl mezi očekávanou a skutečnou hodnotou je největší od roku 2018, kdy Reuters začal publikovat výsledky tohoto průzkumu.

Centrální bankéři v Číně mají relativně náročný úkol. Snaží se bránit oslabování měny a zároveň podpořit růst ekonomiky v souladu s ekonomickým plánem vlády. Pod tlakem špatných čísel z ekonomiky dala centrální banka injekci do krátkodobé likvidity bankovního systému v objemu 104 miliard dolarů, nejvíce od března letošního roku. Podobné kroky spolu se snižováním úrokových sazeb jdou právě proti snaze o posílení juanu. Do toho navíc vstupuje relativně silný dolar, který tlak na oslabení čínské měny umocňuje.

Přesto má centrální banka k dispozici ještě řadu nástrojů, kterými může kurz renminbi podpořit. Může se jednat o limity na dolarové úvěry či zvýšení úvěrové aktivity ve finančním systému. Zástupci centrální banky navíc přislíbili posílení reakce skrze měnovou politiku. Neočekáváme však, že by došlo k zběsilému pálení devizových rezerv, spíše o tlumení tlaků na slabší juan. V dalších týdnech tak očekáváme spíše pozvolné oslabování juanu spíše než skokové změny.

Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24

Graf vývoje měnového páru USDCNH

Forex měnový pár USDCNH v letošním roce velmi silně roste. Čínský juan oslabil oproti americkému dolaru o 5,5 % a v minulém týdnu vytvořil prozatimní High letošního roku. Díky tomuto růstu se dostal do oblasti swingové resistence, odkud v minulém roce cena výrazně oslabila. Trh je v současné době nastavený spíše na korekci níže. Díky silnému růstovému momentu se však můžeme v blízké budoucnosti dočkat nového testu resistence i letošního High.

Graf USDCNH

Autor: Michal Stibor

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Čína kulhá: co bude s její měnou? + aktuální vývoj USDCNH