V Číně oslabuje export, což se vedle ekonomického růstu projeví i v saldu obchodní bilance. Zároveň se i zhoršuje nálada spotřebitelů, a to obvykle vede k poklesu spotřeby s negativním dopadem na vývoj HDP. V takovém případě tržní síly na devizových trzích směřují k oslabení měny dané ekonomiky.
Čínská centrální banka v úterý 15. srpna proti očekávání trhu snížila úrokové sazby. Učinila tak již podruhé v posledních třech měsících s cílem oživit druhou největší ekonomiku světa. K dalšímu snižování sazeb dotlačilo centrální bankéře rostoucí riziko deflace a defaultu řady investičních, finančních a realitních projektů a společností v Číně. Snížení úrokových sazeb by mělo uvolnit úvěrové podmínky a podpořit ekonomiku.
Juan dle očekávání oslabil. Možná i proto byla reakce v podobě odprodeje dolaru za renminbi ze strany velkých čínských státních bank tak rychlá. Snahu o zpomalení oslabování měny podporuje i centrální banka, která stanovila středový kurz pro obchodování juanu na 7,2006 ku dolaru. Což je opět silnější hodnota, než očekávali analytici Reuters, kteří počítali s kurzem okolo 7,3047. Zajímavé je, že rozdíl mezi očekávanou a skutečnou hodnotou je největší od roku 2018, kdy Reuters začal publikovat výsledky tohoto průzkumu.
Centrální bankéři v Číně mají relativně náročný úkol. Snaží se bránit oslabování měny a zároveň podpořit růst ekonomiky v souladu s ekonomickým plánem vlády. Pod tlakem špatných čísel z ekonomiky dala centrální banka injekci do krátkodobé likvidity bankovního systému v objemu 104 miliard dolarů, nejvíce od března letošního roku. Podobné kroky spolu se snižováním úrokových sazeb jdou právě proti snaze o posílení juanu. Do toho navíc vstupuje relativně silný dolar, který tlak na oslabení čínské měny umocňuje.
Přesto má centrální banka k dispozici ještě řadu nástrojů, kterými může kurz renminbi podpořit. Může se jednat o limity na dolarové úvěry či zvýšení úvěrové aktivity ve finančním systému. Zástupci centrální banky navíc přislíbili posílení reakce skrze měnovou politiku. Neočekáváme však, že by došlo k zběsilému pálení devizových rezerv, spíše o tlumení tlaků na slabší juan. V dalších týdnech tak očekáváme spíše pozvolné oslabování juanu spíše než skokové změny.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Graf vývoje měnového páru USDCNH
Forex měnový pár USDCNH v letošním roce velmi silně roste. Čínský juan oslabil oproti americkému dolaru o 5,5 % a v minulém týdnu vytvořil prozatimní High letošního roku. Díky tomuto růstu se dostal do oblasti swingové resistence, odkud v minulém roce cena výrazně oslabila. Trh je v současné době nastavený spíše na korekci níže. Díky silnému růstovému momentu se však můžeme v blízké budoucnosti dočkat nového testu resistence i letošního High.
Autor: Michal Stibor