Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Žádné vyšší sazby, zato mnohem agresivnější inflační očekávání

FX NEWS

Měnový výbor Federálního rezervního systému (FOMC) po dvoudenním zasedání rozhodl, že ponechá úrokové sazby beze změny v pásmu 1,25-1,5 %. Trh tento krok očekával. Co však bylo lehce nečekané, je rétorika naznačující mnohem agresivnější inflační očekávání.

Dá se říci, že trh ani nečekal, že by lednové zasedání bylo zaměřené na debatu o možném zvýšení sazeb. Na co však byla pozornost zaměřena, byl výhled vývoje úroků během letošního roku. Fed na svém prosincovém zasedání představil prognózu pracující s celkem třemi koly navyšování sazeb. Někteří investoři, jedná se například o banku Goldman Sachs či JPMorgan, však již nějakou dobu spekulují o tom, že bychom se mohli dočkat až čtyř kol tzv. úrokových hiků. A jak se zdá, centrální banka jim podala pomyslnou rukavici.

„Očekáváme, že se inflace během příštích dvanácti měsíců posune směrem vzhůru a následně se ve střednědobém období stabilizuje kolem 2% inflačního cíle,“ zní slova výstupu zasedání měnového výboru. „Krátkodobá rizika prognózy jsou zhruba vyrovnána. FOMC bude vývoj inflace dále pečlivě monitorovat,“ uvedla centrální banka.

Tato rétorika se od té prosincové poměrně liší. Tehdy Fed jasně uvedl, že jak jádrová, tak i celková inflace poklesla, přičemž jejich vývoj by se nadále měl držet pod zmiňovaným inflačním cílem. Další rozdíl se nachází v tvrzení, že tržní měření inflační prémie, která v podstatě reflektuje inflační očekávání investorů, v posledních měsících poukazují na její nárůst, i přesto však zůstává dál na nízkých úrovních. V prosinci bylo uvedeno pouze, že toto očekávání zůstává i nadále nízké.

Fed dále poukázal na to, že od posledního zasedání bylo pozorováno další zlepšení podmínek na trhu práce a že ekonomika pokračuje v solidním růstu. Zaměstnanost, výdaje domácností i investice firem do fixního kapitálu rovněž vykazují solidní expanzi. Míra nezaměstnanosti pak zůstává stále nízká.

Celkově vyzněla rétorika Fedu jako jestřábí. Změna ve výhledu inflace je poměrně citelná, přičemž podporuje představu o tom, že by americké úrokové sazby mohly být letos opravdu zvýšeny více než třikrát. Ostatně nejlépe to potvrzuje samotný dolar, který po zveřejnění výstupu smazal část dnešních ztrát vůči euru. Podobně na tom byly výnosy amerických bondů, které díky agresivnější inflační rétorice rostly – například u 10letého instrumentu vzrostl až na 2,75 %.

Lednové zasedání bylo zároveň poslední, které se odehrálo za přítomnosti guvernérky Janet Yellenové. Na tom březnovém, kde se dle agentury Bloomberg očekává zvýšení sazeb s více než 90% pravděpodobností, již v čele centrální banky stane Jerome Powell.

Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Žádné vyšší sazby, zato mnohem agresivnější inflační očekávání