Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Vystrašené trhy ze znehodnocování juanu

Očima brokerů

Spojené státy označily začátkem tohoto týdne Čínu za měnového manipulátora a tím vyvolaly vlnu panických úniků z rizikových aktiv. Následně Čína podpořila svou měnu a udržela její hodnotu v pásmu, aby uklidnila investory.

Pojďme se podívat, co těmto událostem předcházelo. Pokles trhů spustilo zasedání komise FOMC minulý týden ve středu. Vyjádření šéfa Fedu, Jeroma Powella, byla velmi zdráhavá. Snížení sazeb označil za přizpůsobení politiky uprostřed ekonomického cyklu. Nikoliv za první ze série následujících snížení. V další části své tiskové konference však toto prohlášení postupně zmírňoval.

Trhy se tak relativně rychle vzpamatovaly z úvodního zklamání a předchozích poklesů hodnot, které byly v případě Spojených států rekordní. Olej do ohně následně přilil Donald Trump, když oznámil zavedení nových cel na čínský dovoz do USA. Čína na to reagovala zastavením dovozu zemědělských plodin z USA, ale co je důležitější, dovolila čínské měně prolomit psychologickou hranici sedmi juanů za dolar.

Náhlé opětovné vystupňování obchodní války vrátilo trhy do poklesu. Globální dluhopisy na to reagovaly poklesem výnosů. Další bezpečná aktiva, jako japonský jen, posílila. Akcie naopak poklesly. Index S&P500 dokonce v pondělí klesl o kritických 100 bodů. Pokles přitom ještě nemusí být u konce. Vše záleží na Číně a jejím rozhodnutí ohledně dalšího znehodnocování své měny.

Trhy však fungují na bázi očekávání, ne na realitě. Kurz USD/CNY pohybující se na úrovni 7,05 je děsivý. Trhy se bojí překročení hranice, která se může dostat až k hodnotě 7,50 či ještě výše. Samotná hodnota 7,05 není přitom až tak tragická, neboť již v minulosti byla akceptována hodnota 6,95. Pokud by se kurz v budoucnu pohyboval kolem podobných hodnot, trhy by postupně začaly mírnit své reakce.

Z krátkodobého hlediska však budeme procházet bolestivým obdobím. Zájem investorů se upře na bezpečná aktiva, jakými jsou japonský jen nebo vládní dluhopisy. Naopak klesat budou akcie. Riziko bude na stole, dokud se neukáže, že Čína dovolí juanu plavat v novém pásmu bez citelného poklesu dolů. Riziko tedy hrozí zejména v krátkodobém horizontu.

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení Forexu Saxo Bank

 

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Vystrašené trhy ze znehodnocování juanu