Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Vyhne se Německo nejhoršímu? Euro opět ve ztrátě

FX NEWS

Sentiment německých podnikatelů se v únoru zlepšil. Mají to nejhorší za sebou? Je to možné, ale je důležité zůstat oběma nohama na zemi. I když je teď nepravděpodobné, že by naše sousedy zasáhla hluboká recese, stále nelze vyloučit, že se německá ekonomika do mírné kontrakce nedostane. Výrazný odraz a silný ekonomický růst je však v tuto chvíli v nedohlednu. Inflace je stále vysoká a desinflační tempo jen pozvolné. Ruku v ruce s tím jde i postoj Evropské centrální banky, která naznačuje, že zvyšování sazeb není u konce. Očekávaný vrchol sazeb ve třetím kvartále se dokonce dále zvýšil.

Nejdůležitější evropskou událostí bylo včerejší zveřejnění německého Ifo indexu, který zobrazuje aktuální náladu podnikatelů. Index vzrostl z 90,1 na 91,1 bodu, což je o desetinu procentního bodu pod očekáváním. Výsledek však ukazuje, že se výhledy německé ekonomiky zlepšují. Výrazné vylepšení se projevilo zejména v průmyslu, kde index vzrostl na nejvyšší hodnoty od května. Přestože se počet současných zakázek snižuje, podnikatelé jsou do budoucna optimističtí. V sektoru služeb vzrostl index už pátý měsíc v řadě, tahounem pozitivního sentimentu jsou zejména odvětví pohostinství i turismu. A mírné zlepšení hrálo roli i ve stavebnictví, přestože v tomto sektoru jsou podnikatelé stále skeptičtější k budoucnosti. Zveřejnění těchto dat však nemělo žádný výrazný vliv na vývoj eura.

Ve středu ráno byla zveřejněna revize německé lednové inflace. V meziročním srovnání byl potvrzen růst o 8,7 %, meziměsíčně pak o 1 %. Nadále se projevují vysoké ceny potravin (meziroční cenový nárůst o 20,2 %) i energií (meziroční cenový nárůst o 23,1 %). Je to jeden z mnoha signálů, že práce ECB stále není u konce. S tím souvisí i fakt, že trhem očekávaný vrchol úrokových sazeb se v únoru posunul na 3,75 % ve třetím kvartále tohoto roku. Posun však nemusí být nutně přímočarý. Guvernér francouzské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB Villeroy vidí aktuální sazby jako restriktivní, a nadto avizoval, že ECB se nikdy nezavázala k tomu, že by zvyšovala sazby na každém zasedání.

Před týdnem to mohlo působit, že by se několikaměsíční korunová rally mohla blížit ke konci. Koruna týden oslabovala z nejnižších hodnot minulého týdne okolo úrovně 23,615 EURCZK. Byl proražen i středový kurz 23,770 EURCZK. Nicméně včera nastal obrat a koruna zpevnila zpět pod úroveň 23,640 EURCZK. V tuto chvíli není zřejmé, jestli se jedná o korekci a koruna bude dále oslabovat jako minulý týden, nebo jestli korunová rally není u konce a ještě se podíváme na nové nejsilnější úrovně od roku 2008. Vyloučit nelze ani jednu variantu. Na jednu stranu, ČNB dle svých prognóz předpokládá slabší kurz, v průměru v tomto kvartále nad hodnotou 24,00 EURCZK. Na druhou stranu nám koruna v posledních měsících ukázala, že dokáže jít proti veškerým fundamentům a dále posilovat na nové a nové úrovně. V tomto ohledu budeme sledovat hranici 23,60 EURCZK jako potenciální support.

Posílení oproti euru jsme byli svědky i u dalších měn regionu. Polský zlotý sice od začátku týdne oslaboval, včera však posílil z maxima nad úrovní 4,760 EURPLN k úrovni pod 4,740 EURPLN, než přišla korekce. Vůči koruně se zlotý pohyboval do strany, od úterý se však znovu dostal pod úroveň 5,000 PLNCZK. Tento týden posiluje vůči euru i maďarský forint, z pátečních 386,5 EURHUF mířil kurz k úrovni 381,0 EURHUF. Přestože Maďarsko nedávno vstoupilo do technické recese, na forintu se tato událost příliš nepodepsala. Příští týden bude maďarská centrální banka rozhodovat o výši úrokových sazeb a dá se očekávat, že sazby ponechá na stávající úrovni. I tento krok může ovlivnit další směřování forintu.

Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Vyhne se Německo nejhoršímu? Euro opět ve ztrátě